Active Beauty
Lipedém: O symptómoch, liečbe a príčinách

Ženské zdravie

Lipedém: O symptómoch, liečbe a príčinách

Patologické ukladanie tuku na bokoch, zadku alebo nohách, ktoré sa nelepší ani po schudnutí? Problém môže byť spôsobený poruchou rozloženia tuku – lipedémom. S odborníkom sme sa porozprávali o príznakoch, liečbe a príčinách.

Čo je to lipedém?

„Lipedém je porucha rozloženia tuku, ktorá je vo väčšine prípadov geneticky podmienená a ovplyvnená hormonálnymi faktormi, pričom sa vyskytuje takmer výlučne u žien,“ hovorí Dr. Martin Barsch, lekár estetickej a chirurgickej dermatológie v rakúskom Linzi. Postihnuté sú zväčša nohy, boky, zadok a v niektorých prípadoch aj ruky. Nakoľko sa ochorenie často zamieňa s nadváhou alebo lymfedémom, mnoho prípadov diagnostike a štatistikám uniká. „Lipedém v skutočnosti postihuje len ženy. Veľmi zriedkavo sa objavuje aj u mužov s hormonálnymi poruchami, ktorých rovnako postihuje nerovnomerné rozloženie tuku. Štúdie ukazujú, že päť až desať percent žien europoidnej rasy trpí vo väčšej či menšej miere výraznou formou lipedému,“ vysvetľuje Barsch. „Lipedém nie je ochorenie malígneho pôvodu. Ak však naďalej progreduje, môže okrem obmedzení v každodennom živote a psychickej záťaže viesť k následkom ortopedického pôvodu, či v najhoršom prípade k strate mobility.“


Toto sú tri štádiá ochorenia lipedému

  • Štádium 1: Rovnomerne zhrubnuté podkožné tkanivo, ale povrch kože je stále hladký.
  • ​Štádium 2: Neproporčne rozložené podkožné tkanivo. Povrch kože pôsobí nerovnomerne a v zhrubnutej epiderme sa objavujú aj uzlovité štruktúry.
  • Štádium 3: Na postihnutých miestach, na nohách, bokoch, zadku alebo rukách dochádza k výraznému zväčšeniu objemu. Stvrdnuté tkanivo môže tiež zabraňovať v chôdzi.

Aké sú typické prejavy lipedému?

  • Neproporčný pomer jednotlivých častí tela (napr. telo od pása hore má veľkosť S a nohavice XXL),
  • bolesť na mieste na tele pri zatlačení,
  • sklony k opúchaniu,
  • spontánna tvorba modrín,
  • neznesiteľne ťažké nohy.

Čo spúšťa lipedém?

U 80 % všetkých pacientiek boli lipedémom postihnutí aj iní rodinní príslušníci, hovorí Barsch. Vyplýva z toho, že dôležitú úlohu tu zohráva genetika. Ochorenie sa rozvíja alebo zhoršuje v hormonálne aktívnych fázach ženy, to znamená počas puberty, tehotenstva alebo v období menopauzy. Negatívne môžu na lipedém vplývať aj lieky, ako napríklad hormonálna antikoncepcia, trojmesačné injekcie (antikoncepcia na báze gestagénu) a niektoré psychofarmaká, napríklad antidepresíva.


Ako sa diagnostikuje lipedém?

V prípade, že pribúdajú na tele miesta postihnuté nerovnomerným rozložením tuku, je nutné vyhľadať lekára – špecialistu, zvyčajne dermatologičku alebo dermatológa, ktorí na základe klinického vyšetrenia a ultrazvuku určia, či sa jedná o venózny problém, zdurené lymfatické uzliny alebo o spomínaný lipedém. Ak sa ochorenie objavilo už u matky a tiež starej matky, diagnózu by malo byť možné stanoviť už pomerne v mladom veku.


Ako lipedém liečiť?

Spôsob liečby závisí od druhu ochorenia. „V závislosti od klinického obrazu pacientkam prospieva konzervatívna liečba s pravidelnou lymfodrenážou a kompresívnou bandážou. U druhej časti pacientiek je jedinou účinnou liečbou chirurgický zákrok,“ opisuje Barsch. „Rozhodujúcim faktorom je aj fakt, či je nadváha nezávislá na ochorení. V prípade, že áno, nasadzuje sa ako terapia šport a vytvorí sa špeciálny dietetický plán.

Ak ide o čistý lipedém, t.j. len o zväčšenie podkožného tukového tkaniva, Barsch odporúča odstránenie tuku špeciálnou formou liposukcie. V prípade lipedému spojeného s lymfedémom navrhuje odborník terapiu manuálnou lymfodrenážou a nosenie kompresívnych odevov.