Active Beauty
Ako si vybrať vhodnú elektrickú zubnú kefku?
Text:
čas čítania: min
Vec čistoty

Ako si vybrať vhodnú elektrickú zubnú kefku?

Elektrické zubné kefky dobývajú naše kúpeľňové poličky. Vyčistia zuby naozaj dôkladne? A ktorý typ je ten najideálnejší? Veľký sprievodca džungľou zubných kefiek.
Pre niektorých už nezameniteľná súčasť ústnej hygieny, pre iných ešte stále neznámy otáznik. Budú vďaka elektrickej kefke vaše zuby čistejšie?


Je lepšia elektrická alebo klasická zubná kefka?

Podľa štúdie Greifswaldskej univerzity, uverejnenej v časopise Journal of Clinical Periodontology, vyšiel výsledný efekt používania elektrickej kefky o niečo lepší ako pri tej klasickej..
V štúdii boli analyzované údaje o zdraví zubov u približne 2800 dospelých ľudí po dobu 11 rokov. Výsledky ukázali, že pri používaní elektrických zubných kefiek je menšia pravdepodobnosť výskytu tzv. „vačkov na ďasnách“. Okrem toho ľudia, ktorí používali elektrickú zubnú kefku, prišli v priemere o 0,4 zubu menej ako ľudia, ktorí si čistili chrup klasickou zubnou kefkou. Môžeme povedať, že elektrická zubná kefka chráni pred zápalom ďasien a stratou zubov o niečo lepšie, než tá klasická.

Čo sa neprejavilo, je súvislosť medzi používaním elektrickej zubnej kefky a vznikom kazov. Dôležitejšiu rolu hrá pravdepodobne fluorid obsiahnutý v zubnej paste.

Aký typ elektrickej zubnej kefky je pre vás najvhodnejší?


Vybrať si môžete z 3 typov, podľa rozličných technológií a princípu čistenia. Ozaj, a sú vôbec vhodné aj pre deti? Čítajte a vyberajte.

Rotačné zubné kefky: efektívnejšie pri rozrušovaní a odstraňovaní zubného povlaku

Vyznačujú sa guľatou hlavicou (dostupnej v rôznych prevedeniach). Osvedčená a cenovo dostupná klasika má v sebe zabudovaný elektrický motorček, ktorý poháňa čistiacu hlavicu a imituje krúživé pohyby klasickej zubnej kefky. Výkonný motorček poháňa čistiacu hlavicu, ktorej pohyby by sa dali opísať ako krúženie tam a späť, pričom takýchto pohybov dokáže vykonať od 4000-8000 za minútu. Tým sa dosiahne veľmi dobrý výsledok pri odstraňovaní zubného povlaku. Niektoré modely vyčistia zuby vďaka dodatočným impulzom, resp. osciláciám (až do 40 000 za minútu) ešte dôkladnejšie.

V porovnaní so sonickými zubnými kefkami je potrebné častejšie vymieňať guľatú hlavicu kefky a mechanický tlak môže byť pre citlivé zuby príliš veľký. Odporúčame preto modely s reguláciou tlaku.


Sonické zubné kefky sú ideálne, ak máte zubný strojček či citlivé zubné krčky

Sonická technológia funguje na princípe vysokofrekvenčného stierania. Čistiaca hlavica je poháňaná výkonným motorčekom, ktorý štetiny rozkmitá v určitom rozsahu hore a dole. Vibrujúcimi kmitmi tak hlavice výborne vyčistia zuby. Optimalizovaný výkon by mal byt približne 62 000 vibrácií a 31 000 kmitov za minútu a ideálne by mal byť variabilný. Kým si na používanie zvyknete, vhodnejšie sú nižšie frekvencie, neskôr prejdite na efektívnejšie vyššie frekvencie.

Sonická zubná kefka pôsobí šetrným nízkym tlakom. Preto je vhodná pre ľudí, ktorých trápia odhalené zubné krčky, nosia strojček alebo majú implantáty. Pri mimoriadne odolnom zubnom povlaku môže byť ale účinnosť slabšia, než pri rotačnej kefke.

Ultrazvukovú zubnú kefku zvoľte pri problémoch s krvácajúcimi ďasnami

Na pohľad pripomína sonickú kefku, využíva však ultrazvukové vlny so značne vyššou frekvenciou až do 2,4 milióna vibrácií za minútu – na čo si samozrejme treba najprv zvyknúť. Hlavica kefky sa prikladá postupne po jednom na každý zub bez vyvinutia akéhokoľvek tlaku na približne 10 sekúnd, takže kompletné vyčistenie chrupu môže trvať až desať minút. K tomu je ešte potrebné zadovážiť si špeciálnu zubnú pastu. Pre netrpezlivejších je potom čistenie zubov výzva, výsledok čistenia zubov je však veľmi precízny. Citlivý prístup tejto kefky by ste mali zvoliť, ak trpíte problémom s ďasnami.

Takto máte používať elektrickú zubnú kefku

Je dôležité priznať, že elektrická kefka nešetrí čas. Každý zub je nutné vyčistiť osobitne. Na zuby sa pritom smie vyvíjať len mierny tlak, keďže o čistenie sa starajú samotné vibrácie alebo rotácie. Stačí však len nasadiť čistiacu hlavicu – o ostatné sa kefka postará sama.

Ak by ste na zuby vyvíjali príliš veľký tlak, mohlo by dôjsť k poškodeniu zubov a ďasien. Práve nesprávna technika čistenia zubov má často za následok odhalené zubné krčky a zvýšenú citlivosť chrupu. Túto chybu ale mnohí robíme aj tradičnou zubnou kefkou. Výhoda elektrického variantu je, že mnohé modely majú v sebe zabudovaný senzor regulácie tlaku. Ten užívateľa pri vysokom tlaku upozorní signálom.

Aké náhradné hlavice sú vhodné pre moju elektrickú zubnú kefku?

Existuje množstvo typov hlavíc s rôznym stupňom tvrdosti, dokonca aj špecifickými funkciami – napríklad na čistenie medzizubných priestorov alebo masáž ďasien. Informácie o dostupných hlaviciach pre váš model kefky nájdete pri výrobku, o vhodnosti daného typu pre váš chrup zas v zubnej ambulancii. Dôležité je, aby hlavica zubnej kefky nebola príliš malá, ani príliš veľká. Vyberať budete určite aj podľa ceny, pretože tie by ste mali vymeniť raz za tri mesiace.

Niečo extra navyše

Trh ponúka všemožné doplnkové funkcie. Veľmi užitočnou je časovač, ktorý signalizuje dosiahnutie optimálneho času čistenia zubov. Fanúšikov aplikácií potešia digitálne záznamy o slabo čistených miestach v ústach, analýzy spôsobu čistenia či hlásenia o potrebe výmeny hlavice. Existujú aj kefky s UV dezinfekciou, zmysel tejto funkcie ale zatiaľ nie je dostatočne podložený.

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.