Active Beauty
FMD nie je o hladovaní, hodí sa do každého dňa

Výživový trend

FMD nie je o hladovaní, hodí sa do každého dňa

FMD uvádza telo do pôstneho metabolického módu, čo má pozitívny vplyv na proces starnutia a tiež na naše zdravie – avšak bez hladovania. Nový stravovací koncept prichádza z USA, kde je známy pod názvom „fast mimicking diet“.
Ľudia sa postili odjakživa – či už nedobrovoľne kvôli nedostatku potravín alebo mal pôst náboženský základ. Dnes sa odborníčky na dlhovekosť, hormóny a výživu zhodujú minimálne v jednom: Ideálna veľkosť porcie na tanieri je menšia, ako by si mnohí z nás mohli myslieť.

Z USA prichádza nový trend v stravovaní: FMD pôst. Čo to je a ako nás takéto stravovanie udržuje mladšími a zdravšími, to vysvetľujú prof. Dr. Med Bernd Kleine-Gunk a Bernhard Hobelsberger v ich novej príručke „Nový easy-pôst. S novým revolučným odtučňovacím programom mladší a štíhlejší už za 5 dní“.

Čo je to FMD?

Základy diéty podobnej pôstu zvanej „fasting mimicking diet“ (FMD) položil americký gerontológ prof. Valter Longo. Už ako doktorand skúmal v 90. rokoch 20. storočia vplyv množstva kalórií na imunitné starnutie myší a ľudí. Na základe tejto štúdie vyvinul 5-dňovú dietetickú kúru imitujúcu pôst.

Na rozdiel od nulovej diéty alebo prerušovaného pôstu sľubuje diéta podobná pôstu (FMD) niečo, čo znie prakticky nemožne: Uvádza telo do úsporného hladovkového režimu a výrazne spomaľuje metabolizmus aj bez toho, aby sme museli hladovať. Ako konštatujú autori diela „Nový easy – pôst“, liečivá sila hladu spočíva v neprijímaní žiadnych živočíšnych bielkovín a rýchlo vstrebateľnej energie zo sacharidov. Pri FMD pôste sa teda vyhýbame cukru a proteínom živočíšneho pôvodu. Namiesto nich sa tento druh pôstu zakladá na prijímaní zdravých tukov, komplexných sacharidov a zníženého množstva kalórií.

Čo FMD pôst prináša?

Pôst udržuje človeka mladého a zdravého. Je to vedecky dokázané aj pri diéte napodobňujúcej pôst (FMD): V štúdii, ktorú uskutočnili vedci na pôde Univerzity v Južnej Karolíne, sa výskum konal na osobách, ktoré sa podrobili diéte podobnej pôstu. Výsledky boli priam ohromujúce: Účastníci štúdie nabrali zdravú svalovú hmotu a preukázali sa u nich trvalo lepšie hodnoty cukru v krvi nalačno, krvného tlaku a tiež u nich zaznamenali dlhodobo lepšiu hladinu cholesterolu.

„Odvykanie si od stravy dostáva bunky tela do programu na predĺženie si života,“ píšu obaja autori. Okrem toho sa aktivuje autofágia, telu vlastný systém likvidácie odpadu. Tá okrem iného aj zabraňuje vzniku ochorení, ako je cukrovka 2. typu, Alzheimerova choroba a tiež rakovina.

Ako takýto pôst vyzerá?

Diéta napodobňujúca pôst trvá päť dní a teoreticky ju stačí praktizovať dvanásťkrát do roka. Počas pôstu sa človek zrieka cukru a živočíšnych bielkovín. Namiesto nich počas tohto obdobia konzumuje komplexné sacharidy (zo šalátu a zeleniny, ako napríklad brokolice, mrkvy a húb) a bielkoviny rastlinného pôvodu (vo forme sóje, orechov, avokáda, olív a olivového oleja). Okrem toho sa pri tejto forme diéty redukuje denný príjem kalórií na 800 až 1150 kilokalórií.

Obaja autori, prof. Dr. med. Bernd Kleine-Gunk a Bernhard Hobelsberger, vo svojej príručke kombinujú diétu napodobňujúcu pôst so sirtuínovou diétou. Sirtuíny sa nachádzajú vo všetkých bunkách a spúšťajú v nich proces opravy poškodenia DNA. Produkciu sirtuínov aktivujú určité látky v potravinách rastlinného pôvodu, ktoré robia rastliny odolné voči škodcom a chorobám. Potraviny, ktoré v sebe ukrývajú sirtuínové aktivátory, sa označujú pojmom „sirtfood“.

K sirtfood potravinám patrí predovšetkým brokolica, jablká, kešu orechy, zelený čaj, čučoriedky, maliny, cesnak, kurkuma, olivový olej, rukola, sójové bôby, paradajky a citrusové ovocie.

Na čo dať pri diéte podobnej pôstu pozor?

FMD stravovanie znie jednoducho, avšak je to pomerne zložitý koncept. Je založený na špeciálnom kombinovaní živín, ktorý bol klinicky testovaný. Pri prvom pôstnom cykle je najlepšie riadiť sa hotovými receptami a stravovacím plánom.

Ak sa počas prvých dní päťdňovej pôstnej kúry dostavia návaly hladu, pomôže rozptýlenie v podobe prechádzky na čerstvom vzduchu, light cvičenie alebo teplý kúpeľ. Avšak čím viac cyklov človek postupne absolvuje, tým sa dodržiavanie pôstu stáva jednoduchšie.

Pre koho nie je diéta napodobňujúca pôst vhodná?

Tehotným a dojčiacim ženám, osobám s podváhou či veľmi nízkou svalovou hmotou sa znižovanie príjmu kalórií určite neodporúča. Vylučovacím kritériom je tiež alergia na orechy alebo sóju. S lekárom by sa pred zahájením pôstu mali poradiť aj ľudia trpiaci chronickými zdravotnými ťažkosťami, ľudia vo veku nad 70 rokov a tiež tí, ktorí nemajú s postením žiadne skúsenosti.

Tip na knihu

Kniha "Zhubněte se sirtfood dietou" od Prof. Dr. med. Kleine-Gunk Bernd. V knihe nájdete tipy na recepty a týždenné stravovacie plány.

Knihu nájdete tu