Active Beauty
Radosť zo slnečných lúčov - ale bezpečnosť je prvoradá!

UV štít

Radosť zo slnečných lúčov - ale bezpečnosť je prvoradá!

Slnko zohráva v našom živote dôležitú úlohu: telo ho potrebuje na produkciu vitamínu D. Kým však vystavíte vašu tvár a telo teplým slnečným lúčom, prečítajte si, na čo si dať pozor. 

S týmito siedmimi radami zostane vaša pokožka cool aj v lete. 

1. Ako je to s vitamínom D

Ak si myslíte, že intenzívnym opaľovaním získate pozitívne účinky UV žiarenia, žiaľ, mýlite sa. V lete, od marca do októbra, úplne postačuje vystaviť slnečnému žiareniu svoju tvár, ruky a ramená, a to dva- až trikrát týždenne. Napomôcť môžu aj výživové doplnky s vitamínom D, najmä v chladnom počasí. 

 

2. 2 v 1: Ochrana pred slnkom a starostlivosť 

Spájate si ochranu pred slnkom s mastnými krémami, ktoré sa nechcú vstrebať? Potom ste možno len doteraz nenašli tú správnu ochranu pred slnkom. Opaľovacie krémy zvyčajne dokážu oveľa viac, ako len chrániť pred UV žiarením: s prísadami, ako je kyselina hyalurónová a Anti-Pollution komplexmi, opaľovacie krémy držia krok s bežnou starostlivosťou o tvár. To uľahčuje každodenné používanie týchto produktov.

3. Ktorý prípravok na opaľovanie je ten pravý?

Od mliek na opaľovanie cez krémy až po spreje: produktov pre ochranu pred slnkom je na trhu neúrekom. Ktorý druh použijete, je len na vás. Jednoducho si vyberte ten, ktorý je pre vás najpríjemnejší. Pretože ho pravdepodobne budete používať častejšie. Platí, že gély a mlieka na opaľovanie sú obzvlášť vhodné pre mastnú pleť. Ak máte suchú pokožku, je najlepšie použiť krémy s jemnou textúrou. A ak máte pokožku pokrytú jemnými chĺpkami, má zmysel používať spreje.


4. Viac je viac

Pri nanášaní opaľovacieho krému ním určite nešetrite. Najlepšie je natrieť si opaľovancím prípravkom celé telo hneď ráno, ešte kým sa oblečiete. Potom vám vôbec nebude vadiť, keď si neskôr vymeníte bikiny za iné a ramienka budú zrazu na inom mieste. Navyše, nie všetky odevy vás chránia pred UV žiarením. Žiaľ, často si to všimnete až vtedy, keď už je vaša pokožka podráždená. Tip: vložte si do kabelky tenkú šatku, ktorú si v prípade potreby môžete prehodiť cez plecia ako dodatočnú ochranu pred slnkom. 


5. Opálenie pred spálením nechráni

Kto by to nepoznal: Počas prvých troch dní dovolenky sa na pláži starostlivo natierate krémom, potom na to zabúdate čoraz častejšie. Myslíte si, že keď ste pekne opálení, chráni vás to aj pred spálením. To však neplatí a aj s opálenou pokožkou sa môžete nepekne spáliť. Používajte preto opaľovacie prípravky každý deň - najmä, ak ste boli vo vode - a zdržiavajte sa pravidelne v tieni. 


6. Citlivá detská pokožka

Detská pokožka reaguje mimoriadne citlivo nielen na slnko, ale aj na produkty ochrany pred slnkom. Bábätká by preto nikdy nemali tráviť čas na priamom slnečnom žiarení. Najlepšiu ochranu pred slnkom ponúka oblečenie s UV ochranou. Potom stačí nakrémovať len tie časti tela, ktoré nie sú zakryté. 


7. Ochrana pred slnkom vs. ochrana životného prostredia

Akokoľvek sú pre nás ochranné filtre dôležité, často sú aj škodlivé pre životné prostredie. Pri plávaní sa zmývajú a do vody uvoľňujú látky ako sú oxybenzón, oktinoxát, oktokrylén a mikroplasty. Niektoré dovolenkové regióny, ako napríklad Havajské ostrovy, už výrobky s týmito filtrami zakázali. Mnoho výrobcov sa bez týchto látok ľahko zaobíde a uvádzajú to aj na obaloch