Active Beauty
Prírodná ochrana proti škodcom: najlepšie tipy
Text: Carolina Forstner

Bye-bye chémia

Prírodná ochrana proti škodcom: najlepšie tipy

Vidíme ich vegetiť na listoch šalátu alebo ohlodávať jahody. Biologický boj proti škodcom je práve teraz to, čo potrebujete: Pomocou týchto tipov sa previnilcov škodiacich úrode zbavíte aj bez toho, aby ste museli siahať po prostriedkoch, ktoré škodia životnému prostrediu.

Vošky

Vošky patria k jedným pravdepodobne najznámejším škodcom v záhrade. Tieto malé, avšak nenásytné potvorky sa špecializujú najmä na okrasné rastliny, vysávajú z nich šťavu a tým ich okrádajú o silu a aj energiu.


Ako na vošky

Tieto malé triky pomôžu, ak vám život znepríjemňuje malý lezúci hmyz.
Ako sa ich zbaviť mechanicky: Mnohých vošiek sa je možné zbaviť jednoducho pomocou prúdu vody alebo kefky. A ak budete dostatočne trpezliví a vyviniete dostatok úsilia, škodcov sa zbavíte aj z dlhodobej perspektívy.
Nechemický boj proti škodcom: Odvar zo žihľavy je jednak účinný proti škodcom a jednak posilní aj postriekanú rastlinu: Stačí, ak do litra vody pridáte žihľavu a necháte ju tam lúhovať po dobu jedného dňa. Škodcami napadnutú rastlinu ním potom jednoducho postriekajte.
Pripravte sa rozumne: Na odplašenie vošiek zasaďte do záhradky cesnak, cibuľu alebo levanduľu.

Ale: nie je dôvod panikáriť. Do ekosystému svojej záhrady zasahujte rozvážne a bez zbytočných radikálnych krokov. Voškám sa zväčša nepodarí poškodiť rastlinky natrvalo. Je vysoko pravdepodobné, že skôr, ako by tak mohli urobiť, padnú za obeť inému predátorovi. Zohrávajú totiž dôležitú úlohu v ekosystéme, pretože slúžia ako potrava pre lienky a podobný hmyz. Takže pred tým, ako zlikvidujete každú jednu vošku, by ste sa mali zamyslieť a uvedomiť si: Najprv ich je dobré len sledovať. K prírodným prostriedkom na ich reguláciu sa určite uchýľte až vtedy, ak si budete istí, že na to nestačia ich prirodzení predátori.


Húsenice

Motýle reagujú veľmi citlivo na zmeny v biotope a slúžia ako skutočný indikátor biodiverzity miestnej zelene. Aby sa z nich však stali nádherné motýle, musia si všetky prejsť aj vývojovým štádiom húseníc. Aby sa húsenice mohli premeniť na motýle, potrebujú prijímať veľa stravy, a fakt je, že sa živia aj kultúrnymi plodinami, ktoré sa dopestujú len s vyvinutím značného úsilia.

Tipy, ako na húsenice

Pomocou týchto malých grifov odstavíte malé hladné húsenice.
Húsenice motýľov slúžia ako potrava pre mnohé užitočné druhy hmyzu. Podporte preto biodiverzitu vo svojej záhrade vysadením akýchsi prírodných magnetov v podobe kríkov a živých plotov či vyvesením vtáčích búdok či domčekov pre netopiere.
Čo sa týka ochrany zeleniny, môžete tak učiniť aj mechanicky bez použitia chemických prípravkov, napríklad prekrytím plodín a nasadením sieťok proti hmyzu.
Pomôcť tiež môžu aj aromatické rastliny, napríklad tymian, voňajú totiž tak intenzívne, že dlhodobo odoženú aj hmyz. Čo tak vysadiť si zmiešaný záhon plný korenisto voňajúcich bylín?

Slimáky

Sotva šalát stihne narásť, prídu ho ochutnať. Slimáky vyliezajú zo svojich úkrytov pod rúškom tmy a vrhajú sa na zeleň. Prevažnú väčšinu škôd v záhrade spôsobuje škodca hnedočervenej farby, slimák španielsky. V našich zemepisných šírkach bol spozorovaný od roku 1970 a odvtedy dominuje ako škodca v kvetinových, ako aj zeleninových záhonoch.


Tipy na boj so slimákmi v záhradách

S týmito jednoduchými metódami zabojujete proti slimákom v záhradách bez použitia biocídnych prípravkov.
Slimáky odpudzuje pomerne účinne pálené vápno alebo piliny. Ak tieto odpudzovače nasypete okolo citlivých rastlín, vytvoríte tak prirodzenú bariéru, ktorá zabráni slimákom, aby ďalej škodili rastlinám.
Zastaviť klzkých návštevníkov od prístupu do záhonov pomôže aj ich zber (a predovšetkým zber ich vajíčok).
Ruky preč od lepových pascí, ako sú napríklad misky naplnené pivom. Tie môžu spôsobiť zvýšenú migráciu a zároveň spôsobiť riziko, že v nich skonajú aj iné zvieratá.


Zachovanie rozmanitosti: Príroda nadovšetko

V prírodne ladených záhradách dochádza len zriedka k masovému premnoženiu týchto vyššie uvedených škodcov. Na zachovanie vyváženého biotopu je tu prítomný dostatok prirodzených predátorov. Chcete premeniť svoju záhradku, balkón či dokonca okenný parapet na národný park a zachovať tak prirodzenú biodiverzitu? Viac informácií, ako na to, nájdete tu.