Koniec tabu
Všetci potrebujeme vedieť hovoriť o menštruácii
Keď niečo stigmatizujeme, živíme voči tomu neférový predsudok. Z bežného vytvoríme niečo zakázané, o čom sa v spoločnosti prinajhoršom šepká. Takto už dlho fungujeme s témou menštruácie a je čas to zmeniť.
Menštruácia je silne stigmatizovaná spoločenská téma. Je to tak na Slovensku, ale aj za jeho hranicami, bez ohľadu na kultúru či náboženské presvedčenie. Tabuizovanie menštruácie negatívne ovplyvňuje vnímanie menštruačného cyklu, ktorý vo veľkej časti života zažíva približne polovica populácie. Hanbíme sa o ňom zdieľať a vyhľadávať informácie, pričom práve tie nám ho umožnia bezpečne, zdravo a komfortne (pravidelne) prežiť. Chýbajúca odvaha spoločnosti hovoriť o menštruácii má za následok aj to, že mnohí ľudia majú sťažený prístupk menštruačným potrebám.
Menštruačná chudoba je také tabu, že o nej ešte nemáme slovenské dáta
Je to stav, kedy si osoba nemôže dovoliť menštruačné potreby. Dobre čítate. Stav, kedy osoba nemá prístup k potrebám na dôstojné „prežitie“ menštruácie – kvôli svojej socioekonomickej situácii alebo kvôli chýbajúcim informáciám. Na Slovenskumomentálne nemáme dáta, ktoré by ukázali, aký počet osôb zažíva menštruačnú chudobu. Z hľadiska EÚ však
už vieme, že ňou trpí približne 1 z 10 dievčat.
Menštruačná chudoba zapamätateľne vplýva na zdravie a budúcnosť
Používanie náhrad menštruačných potrieb (starých handier, novín, toaletného papiera,...) alebo používanie jednej menštruačnej potreby príliš dlho môže viesť k rozšíreniu infekcií a chorôb. Osoby prežívajúce menštruačnú chudobu tiež môžu vynechávať dni v škole či práci, čo má dopad na ich budúcnosť a môže sa okrem psychiky odzrkadliť aj na finančnej stabilite.
Pomáhajme si menštruovať dôstojne
Opatreniam proti menštruačnej chudobe sa na Slovensku venuje projekt Dôstojná menštruácia, ktorý koordinujú Linda Moróczová a Natália Blahová z občianskeho združenia inTYMYta. Projekt odštartoval ako individuálna iniciatíva Lindy a Natálie, ktorá reagovala na prvý celoštátny lockdown počas pandémie COVID19. Mnoho ľudí stratilo uzavretím škôl a pracovísk prístup k toalete a s ním aj možnosť akejkoľvek menštruačnej hygieny. V domácnostiach bez prístupu k čistej a tečúcej vode totiž na Slovensku podľa Amnesty International žije až 37-tisíc ľudí.Cieľom inicitatívy bolo zabezpečiť čo najviac menštruačných potrieb pre ľudí, ktorí si ich nevedia dovoliť. Neskôr sa iniciatíva pripojila k dlhodobým aktivitám inTYMYty, kde dnes funguje ako plnohodnotný a celoročný projekt. Okrem hmatateľnej pomoci vedie aj osvetu: o potrebe vzdelávania o tele, o potrebe destigmatizácie menštruácie a o rešpekte a bezpečí pre osoby v menštruačnej chudobe.
Nositeľkami okamžitej pomoci sa vďaka Dôstojnej menštruácii stali sýtočervené Menštruačné Skrinky. Na ich výrobu si Linda s Natáliou prizvali k spolupráci kolektív Spolka. Na základe spoločných expertíz vo výskume, architektúre, dizajne a sociológii vytvorili dizajn jednoduchých zásobníkov na menštruačné vložky.
Aktuálne je na Slovensku na základných školách, v komunitných centrách a v organizáciách podporujúcich ľudí v núdzi nainštalovaných deväť Skriniek, kde si každý vie nájsť chýbajúcu vložku. Podľa slov koordinátoriek toto číslo ešte porastie.
Okrem pravidelného dopĺňania Skriniek Dôstojná menštruácia materiálne podporuje organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom v rôznych núdzach. Od roku 2020 sú to Odyseus, Vagus, DePaul, Mareena, Stopa, Prima, Cesta von, Kotva a Hana a v roku 2023 k nim pribudla organizácia Brána do života.