Plánovanie cyklistických výletov: najlepšie tipy pre váš ďalší cyklovýlet
Veľká sloboda na dvoch kolesách: cyklovýlety ponúkajú dokonalú príležitosť párkrát šliapnuť na pedále a odbicyklovať od starostí každodenného života. Od tipov, čo si so sebou nabaliť cez nápomocné appky až po tipy na túry - s týmito odporúčaniami sa na to môžeme dať ihneď!
Radtouren: učíme sa od profesionálov
Anna Wansch pracuje v servise a dielni v predajni bicyklov Sport Lehner v Pregartene v Hornom Rakúsku. Presne vie, čo je na cyklistickej túre dôležité.
Na čo dbať ešte pred tým, ako vyrazíme na cestu?
Pred dlhšou cestou by ste mali skontrolovať opotrebovanie brzdových doštičiek, tlak v pneumatikách a príslušenstvo, ako sú svetlá a zvončeky. Mali by ste si tiež osvojiť základné znalosti o bicykli, aby ste zvládli výzvy na ceste. Výbavu a ovládanie si vyskúšajte doma. Ak vám niečo nebude fungovať, môžete sa na nezrovnalosti popýtať ešte pred cestou, v predajni bicyklov. Pracujú tu experti, na ktorých sa môžete spoľahnúť.
Čo zahŕňa profesionálna kontrola bicykla?
Ponúkame rôzne balíky služieb, ktoré sú prispôsobené cyklotúram a bicyklom. Vždy však skontrolujeme skrutky na celom bicykli, premažeme a nastavíme prevody, vycentrujeme kolesá a skontrolujeme tlak v pneumatikách. V prípade e-bicyklov treba aktualizovať softvér.
Čo odporúčate začiatočníkom pred ich prvým bicyklovým výletom?
Dôležité sú dôkladné testovacie jazdy. Umožní vám to lepšie odhadnúť svoje schopnosti a tiež skontrolovať bicykel, na ktorom chcete vyraziť, napríklad či máte správne nastavené sedadlo. Túto skúšobnú jazdu je najlepšie absolvovať v plnej kráse – čiže nasadiť si cyklistické šortky a prilbu. Nezabudnite si zbaliť aj tašku na bicykel a batohy s plánovanou výbavou, aby ste mohli posúdiť, či zvládnete odniesť batožinu takej hmotnosti, ktorú si plánujete so sebou nabaliť na dlhšie cesty.
Čo si treba pribaliť na cyklotúru:
Ideálne vybavenie na cyklistickú dovolenku alebo jednodňový výlet.
1. Basics
Občiansky preukaz, e-card, zámka na bicykel, hotovosť
2. Na orientáciu
Smartphone, cyklosprievodca, voliteľné: GPS
3. V závislosti od počasia
Opaľovací krém odolný voči potu, ideálny na šport (napr. „Sun Cream Gel Sport SPF 50“ zn. SUNDANCE), bunda do dažďa, slnečné okuliare s UV ochranou
4. Vhodné oblečenie
Prilba, krátke alebo dlhé polstrované cyklistické šortky, pevná obuv, cyklistické rukavice, náhradné oblečenie
5. Niečo na zahryznutie
1-1,5 litra tekutiny vo fľaši na pitie (napr. zn. Air Up), opakovane použiteľné boxy na desiatu či olovrant, obložené chlebíčky, krekry, proteínové tyčinky (napr. zn. Sportness). Ak máte čas a chuť, môžete si vyrobiť aj vlastné müsli tyčinky. Ďalšie nápady na meal-prep nájdete v tomto článku.
6. Všetko na opravu kolies
Prenosná vzduchová pumpa, súprava na opravu bicykla, multifunkčné náradie, baterka alebo čelovka, náhradné diely (duše, špice, skrutky)
7. Pre núdzové situácie
Cestovná lekárnička (napr. zn. WUNDmed) s náplasťami a pinzetou, náplasťami na pľuzgiere, osobné lieky
Tip: šikovne zabalené: hmotnosť by mala byť rozložená na čo najviac častí bicykla a tela. Praktický je nosič batožiny, predné koleso a tašky na bicykel. Cenné veci, ako je mobilný telefón a peňaženka, je najlepšie uložiť do nepremokavej tašky.
Cestovateľské appky
Ktorá aplikácia je najlepšia na cyklistické výlety?
- Strava (iOS & Android): jednoduché plánovanie tréningu a trasy - jednoducho analyzujte svoje najlepšie výkony a zdieľajte ich s priateľmi.
- Bikemap (iOS & Android): túry môžete jednoducho filtrovať podľa povrchu, sklonu, trvania, typu bicykla a vzdialenosti.
- komoot (iOS & Android): už nikdy nesprávne neodbočíte - s praktickou hlasovou navigáciou sa môžete plne sústrediť na trasu.
Môžete plánovať cyklistické výlety pomocou Google Maps?
Cyklistiku ako dopravný prostriedok si môžete vybrať aj pomocou služby „Google maps“. Ale: cez Google sa však málokedy dostanete k najlepšej cyklotrase a trasy tiež často vedú po hlavných cestách. Ale: google maps sú bezplatné, zatiaľ čo ostatné aplikácie sú často bezplatné len v obmedzenom rozsahu
Tie najkrajšie „slow travel“ trasy: európske cyklotúry
Tieto cyklistické chodníčky či trasy vedú vždy pozdĺž vody, takže môžete spojiť športový zážitok s obdivovaním krásnej prírodnej scenérie.
Cyklotrasa Enns - divoká alpská krajina
Začína sa vo Flachauwinkli na úpätí Nízkych Taur. Cyklistická trasa sleduje svoju menovkyňu, rieku Enns, a ťahá sa 263 kilometrov zo spolkovej krajiny Salzbursko do Štajerska a nakoniec do Horného Rakúska, kde sa končí v meste Enns. Je označená ako R7. Najdôležitejšie sú úseky v národných parkoch. Trasa je na celom úseku asfaltová, ale vzhľadom na občasné prevýšenia je stále klasifikovaná ako stredne náročná. Viac informácií nájdete na: radtouren.at/radtouren/ennsradweg/
Neziderská cyklotrasa - očarujúca nížina
Cyklotrasa okolo najväčšieho rakúskeho jazera sa vyznačuje len minimálnym stúpaním a je z veľkej časti asfaltová. Južná časť cyklotrasy B10 pri Neziderskom jazere vedie cez Maďarsko. Obchádzku južného cípu však môžete aj vynechať - cez stepné jazero vedie z Apetlonu do Mörbischu cyklistický prívoz. Trasa dlhá 117,5 km, ktorá je vhodná pre rodiny, vedie cez malé dedinky, ktoré len tak lákajú okoloidúcich oddýchnuť si a obdivovať okolité ovocné sady a široké trstinové porasty. Viac informácií nájdete na stránke radtouren.at/radtouren/neusiedler-see-radweg/
Cyklotrasa Parenzana - romantická Istria
Parenzana vedie s rôznym označením cez Taliansko (bez osobitného označenia), Slovinsko (D8) a Chorvátsko (Parenzana) po starej úzkorozchodnej železnici. Tá v minulosti spájala Terst a Poreč. Zákrutovitá, čiastočne štrková trasa sa vinie smerom na juh v dĺžke približne 130 kilometrov. Obdivovať tu rozhodne je čo, vinice, morské panorámy a horské dedinky. Horské bicykle sú nevyhnutnosťou, avšak stúpanie je len mierne. Viac informácií nájdete na stránke parenzana.net
Vltavská cyklotrasa - rozprávkové Čechy
Východiskovým bodom trasy dlhej 380 kilometrov je Praha. Po brehoch Vltavy prejdete cez mystické české lesy a navštívite historické hrady a mestá, ako napríklad Krumlov. Náročná Vltavská cyklotrasa nemá štandardizované značenie. Jazdí sa čiastočne po poľných cestách, ale aj po cyklotrasách, z ktorých väčšina je dobre vyasfaltovaná. V poslednej etape necháte Vltavu za sebou, prejdete cez oblasť Mühlviertel a cestu ukončíte v meste Passau. Viac informácií nájdete na stránke radweg-reisen.com/moldau-radweg
Dôležité pred výletom: v závislosti od terénnych podmienok a sklonu zvládnu začiatočníci 20-30 kilometrov a trénovaní ľudia 50-80 kilometrov. Základom je vziať si so sebou čo možno najmenej batožiny, čo do váhy. Pri takýchto cyklotúrach môžete počítať s tým, že si so sebou ponesiete približne 5-8 kilogramov. Po naplánovaní trasy si môžete vybrať ubytovanie. V odľahlých miestach a počas hlavnej cestovateľskej sezóny sa oplatí rezervovať si ubytovanie dostatočne v predstihu.
Ak si to dobre naplánujete, väčšinu dlhších cyklistických výletov môžete absolvovať autobusom a vlakom, takže spôsobom priateľským k životnému prostrediu. Vďaka týmto tipom môžete cestovať udržateľnejšie aj vtedy, keď z bicykla zosadnete.