Active Beauty
Úsmev prosím! Na čo dbať pri starostlivosti o zuby
Text: Margit Hiebl, Paula Rausch

Keep smiling!

Úsmev prosím! Na čo dbať pri starostlivosti o zuby

Správna starostlivosť o zuby nespočíva len v pravidelnom čistení si zubov. Ak sa aj vy cítite zahltení obrovským množstvom najrôznejších produktov zubnej starostlivosti, ste na správnom mieste. Veď predsa udržať si žiarivý úsmev je ľahké.

Správna starostlivosť o zuby – toto by ste mali vedieť!

Máme pre vás 10 faktov a rád, ktoré sa oplatí vedieť v rámci starostlivosti o zuby.

1. Čo potrebujete na správnu starostlivosť o zuby

Na začiatok si objasníme najdôležitejšiu otázku: Čo vlastne potrebujeme na dokonalú starostlivosť o chrup?

  • Zubná kefka: Vyberte si zubnú kefku s mäkkými alebo stredne tvrdými štetinkami, sú šetrné k zubom.
  • Fluoridová zubná pasta: Fluoridy v zubnej paste spevňujú zubnú sklovinu a môžu dokonca zbaviť zuby začínajúceho zubného kazu.
  • Zubná niť a medzizubné kefky: Aj keď si zuby čistíte zubnou kefkou dôkladne, vyčistíte ňou len 70 % plochy zubov - zvyšných 30 % sa nachádza v medzizubných priestoroch. Do týchto priestorov sa môžete dostať pomocou zubnej nite a medzizubných kefiek.
  • Jednozväzková kefka: S touto malou kefkou, ktorá pozostáva z jedného chumáčika štetiniek, možno dokonale vyčistiť medzery medzi zubami.
  • Ústne výplachy: Ako doplnok starostlivosti sú užitočné v prípade, ak je človek náchylný na zubné kazy alebo zápaly či vtedy, ak sa k niektorým miestam na zuboch jednoducho nie je možné dostať.

2. Dokonalá starostlivosť o zuby v podobe správneho čistenia zubov

Čistenie zubov je základom starostlivosti o chrup. Zuby by sa mali čistiť minimálne dvakrát denne – ráno a večer – no podľa potreby aj častejšie. Najlepšie je venovať večer viac času rutinnej starostlivosti o zuby a používať medzizubné kefky alebo jednozväzkové zubné kefky. Ak si nie ste istí, ktoré produkty sú vhodné pre vás a vaše zuby, požiadajte o radu svoju zubnú lekárku alebo zubného lekára.

Mali by sa zuby čistiť pred alebo po raňajkách? Jednoznačné odporúčanie znie: po raňajkách. Práve na raňajky konzumujeme často veľa sacharidov a tiež cukor (v müsli, v marmeládach a pod.). To všetko zvyšuje riziko vzniku zubného kazu, preto by sme si mali vyčistiť zuby čo najskôr po jedle, baktériám vtedy nedáme žiadnu šancu.

Dôležité je tiež dbať na to, aby ste pri čistení zubov na ne príliš netlačili. Príliš tvrdé čistenie by totiž mohlo poraniť ďasná a dokonca poškodiť sklovinu, nezvratne.

3. Fluoridové zubné pasty v zubnej starostlivosti

Fluoridy v zubných pastách sa často vnímajú skepticky. A popritom sú pravdepodobne najnápomocnejšou účinnou látkou v profylaxii zubného kazu a dokonca môžu do určitej miery zreparovať už vzniknutý zubný kaz. Fluoridy obalia zuby a vytvoria na nich ochrannú vrstvu, ktorá chráni pred vznikom zubného kazu a poškodením zubnej skloviny. A vôbec sa nemusíte obávať, že by vám fluoridové zubné pasty poškodili zuby. Fluoridy síce môžu pôsobiť toxicky, avšak len pri vysokých dávkach (najskôr od 350 miligramov), takže pri čistení zubov riziko otravy určite nehrozí.

4. Špeciálne detské zubné pasty

Aby ste položili čo možno najlepší základný kameň zdravia zubov vášho dieťaťa je dôležité, aby ste v starostlivosti o detské zúbky dbali na dôslednosť. Od momentu, keď sa prereže prvý mliečny zub, je potrené začať „zuby“ čistiť, predídete tak u detí vzniku zubného kazu. Detské zubné pasty by mali obsahovať aj fluorid:

  • do dvoch rokov: čistiť zuby dvakrát denne zubnou kefkou s použitím zubnej pasty (s koncentráciou 500 ppm fluoridu) s objemom zhruba veľkosti hrášku
  • od dvoch do šiestich rokov: čistiť zuby dvakrát denne detskou zubnou pastou (s koncentráciou 1000 ppm fluoridu) s objemom zhruba veľkosti hrášku
  • šesť až deväť rokov: čistiť zuby dvakrát denne pastou pre deti (s koncentráciou 1000-1500 fluoridu)
  • od deviatich rokov: čistiť zuby dvakrát denne s detskou zubnou pastou alebo pastou už pre dospelých
Zubné pasty pre deti a juniorov majú tú výhodu, že nie sú také štipľavé ako väčšina zubných produktov pre dospelých. To deťom čistenie zubov uľahčuje. Ale pozor, zubná pasta by nemala mať ani príliš sladkú chuť, aby ju deti neprehĺtali. Malých „špekulantov“, čo sa čistenia zubov týka, možno často motivovať pomôckami, ako sú presýpacie hodiny, rozprávky a pesničky o čistení zubov, ako aj špeciálne aplikácie na čistenie zubov.


5. Najlepšia zubná kefka pre dobrú starostlivosť o zuby

Výber zubných kefiek je, zdá sa, nekonečný – človek môže veľmi rýchlo stratiť prehľad. Dobrá správa je, že sa môžete sami rozhodnúť, či uprednostníte čistenie zubov manuálnou alebo elektrickou kefkou. Dôležité je, aby vás používanie zubnej kefky bavilo a aby ste ju používali efektívne – to zaručuje dobrú starostlivosť o zuby.

Ak máte problémy s motorikou alebo si zuby čistíte veľmi neradi, život vám môže uľahčiť rotačná alebo sonická zubná kefka. Dbajte však na fakt, že spôsob čistenia zubov sa mení v závislosti od použitej zubnej kefky. Preto je najlepšie požiadať o radu ohľadom správnej techniky čistenia zubov svoju zubnú lekárku alebo zubného lekára.

Ďalšou otázkou, ktorá sa vynára v súvislosti s čistením zubov je to, ako často je dobré zubnú kefku meniť. Odpoveď znie: Približne každé tri mesiace. Pripájame pomôcku – kefku je stále dobré zmeniť so zmenou ročného obdobia.

6. Vplyv stravy na zubnú starostlivosť

Starostlivosť o chrup sa čoraz viac spája so stravou. Ide o viac, ako len o vyhýbanie sa priemyselnému cukru: človek by mal znížiť aj príjem sacharidov a vyhýbať sa priemyselnej pšenici. Zmysluplná je aj strava čo možno najbohatšia na vitamíny s dostatkom ovocia, zeleniny, rýb a strukovín. Ak chcete staviť na istotu, jednoducho si dávajte u svojej lekárky či lekára pravidelne kontrolovať hladinu vitamínu D a C.

7. Zubná starostlivosť v starobe

Riziko vzniku zubného kazu sa bohužiaľ s vekom často zvyšuje. Užívanie liekov a hormonálne zmeny môžu viesť k zvýšenej suchosti v ústach a práve to podporuje vznik zubného kazu. Preto je v starobe dôležité venovať starostlivosti o zuby väčšiu pozornosť. Proti suchosti sa dá zabojovať pitím dostatočného množstva tekutín, žutím žuvačiek a cmúľaním cukríkov so xylitolom, ústnymi výplachmi a sprejmi s kyselinou hyalurónovou. Okrem toho je dobré dvakrát ročne absolvovať dentálnu hygienu a pravidelne navštevovať zubnú ambulanciu.

8. Zmena farby zubov aj napriek dôslednej zubnej starostlivosti

Žiaľ, samotná dôkladná starostlivosť chrup neochráni pred nevzhľadným zafarbovaním zubov. Spôsobiť ho môžu farebné nápoje, ako napríklad káva, čaj, džús z ríbezlí alebo červené víno. Ak sa nechcete len tak ľahko vzdať, pomôcť môže, ak si ľadovú kávu alebo nejaký osviežujúci nápoj vychutnáte podľa možnosti cez slamku. Tým sa výrazne skráti čas, počas ktorého sa nápoj dostáva do kontaktu so zubami. Ak už teraz pozorujete na zuboch zafarbenie, najlepšie je objednať sa na profesionálne čistenie zubov.

Vyhýbajte sa agresívnym bieliacim zubným pastám. Hoci zuby dokážu zbaviť zafarbenia, zdrsňujú zároveň povrch zubov, čo spôsobuje, že zuby sa potom opäť rýchlejšie zafarbia. Domáce sety na bielenie by sa nikdy nemali používať bez rady lekára, pretože ak set použijete nesprávne, môžete si spôsobiť podráždenie ďasien alebo si spôsobiť to, že vaše zuby budú sfarbené nepravidelne.

Na druhej strane, pri čistení zubov olejom nejde o optické čistenie zubov, ale o detoxikáciu ústnej dutiny. Na takéto ústne výplachy sa používa sezamový, kokosový olej alebo olej z čiernej rasce. Ak chcete zubnú starostlivosť optimalizovať ešte viac, pomocou kefky alebo škrabky na jazyk si môžete vyčistiť aj jazyk.

9. Správna starostlivosť o zuby pri zápale ďasien

Veľmi dôležité: Odolajte, ak vás láka vyčistiť si zuby aj v okolí zápalu, kvôli bolesti a krvácaniu ďasien! Príčinou je takmer vždy zubný povlak, ktorý sa vypláchnuť nedá, musí sa vyčistiť mechanicky. Týmto spôsobom sa ďasná zvyčajne do desiatich dní zregenerujú aj samé. Dodatočne sa postihnuté miesta môžu ošetriť dezinfekčnými roztokmi.

10. Pravidelné návštevy zubnej ambulancie

V každodennom živote je dôležitá nielen dôsledná starostlivosť o chrup, ale aj pravidelné prehliadky u zubnej lekárky alebo lekára. S dieťaťom sa na prvý termín treba objednať už vtedy, keď mu či jej vykuknú prvé zúbky. Malé deti si takýmto spôsobom potom rýchlo zvyknú na zubné prehliadky. Do šiestich rokov a od 18. roku života by si deti, rovnako ako dospelí, mali dať skontrolovať svoj chrup raz do roka. Vo veku od šesť do 18 rokov by to malo byť dokonca dvakrát ročne.

Častejšie prehliadky ako raz do roka sa za určitých okolností môžu odporúčať aj u dospelých – napríklad ak trpíte chronickým ochorením, ste tehotná alebo fajčíte. Optimálny interval ideálne prediskutujte so svojou zubnou lekárkou alebo lekárom.