Active Beauty
Mapovanie menštruácie: Žite v harmónii s fázami cyklu
Text: Astrid Doppler

Ako na to

Mapovanie menštruácie: Žite v harmónii s fázami cyklu

Ak žena pozná jednotlivé fázy svojho cyklu, dokáže veci predvídať a plánovať. S vedomím, že svoje fázy poznáme sa môžeme cítiť lepšie, môžeme byť výkonnejšie a tiež byť k sebe ohľaduplnejšie. Toto poznanie nás učí s telom spolupracovať, nie ísť proti nemu.

O toto ide pri mapovaní menštruácie

Mapovanie menštruácie je akýmsi novým modelom tradičného menštruačného kalendára. Okrem dĺžky a pravidelnosti cyklu pozorne sleduje vplyv cyklu na rôzne oblasti života, ako je strava, pocity a spánok.
Jeho cieľom je uvedomiť si a precítiť príznaky a prebiehajúce procesy jednotlivých fáz cyklu. Aby sme o všetkom mali prehľad, je dobré viesť si denník alebo používať appku.

Tieto výhody má mapovanie menštruácie:

  • Nasledujúcu menštruáciu možno predvídať a možno ju aj zahrnúť do plánov každodenného života.
  • Predpovedanie plodného obdobia umožňuje aj cielenejšie plánovanie tehotenstva a tiež antikoncepcie.
  • Lepšie spoznanie seba a tiež procesov v tele, ako aj telesných signálov.
  • Schopnosť identifikovať príčiny problémov a symptómov súvisiacich s menštruačným cyklom a komplexne sa nimi zaoberať.
  • Lepšie pochopenie emocionálnych reakcií, ktoré niekedy, zdá sa, prichádzajú sčista-jasna.
  • Včasné odhalenie nepravidelností a možných zdravotných problémov.

Toto sú štyri fázy menštruačného cyklu:

Ženy prechádzajú štvorfázovým menštruačným cyklom v časovom úseku 21 až 35 dní. Estrogén, progesterón, luteinizačný hormón (LH) a folikuly stimulujúci hormón (FSH) sú najdôležitejšie hormóny, ktoré ovplyvňujú naše emocionálne a telesné pocity počas jednotlivých fáz cyklu. Čo môžeme očakávať od jednotlivých fáz a ako získané informácie zužitkovať v náš prospech?

1. Menštruácia

Menštruačné krvácanie trvá v priemere päť dní. Hladina ženských pohlavných hormónov LH a FSH je v tomto období na najnižšej možnej úrovni. Počas tejto fázy mnoho žien trápia kŕče, bolesti chrbta, nadúvanie, ale moria sa aj s únavou, horším spánkom a sú emocionálne zraniteľnejšie. Okrem toho dochádza v tejto fáze k zvýšeniu telesnej teploty a ženy navštevujú častejšie toaletu.

Tipy, ako fungovať v tejto fáze cyklu:
Čas pre seba by mal byť teraz skutočne prioritou. Meditácia, joga a prechádzky pomáhajú ženám zatočiť s vnútorným nepokojom. Dôležité je aj vyhradiť si dostatok času na spánok. Spánok na chrbte môže pomôcť zmierniť bolesti chrbta, poloha na boku s vankúšom medzi kolenami zasa upokojí kŕče. Sladké jedlá, alkohol a ostré korenené jedlá počas menštruácie telo len zbytočne zaťažujú a zahrievajú – preto je lepšie sa im vyhnúť.

2. Folikulárna fáza

Táto fáza sa prekrýva s menštruáciou, dochádza v nej k uvoľneniu vajíčka z folikulu a trvá až do 16 dní. Zvýšená produkcia FSH, ako aj pohlavného hormónu estrogénu spôsobuje, že mnohé ženy sa po skončení menštruácie cítia opäť lepšie.

Tipy, ako fungovať počas tejto fázy cyklu:
Potraviny obsahujúce horčík, ako napríklad čokoláda, mlieko, mrkva, avokádo či losos môžu ľahko zvýšiť hladinu progesterónu prirodzenou cestou. To nám pomáha zostať pokojnejšími. Máme viac energie a motivácie a to nám v rámci fyzickej aktivity umožní opäť zaradiť do „pohybovej rutiny“ náročnejšie či vytrvalostné cvičenia. Počas tejto fázy cyklu je pre nás jednoduchšie plniť naplánované úlohy alebo si plánovať niečo nové.

Ak sa bezprostredne po menštruácii cítite nadmerne unavená, možno by bolo dobré zvážiť dať si urobiť krvný obraz a skontrolovať hladinu železa. Prospešná môže byť aj konzumácia potravín bohatých na železo, ako je červené mäso, špenát alebo fazuľa.

3. Ovulačná fáza

Približne dva týždne pred začiatkom menštruácie sa uvoľní dozreté vajíčko. Ovulácia ja najkratšia z fáz cyklu – trvá približne tri dni.

Tipy, ako fungovať v tejto fáze cyklu:
Toto je ten správny čas na nové výzvy! Prijímanie spätnej väzby a nadväzovanie nových kontaktov je pre väčšinu žien jednoduchšie práve počas ovulačnej fázy.

4. Luteálna fáza

Po uvoľnení vajíčka nastupuje luteálna fáza, alebo inak sekrečná fáza s tvorbou žltého telieska (latinsky corpum luteum). Ak počas tohto cyklu nedošlo k otehotneniu, začína hladina estrogénu a progesterónu opäť klesať. V tomto období sa nám ťažšie zaspáva, máme všeobecne horší spánok, cítime sa unavené a máme sklony k PMS. Okrem toho máme v tejto fáze častejšie aj nečistú pleť.

Tipy, ako fungovať počas tejto fázy cyklu:
Ak sa ženám v tejto fáze zvýši telesná teplota, je vhodné trochu ochladiť spálňu, spánok tak bude kvalitnejší. Aj keď motivácia opäť klesá, športu by ste sa nemali zriecť úplne – cvičenie totiž uvoľňuje endorfíny. Bylinkové čaje, ako napríklad mätový čaj, pomáhajú pri plynatosti a zmierňujú tiež nepríjemné pocity v oblasti panvy a brucha.

Zaraďte mapovanie menštruácie do svojej dennej rutiny

Najdôležitejšie je venovať každý deň niekoľko minút tomu, ako sa cítite, uvedomiť si príznaky tej ktorej fázy – a to počas dlhšieho obdobia (napríklad po dobu niekoľkých mesiacov). Či už budete svoje príznaky mapovať v aplikácii, budete si ich zapisovať do denníka a koľko času do toho investujete, to je už len a len na vás. Získané poznatky vám potom pomôžu konkrétne zosúladiť jednotlivé oblasti vášho života s fázami cyklu. Ak si v rámci tohto procesu všimnete veci, ktoré vo vás vyvolávajú obavy alebo akékoľvek otázky, neváhajte sa poradiť so svojou lekárkou či lekárom.