Active Beauty
Vegánska starostlivosť o vlasy: Čo ju robí výnimočnou

Prirodzene krásne

Vegánska starostlivosť o vlasy: Čo ju robí výnimočnou

Dôvodov, prečo sa chcú ľudia vyhnúť konzumácii produktov živočíšneho pôvodu, existuje mnoho. Ich rozhodnutie môže mať pozadie environmentálne alebo im ide o zníženie utrpenia zvierat. Fakt, že vegáni sa v rámci svojho životného štýlu zriekajú aj konzumácie mäsa a mliečnych výrobkov, je samozrejmosťou. Možno by vám však nenapadlo, že aj kozmetické produkty môžu obsahovať zložky živočíšneho pôvodu.

Šesť faktov o vegánskej vlasovej kozmetike

Vegánska vlasová kozmetika je čím ďalej tým obľúbenejšia. Týchto šesť faktov vás môže zaujímať.

1. Aké zložky nemá vegánska vlasová starostlivosť?

Musia vôbec šampón, kondicionér a iné produkty obsahovať zložky živočíšneho pôvodu? Odpoveď je, nemusia, ale mnohé výrobky zložky živočíšneho pôvodu obsahujú. Napríklad keratín pre posilnenie vlasov sa vyrába z kopýt alebo peria. Obľube sa v oblasti vlasovej kozmetiky teší aj tekutý hodváb. Má skvelé hydratačné účinky a vo vlasoch sa postará o hodvábny lesk. Hodvábny proteín sa získava z vlákien kokónu priadky morušovej a vegánskeho pôvodu teda rozhodne nie je.

2. Vďaka čomu fungujú vegánske vlasové produkty?

Síce niektoré živočíšne zložky majú v jednotlivých výrobkov svoju dôležitú funkciu, vegánskych alternatív existuje pomerne veľa. Tu je prehľad tých najbežnejších:

  • Urea: Názov tejto zložky na prvé počutie veľmi lákavo neznie – skutočne sa ňou myslí močovina. Ale to, čo sa kedysi získavalo z konského moču, sa dnes vyrába synteticky. Znamená to, že močovina nie je živočíšneho, ale ani rastlinného pôvodu. Tiež to znamená, že výrobky s obsahom tejto zložky sa nepovažujú za prírodnú kozmetiku! Urea vlasy hydratuje, znižuje elektrostatický náboj vo vlasoch a tie sa vďaka nej aj ľahšie rozčesávajú.
  • Proteíny: Na základe svojich hydratačných a tiež vlasy posilňujúcich účinkov sa vo vegánskej kozmetike na vlasy časti používajú ovsené a sójové proteíny.
  • Za studena lisované oleje: Sušené semená rastlín sa nalisujú za tepla, čím sa v nich zachovávajú cenné živiny a vitamíny. Spektrum je pomerne široké, od avokádového oleja až po olej mandľový. V závislosti od toho, pre aký olej sa rozhodnete, môžu oleje zabrániť štiepeniu končekov, môžu hydratovať, dodať lesk alebo sa postarať o väčší objem.

3. Ako spoznať vegánske vlasové produkty?

Samotné zloženie často neposkytuje jasné informácie o tom, či je výrobok vegánsky alebo nie. Nápomocné však môžu byť registrované pečate kvality, napríklad „V-Label“ (európska ochranná známka pre vegetariánske a vegánske výrobky) alebo kvet „Veganblume“.

4. Sú vegánske produtky na vlasy testované na zvieratách?

Vegánsky neznamená automaticky aj netestované na zvieratách. Ak si chcete byť istí, poobzerajte sa po pečati kvality PETA „cruelty-free“ alebo „Leaping bunny“. Ale napríklad spomínaný kvet „Veganblume“ je zárukou toho, že výrobok nebol testovaný na zvieratách.

5. Líši sa v používaní vegánska vlasová kozmetika od bežných vlasových produktov starostlivosti o vlasy?

Vegánska vlasová kozmetika funguje presne ako tá, ktorá obsahuje produkty živočíšneho pôvodu. Rozdiely medzi nimi nenájdeme ani v oblasti používania. Ak sa rozhodnete pre prírodnú kozmetiku (upozorňujeme, že vegánska vlasová kozmetika neznamená automaticky prírodnú kozmetiku!), je možné, že spočiatku si na ňu budete musieť zvyknúť. Tieto výrobky totiž častokrát menej penia, čo ale neznamená, že to znižuje ich účinok.

6. Ktoré vegánske produkty starostlivosti o vlasy je možné zakúpiť v dm?

V dm nájdete širokú ponuku vegánskych vlasových prípravkov. Od vegánskeho šampónu s avokádovým olejom lisovaným za studena, vegánsky kondicionér s mandľovým olejom a čerešňovým kvetom, vegánskej revitalizačnej masky na vlasy bez parabénov až po vegánsky suchý šampón, no jednoducho všetko, čo potrebujete. Ak sa vám zažiadalo vegánskych alternatív, oči sa rozhodne oplatí mať otvorené doširoka.