Active Beauty
Skúste nájsť pokoj pomocou pôstu

Ráno začína tichom

Skúste nájsť pokoj pomocou pôstu

Hildegardin svätý pôst (alebo kláštorný pôst) stavia na jej zdravotnom učení a s veľkým množstvom ticha a meditácií sa snaží dosiahnuť vnútornú očistu. Telo i duša pri ňom dospejú k pokoju vďaka mimoriadne ľahkej strave.

Deň v kláštore začína tichom. Po prebudení sa ide von do prírody. Tam sa medituje, človek má čas vstúpiť do seba, nanovo si usporiadať myšlienky. Pečeň potom dostane hlt nápoja z paliny, krvný obeh posilní petržlenový nápoj a trávenie sa rozhýbe vďaka kaši z kôprovníka. K tomu sa podáva feniklový čaj, ktorý je zásaditý a má pôsobiť ako „rozveseľovač“.

„Pôstne raňajky zavŕši jedna až dve lyžice namáčaného psyllia,“ vysvetľuje Beatrix Wondraczeková, ktorá vedie kúry podľa Hildegardy v mnohých kláštoroch a vzdelávacích centrách v Rakúsku. V tomto prípade nie je potrebné prísne odopieranie jedla ako to býva pri klasickom pôste, pre ktorý je príznačný príjem surových štiav – a okrem toho Glauberovej soli ako preháňadla. V popredí však stojí liečivá sila rastlín a komplexný koncept. „Človek má v sebe tri cestičky, v ktorých sa odohráva jeho život. Dušu, telo a zmysly. Človek zostane zdravý, len ak rovnomerne dbá o tieto tri aspekty žitia.“ Tak znela filozofia Hildegardy z Bingenu.

Tomu zodpovedajúc zohráva pri kúrach v kláštore dôležitú úlohu vnútorná čistota: „pri Hildegardinom pôste nejde len o prečistenie tela, ale aj o vedomý pohľad na našu dušu. Je to mierna cesta odopierania,“ vraví Beatrix Wondraczeková, ktorá je i referentkou Hildegardinej akadémie.

Hľadanie vnútornej rovnováhy

Každodenné aktivity na čerstvom vzduchu ako prechádzky, nenáročné túry, sprievodné uvoľňujúce a ľahké pohybové cvičenia či meditácie sú preto pevnou súčasťou programu. Kto chce, môže vnútornú rovnováhu hľadať i pri maľovaní mandál. Všetko to dopĺňa deň mlčania.

Preto je práve táto kúra veľmi vhodná pre ľudí hľadajúcich pokoj, ktorí chcú telo a dušu dobiť novou energiou a zbaviť sa starej záťaže. Od diéty, pri ktorej ide predovšetkým o chudnutie, má ďaleko. Pre Hildegardu z Bingenu bola dôležitá súhra tela a duše. Táto benediktínka pritom dôverovala tzv. viriditas, alebo inak zelenej sile – základnej sile, ktorá má prebývať vo všetkých živých bytostiach, rastlinách či mineráloch. Posilňovať ju je časťou filozofie, práve tak ako discretio – vychutnávanie si v „pravej miere“. To sa dosahuje pomocou redukcie jedál a odopierania si ťažkej stravy.

Oboje má tú výhodu, že telo musí vynaložiť oveľa menej času na trávenie, a môže tak lepšie posilniť svoje hospodárenie s energiou. Počas Hildegardiných kúr sa jedáva predovšetkým špalda, ktorá zasýti nadlho a posilňuje imunitný systém. „Okrem toho je bohatá na tryptofán, ktorý – ako vraví Hildegarda z Bingenu – sa postará o veselú náladu,“ vysvetľuje lektorka postenia Wondraczeková. Lebo táto aminokyselina je zodpovedná za tvorbu serotonínu, ktorý rozjasňuje náladu.

Aj pôstne vývary s klasickými Hildegardinými koreninami ako galgán na posilnenie srdca, bertram alebo palina obyčajná na trávenie, sú pevnou súčasťou kúry. Pečeň zasa podporujú zábaly, ktoré si môže človek po inštruktáži robiť sám. Aby ste po týždni odriekania nezapadli zasa do starých koľají, mali by ste svoje telo na normálnu stravu privykať pomaly.

Ambulantné postenie v skupine

Týždeň postenia mimo domu, počas ktorého sa človek zaoberá výlučne sám sebou, si už len z čisto časových dôvodov nemôže dovoliť každý. Môžete to však skúsiť s ambulantným postením, pri ktorom sa budete pravidelne stretávať ako skupina. „Tam sa nediskutuje len o priebehu a prísadách, ale robia sa aj podporné cvičenia na uvoľnenie a meditácie,“ objasňuje Beatrix Wondraczeková. Zostane tak dostatok priestoru na vnútorný ústup. Výmena skúseností medzi lektormi kurzu a účastníkmi je dodatočnou výhodou. Pomocou rozhovorov, pokoja a pôstu sa má nakoniec podariť, aby telo a duch zostali v súzvuku aj naďalej.

Okrem toho si do bežných pracovných dní môžete vložiť jednotlivé pôstne dni, počas ktorých by ste si mali odoprieť lahôdky ako je káva či sladkosti a piť veľa čaju (na chudnutie). Hildegardine produkty navyše podporujú látkovú výmenu a robia telo fit pre výzvy všedných dní.

Patrick Posch: „Vraciame sa späť k prírode“

Pôstna polievka, bylinková soľ a špaldová kaša: Farmaceut Patrick Posch o pôste podľa Hildegardy z Bingenu a prečo pri ňom produkty St. Hildegard-Posch optimálne podporujú telo.

Pán Posch, Váš otec Helmut bol jedným z prvých výrobcov Hildegardiných prírodných produktov. Čím sa tieto produkty vyznačujú?

Môj otec bol počas svojho života človek spätý s prírodou, ktorý sa veľa zaoberal liečivými bylinkami. Skutočne úspešným sa však stal až vtedy, keď začal uplatňovať zachované bylinné receptúry opátky Hildegardy z Bingenu. Jej liečivé prostriedky sa dajú používať jednoducho, dokáže to každý sám.

Prečo je pôst podľa Hildegardy v dnešnej dobe taký obľúbený?

Je na to veľa dôvodov. Digitalizácia a globalizácia v tom určite hrajú úlohu. Človek túži po regionalite, chce sa vrátiť k prírode, k menej spracúvaným základným produktom. Duchovný rozmer je tiež dôležitý. Nakoniec, pôst nie je diéta. Oveľa viac ide o to, aby sa človek cítil lepšie po všetkých stránkach.

Ktoré produkty sú na pôst podľa Hildegardy obzvlášť vhodné?

Podľa učenia Hildegardy z Bingenu je to hlavne špalda, ktorá je veľmi bohatá na živiny, a galgán, ktorý je dobrý na žalúdok a trávenie a objavuje sa v mnohých produktoch St. Hildegard-Posch. Taktiež pôstna polievka s Hildegardinými koreninami je optimálna, pretože je vďaka svojim biologicky účinným látkam veľmi zdravá. Okrem toho je ľahko stráviteľná.

Ako vyzerá optimálny pôstny deň a aké prináša výhody?

Všetkého máme nadbytok. Preto je optimálny odľahčovací deň na opätovné podnietenie trávenia a na vedomé konzumovanie. Pôstna polievka je pripravená rýchlo, je obohatená špaldou, a tak dosahuje vysoký stupeň nasýtenia, takže človeku ani nič nechýba. Pôstne čaje navyše zabezpečujú odľahčenie látkovej výmeny. Jeden pôstny deň v týždni sa dá dobre praktizovať i počas pracovných dní, čo môžem povedať z vlastnej skúsenosti.

Upozornenie: Pôst podľa Hildegardy je šetrná forma postenia, ktorú by ste však, tak ako všetky kúry, mali podstúpiť len po porade s lekárom.