Určite ste si už na sebe odsledovali, že kvalita a stav vašich vlasov sú premenlivé. Možno sa pri chorobe intenzívnejšie mastia, v náročných obdobiach vypadávajú rýchlejšie a v zime sa sušia tak, že ich musíte máčať vo vyživujúcich olejoch. Viete presne, ktoré šampóny plnia vaše vlasové priania, a ktoré vám vôbec nesadli. No aj do zabehnutej rutiny môže občas vstúpiť nový vietor. Taký, ktorý vaše vlasy s prehľadom ustoja.


3 drobnosti k bezstarostnosti: učesať, zopnúť a sledovať pH

1. Češte sa šetrne

Česanie vlasov predchádza ich zauzľovaniu a napomáha tomu, aby sa ochranný kožný maz dostal od korienkov až ku končekom vlasov. Presne preto môže časté česanie spôsobovať rýchlejšie premastenie vlasov. Ideálne by ste si mali dlhšie vlasy rozčesať ráno a potom večer pred spaním, vždy sa ale riaďte vaším typom vlasov. Jemné a kučeravé vlasy by mohlo časté česanie oslabiť. Odporúčané je postupovať od končekov, aby ste uvoľnili nižšie vytvorené uzlíky a nevytrhli tak vlasy (pri česaní od korienkov by sa kefa či hrebeň mohli o uzlík zaseknút a vytiahnuť celý vlas).

Dôležitý je aj výber nástroja: keďže štruktúru vlasu voľným okom nevidíme, prirodzene zabúdame na to, že nekvalitný materiál jej trením ubližuje. Ideálne sú kefy so štetinami:
  • kančími pre všetky typy vlasov,
  • kombináciou kančích a syntetických štetín pre stredne husté vlasy,
  • nylonovými štetinami pre silné a zamotané vlasy.
Pri rozčesávaní mokrých vlasov voľte kefy na to určené - nie je to jednoduchá úloha, vlasy sú v mokrom stave natiahnuté a preto náchylnejšie na poškodenie.


2. Noste starostlivé doplnky do vlasov

Ak už spíte na hodvábnom vankúši alebo v hodvábnej spacej čiapke, isto vašej pozornosti neutiekli ani starostlivé scrunchies. Každý, kto si raz po celom dni rozpustil pevne zopnutý vrkoč pozná pocit uvoľnenia a jemnej bolesti hlavy. Vtedy vaše vlasy dávajú vydýchnuť trápenej pokožke. Ak volíte doplnky do vlasov, ktoré ich neťahajú, nedržíte ich v pomyselnom železnom korzete.


3. Venujte pozornosť hodnote pH

Vedeli ste, že aj my (rovnako ako roztoky) sme kyslí alebo zásadití? Teda, skôr kyslí. Naša pokožka má ochranný kyslý plášť, s hodnotou pH 4,5-5,5, ktorý pozostáva z kožného mazu, potu a odumretých buniek. Je to naša prirodzená kožná bariéra a ochrana. Ak by sme si pokožku hlavy umývali obyčajným mydlom, ktoré má zvyčajne hodnotu pH 9-10, náš plášť by bol narušený a pocity na koži nechcené. Preto je ideálne voliť kozmetické produkty s "neutrálnym" pH (v skutočnosti je neutrálna hodnota pH 7. Pre kozmetické prípravky sa za neutrálne pH považujú hodnoty približujúce sa pH pokožky).