Krásne biele: a úsmevy sú povolené!

Ponúkame päť tipov, aby sme pre naše zuby a biely úsmev urobili čo najviac:


Vyhýbajte sa agresívnym vplyvom

Odhliadnuc od genetiky a predispozície je jedna vec istá: farba zubov vekom tmavne. „Na sklovine sa vytvárajú mikrotrhlinky, čo zdrsňuje jej povrch a absorbuje viac farebných pigmentov,“ vysvetľuje zubný lekár Michael J. Weiß. Kyseliny zo sladených nápojov a ovocných štiav nemajú tiež dobrý vplyv na zuby a takisto aj potraviny so silným farbiacim účinkom, ako je káva, červené víno, kari alebo červená repa. Aby ste mali krásny biely úsmev, odporúča sa vychutnať si takéto potraviny len popri hlavných jedlách a potom zuby opláchnuť čistou vodou alebo ústnou vodou s obsahom fluoridu. Dôležité je tiež, aby ste si zuby čistili až 30 minút po jedle a nezabudli ste pravidelne zveriť svoj úsmev do rúk profesionálov. Profesionálne čistenie zubov (dentálna hygiena) by sa malo vykonávať raz až štyrikrát ročne v závislosti od potreby.


Správne používanie

Nie všetci používajú zubnú niť každý deň. Robíme chybu, pretože samotná kefka vyčistí len 70% celkového povrchu zubov. Kombinácia dentálnej nite a medzizubných kefiek je obzvlášť účinná – takto sa dostanete aj do najvzdialenejších medzizubných priestorov (nielen stoličiek). Neprepadajte panike ak medzizubné priestory krvácajú, po krátkom čase to zmizne.


Netlačte príliš

Môžete si vydrhnúť ďasná – ale prestaňte tlačiť. Veľa elektrických zubných kefiek vás upozorní LED svetlom. Ak používate obyčajnú kefku, ktorá nemá zabudovaný senzor tlaku, pre žiarivejší úsmev je najlepšie držať kefku ako ceruzku, ktorá na zuby vyvíja najmenší tlak.


Stres ustúpi

Už to nie je zubný kaz, ale bolesť hlavy, tváre či čeľuste, čo je dnes podľa zubára Weissa najčastejším dôvodom návštevy ambulancie. Dôvodom je stres v bežnom živote, ktorý sa v noci spracováva škrípaním zubov. Skus je tiež často nesprávny, pretože zuby sú naklonené alebo často sú aj plomby príliš vysoké. To vedie k napätiu až do oblasti ramien a poškodeniu zubnej štruktúry. Klasická stomatológia sa potom spolieha na dlahy proti škrípaniu zubov. Hoci zakrývajú zuby, v určitom okamihu ich prehryznete – tým sa ale na dôvode pre ich použitie nič nemení. Alternatívou sú takzvané „náhryzové dlahy“, podľa Michaela J. Weissa, ktoré zabezpečia, že zuby lepšie ležia na sebe, sú chránené pred odieraním a čeľustný kĺb je v správnej polohe.


Príjemnejšie vyžarovanie

Už nie ste vo veku, kedy ešte chcete nosiť zubný strojček? Čoraz viac dospelých ale chce dokonalé zuby ako z reklamy. Ak nechcete nosiť klasický kovový strojček, s obľúbeným neviditeľným strojčekom sa dá aj v dospelosti urobiť veľa. Krásny úsmev tak bude len otázka času.