Active Beauty
Sirup z lipových kvetov & červený ľubovníkový olej
Text: Eva Pohn

Kvetinové recepty

Sirup z lipových kvetov & červený ľubovníkový olej

Naše lúky a lesy oplývajú cenným bohatstvom, rastlinami, bylinkami a stromami. V súčasnosti je v plnom kvete lipa. A svoju najkrajšiu stránku sa pomaly chystá predviesť aj ľubovník bodkovaný.
Spomínate si na ten pocit, keď ste si po prvýkrát pripravili niečo z byliniek, ovocia alebo rastlín, ktoré ste si vlastnoručne nazbierali? Tá radosť a hrdosť sú neopísateľné – a pocity? Výnimočné, úplne iné, ako keď si hotový výrobok kúpite v supermarkete.


Letný ovocný sirup z lipových kvetov

Ingrediencie

  • 2 plné hrste lipových kvetov (čerstvo nazbieraných)
  • 2 citróny v biokvalite (s chemicky neošetrenou kôrou)
  • 1 liter vody
  • 1 kg cukru


Príprava

  1. Kvety lipy by sa mali zbierať v teplý slnečný, no nie príliš horúci deň. Najlepšie je odstrihnúť kvety nožnicami a zozbierať ich do textilného vrecka alebo košíka.
  2. Skôr ako začneme, na výrobu sirupu si pripravíme čistý zaváraninový pohár (s objemom 1 ½ litra) a všetky potrebné suroviny – umyté citróny, lipové kvety, nôž a dosku na krájanie.
  3. Kvety lipy oddelíme od stoniek a listov, citróny nakrájame na plátky a navrstvíme ich do zaváraninového pohára. K zmesi lipových kvetov pridáme trošku cukru. Zvyšok pridáme, keď bude sirup hotový.
  4. Kvety a plátky citróna zalejeme vodou. Pohár uzavrieme a na dva až tri dni ho uložíme na tmavé a chladné miesto. Pohár občas opatrne pretrasieme, aby sa z liečivých kvetov lipy uvoľnili účinné látky.
  5. Po niekoľkých dňoch, keď sa kvietky sfarbia na svetložlto, je čas ich precediť. Scedenú tekutinu potom nalejeme do hrnca, pridáme zvyšný cukor a privedieme do varu. Nakoniec ešte raz dobre premiešame a zahorúca nalejeme do fľaše pripravenej na sirup. Po vychladnutí uložíme hotový sirup z lipových kvetov na chladné miesto. Takto skladovaný nám vydrží aj rok.

Letný ovocný sirup z lipových kvetov sa ideálne hodí s perlivou alebo neperlivou vodou. Ako osviežujúci aperitív tiež výborne dochutí sekt alebo prosecco. Deťom zas tento sirup prospieva pri prechladnutí.


Ako lipa vyzerá a aké sú jej liečivé účinky

Kvety lipy sa tvoria v pazuchách listov a sú usporiadané do chocholíkov. Kvetné chocholíky lipy tvorí 5 a viac kvetov, ktoré rastú vzpriamene, sú žltkastobielej farby a majú mnoho jemných tyčiniek. Lipa sa rozširuje semenami z plodov, oválnych orieškov.


Lipové kvety majú upokojujúce, potopudné a upokojujúce účinky, zmierňujú tiež bolesť. Vo forme čaju, tinktúry a masti sa úspešne používajú pri stavoch horúčky, kašli, bolestiach hrdla a uší a tiež pri ťažkostiach so zaspávaním a nervozite.


Blahodarný červený ľubovníkový olej

Ingrediencie

  • ľubovník (čerstvo nazbieraný)
  • olivový olej v biokvalite


Príprava

  1. Ľubovník by sa mal zbierať počas slnečného dňa.
  2. Zo stonky odstránime listy a kvety.
  3. Sklenený pohár s uzáverom voľne naplníme bylinkou do dvoch tretín.
  4. Kvety ľubovníka potom zalejeme olivovým olejom tak, aby v ňom boli úplne ponorené.
  5. Za občasného pretrepania necháme zmes lúhovať na teplom a slnečnom mieste po dobu šiestich týždňov.
  6. Olej, ktorý sa po tejto dobe sfarbil do sýtočervena, precedíme a nalejeme do tmavej fľaše.
  7. Skladujeme pri izbovej teplote na tmavom mieste.
  8. Pre svoje upokojujúce a protizápalové účinky sa červený ľubovníkový olej odporúča užívať pri kožných ochoreniach, napríklad neurodermatitíde, pri bolestiach svalov, na liečbu podliatin, poranení a popálenín.


Ako ľubovník vyzerá a aké sú jeho liečivé účinky

Listy ľubovníka bodkovaného sú elipsovito-vajcovitého tvaru, dlhé asi tri centimetre a sú protistojné, umiestnené na vysokej priamej stonke, ktorá sa vo svojej v hornej časti rozkonáruje. Ak podržíme lístok oproti slnku, po jeho okrajoch uvidíme tmavé bodky. Kvet ľubovníka má tvar hviezdy a je zlatožltej farby.
Ľubovník, napríklad vo forme kapsúl, je dobre známy ako bylinka, ktorá dokáže pozdvihnúť náladu. Červený olejový výťažok z kvetov ľubovníka zmierňuje bolesť svalov, upokojuje nervy a má protizápalové a antibakteriálne účinky. Ľubovníkový olej je vhodný už aj na pokožku bábätiek – ako prevencia a tiež na liečenie prejavov plienkovej dermatitídy.


Čo je dobré vedieť:

Silu byliniek by sme nemali podceňovať. Možné interakcie s liekmi nemožno nikdy vylúčiť. V prípade akýchkoľvek pochybností ohľadom užívania tej ktorej bylinky vám určite pomôže rada od lekára či lekárnika.