Active Beauty
Úžasne svieži pocit z vlasov a to už za pár minúť: Len správne používať suchý šampón
Text: Christina Omlor

Ako čerstvo po umytí

Úžasne svieži pocit z vlasov a to už za pár minúť: Len správne používať suchý šampón

Predovšetkým, ak sa ráno ocitneme v časovej tiesni, suchý šampón dokáže zachrániť veru nejeden účes. Aj keď je návod na jeho použite samozrejme super easy, predsa len je dobré vziať si k srdcu niekoľko nepísaných pravidiel. „Napríklad spôsob, ako aj frekvenciu používania,“ hovorí naša dm expertka.

Ako často by sme si mali umývať vlasy, to závidí od viacerých faktorov. Ak však ráno nemáme času nazvyš, vždy máme možnosť siahnuť po suchom šampóne. Jeho tajomstvo spočíva v zmesi silikátov, škrobov (často kukuričného) a mastenca. V kombinácii s vonnými látkami sa táto jedinečná formulka postará o to, že vlasy naberú na objeme, ľahšie sa upravujú a pôsobia sviežejšie, a to všetko bez toho, aby sme si ich museli umývať každý deň.

Čerstvo umyté, bez nutnosti umývania – jednoducho sen každej ženy! Avšak pri používaní suchého šampónu sem-tam aj opatrne. Stylistka spoločnosti dm presne vie, čo áno a čo naopak v žiadnom prípade, ak máme v ruke túto zázračnú zbraň vo forme spreja.

Suchý šampón: Štyri tipy, ako ho používať

1. Nie príliš často

Ako aj pri iných veciach v živote, to platí aj v prípade suchého šampónu: Ak človek neodhadne dávkovanie, aj liek sa stáva jedom. V zásade je suchý šampón neškodný a pomáha viazať kožný maz z pokožky hlavy a vlasov. Zároveň však táto jeho vlastnosť spôsobuje vysušovanie pokožky hlavy, čo môže pri nadmernom používaní viesť k svrbeniu a páleniu. Aj v takomto prípade naša odborníčka radí: „Suchý šampón nepoužívajte viac dní po sebe. Nemal by byť prostriedkom dlhodobého riešenia, ako sa vyhnúť umývaniu vlasov, ale skôr praktickým riešením na občasné použitie.“

Čo však, ak pokožka hlavy štrajkuje a reaguje neprimerane?

„Vtedy je vhodné suchý šampón vysadiť a vlasy pre zmenu umyť len veľmi jemným šampónom. Dobre im padne aj jemné sérum alebo tinktúra. Ochranný plášť pokožky hlavy potrebuje vo všeobecnosti na zotavenie až 24 hodín. Ideálne je pokožke hlavy dopriať prestávku od suchého šampónu na týždeň alebo dva,“ hovorí stylistka.

2. Pri aplikovaní spreja udržiavať odstup

V závislosti od produktu sa pri aplikovaní sprejom odporúča održiavať odstup 15 až 20 cm. Ak sa takáto potrebná vzdialenosť nedodrží, zložky suchého šampónu sa nemusia na vlasoch rovnomerne rozložiť, čo môže vyústiť do skrepovatených, stuhnutých a bielych vlasov. Najlepšie je nastriekať suchý šampón všade na vlasy, máte to za približne dve až tri sekundy, potom ho nechať krátko pôsobiť, vmasírovať ho prstami a potom už len dôkladne vyčesať.“ Daniela Rakowitz však vystríha pred používaním šampónu na miesta, ktoré majú tendenciu sa rýchlo mastiť, napríklad pri korienkoch vlasov: „Vlasy sa obyčajne nemastia len na vrchu hlavy, ale aj vzadu pri šiji. Šampón sa dá perfektne distribuovať rovnomerne metódou „v predklone.“

Je drhnutie suchého šampónu uterákom už len hudbou minulosti?

„Nové produkty fungujú najlepšie, keď sa vyčesávajú kefou. Suchý šampón sa tak optimálne rozloží a ak sme si ho niekde dožičili veľa, ľahko to odstránime práve kefou. Vyčesávaním dospejeme k tomu prvého pocitu sviežosti vo vlasoch. Drhnutie vlasov uterákom by zbytočne lepilo pramene vlasov a preto sa už vôbec neodporúča,“ hovorí expertka.

3. Nepoužívať veľa suchého šampónu

Dôležité je, aby sa na vlasy nenanášalo suchého šampónu príliš veľa. Najlepšie je, ak sa medzi prvým a druhým kolom nanášania urobí malá pauza v trvaní niekoľkých minút. A už je požadovaný výsledok na svete: Skvelá správa! Ak naopak ešte nie, môže sa ísť na ďalšie kolo nanášania.

4. Opatrne pri farbených vlasoch

To, čo na prvé počutie znie logicky, sa žiaľ môže v strese každodenného dňa akosi stratiť. Tak, ako kedysi brunetky zostávali v nevýhode a suchý šampón im v najlepšom prípade zanechával vo vlasoch biele stopy, dnes sú na trhu produkty pre všetky možné farby vlasov. Jednou z obrovských výhod suchého šampónu je, že sa dá použiť na zakrytie odrastených korienkov farbených vlasov. Preto je naozaj prospešné siahať po suchom šampóne, ktorý zodpovedá vlastnej farbe vlasov. V súčasnosti sú v ponuke výrobky určené pre blond, stredne blond a hnedé vlasy“. A aby to povestné kúzlo suchého šampónu aj správne fungovalo, je vhodné si vybrať správnu farbu.

Základný tip, ako správne používať suchý šampón:

Nie veľa, nie zblízka a nie príliš často!