Active Beauty
Úhyn hmyzu: týchto 7 tipov pomôže prežiť včelám a inému hmyzu

Ochrana prírody

Úhyn hmyzu: týchto 7 tipov pomôže prežiť včelám a inému hmyzu

Niektoré druhy nám síce otravujú život, ale pre správne fungovanie ekosystému je dôležitý všetok hmyz. Práve teraz sú najviac ohrozené včely, motýle im podobný hmyz. Prejdite si našich 7 tipov, čo možno urobiť, aby sa úhyn hmyzu stal minulosťou.
Zrazu je tichšie. Kedysi to v lete len tak bzučalo, pišťalo a cvrlikalo. Dnes sa v prírode nachádza omnoho menej včiel, komárov a iného druhu hmyzu, ako tomu bolo pred 30 rokmi. Štúdie varujú pred vyhynutím hmyzu, čo by malo katastrofálne následky. Dobrou správou však je, že proti tomuto scenáru môže priložiť ruku každý jeden z nás.


Úhyn hmyzu: Čo by sme o ňom mali vedieť

Prečo potrebujeme hmyz?

V skratke, hmyz je pre prežitie ľudstva nevyhnutne dôležitý, pretože zabezpečuje prísun potravy. Mnohé druhy lietajúceho hmyzu opeľujú rastliny, od jabloní až po jahodové záhony. 80% našich úžitkových plodín opeľuje práve hmyz. Okrem toho je hmyz tak či onak už na samom spodku potravinového reťazca. To znamená, že je cenným krmivom, potravou pre iné zvieratá, najmä vtáky.


Ako vymieranie hmyzu ovplyvňuje ľudstvo?

Ak bude úhyn hmyzu pokračovať aj naďalej, opeľovanie potravinárskych plodín bude čoraz ťažšie. Znižovať sa bude aj množstvo ďalších živočíšnych druhov, ktoré sú na existencii hmyzu závislé, napríklad vtákov, ježkov či jašteríc. „Hmyz je vzhľadom na počet druhov a jedincov zďaleka najbohatšia trieda v živočíšnej ríši, preto je úzko prepojený s mnohými ďalšími druhmi a zohráva tak dôležitú úlohu vo fungovaní kolobehu života,“ hovorí Dagmar Brescharová z rakúskeho Zväzu na ochranu prírody.

Vymieranie hmyzu: čo môžete proti nemu spraviť aj vy

1. Kupovať potraviny v biokvalite

Markantný úhyn hmyzu spôsobuje hlavne intenzívne poľnohospodárstvo. Ak však človek nakupuje potraviny v biokvalite, podporuje tým ekologické poľnohospodárstvo, ktoré prírodu využíva šetrným spôsobom. V ekologickom poľnohospodárstve sa potraviny produkujú bez použitia nebezpečných pesticídov a hnojív. Jedovaté postreky totiž škodia aj hmyzu. Okrem toho, mnohé biofarmy, predovšetkým tie menšie, ponúkajú hmyzu, v rámci dodržiavania zásad striedania plodín a výmery pôdy ležiacej úhorom, rozmanitejšie životné podmienky ako veľké konvenčné podniky.


2. Používať ekologickú ochranu rastlín

To, čo platí pre podniky ekologického poľnohospodárstva, platí aj pre vašu vlastnú záhradu: Namiesto synteticky vyrobených pesticídnych prípravkov a hnojív by ste mali zvoliť prírodné metóry: napríklad mechanické bariéry, hnojivá rastlinného pôvodu alebo rozširovaniu užitočných hmyzích ochrancov. Užitočné je tiež, ak priložíte ruku k dielu a burinu si vyplejete sami – je to síce fyzicky náročnejšie, ale k životnému prostrediu oveľa šetrnejšie. Príjemným vedľajším efektom častejšieho okopávania je, že nebudete musieť rastliny toľko polievať. A záhrada bez jedov je nielen lepším a zdravším miestom pre hmyz, ale aj pre deti, ktoré v záhrade rady pomáhajú.


3. Nekosiť trávnik

S kosením počkajte, kým odkvitnú kvety, semienka tak budú životaschopné a vhodné na rozmnožovanie. Potom môžete počítať s pestrou lúkou plnou kvetín aj na ďalší rok. Najvhodnejšou dobou pre prvé kosenie je zväčša koniec júna. Častejšie ako dvakrát ročne sa kosiť neodporúča, rastliny by sa tak nestihli vysemeniť.


4. Vysadit kvetiny vhodné pre hmyz

Stavte na lokálne rastliny a kvety. Tie sa vyvíjali spolu s lokálnym hmyzom, takže sú pre seba navzájom prispôsobené. Niektoré kvetiny bolo vyšľachtené tak, aby mali viac okvetných lístkov. Pre hmyz to však znamená, že sa nevie dostať k nektáru. Ideálnymi rastlinami pre hmyz sú napríklad záhradné bylinky ako tymian, šalvia alebo pažítka. Tiež nevädza, vlčí mak, echinacea, bodliak, rozchodník a tiež lúčne rastliny, ako napríklad hluchavka či ďatelina.


5. Nechať rásť aj burinu

Nič také ako burina vlastne neexistuje. Mnohí ľudia sa v záhradách zbavujú púpavy, pritom táto rastlina slúži ako hodnotná potrava pre hmyz. Aj toľko opovrhovaná žihľava však dokáže kvalitne poslúžiť hmyzu: Z nej či na nej žije viac ako 100 druhov hmyzu, napríklad babôčka pávooká, druh motýľa. Čo teda môžeme urobiť, aby sme úhynu hmyzu zabránili? Domnelú „burinu“ nechajte jednoducho rásť tam, kde je a naučte sa ju oceniť – minimálne v jednej časti vašej záhradky.


6. Správne vyrobiť a umiestniť hmyzí hotel

Nie všetky hmyzie hotely, ktoré sú dostupné na trhu, sú postavené správne a účinne. Dôvodom je buď nesprávna konštrukcia alebo nesprávne priemery bambusových rúrok. Hmyz v ňom potom nenachádza tie správne možnosti pre hniezdenie. Rúrky by mali mať priemer dva až desať milimetrov a v zadnej časti musia byť uzavreté. Ak nemáte poruke bambusové rúrky, otvory sa dajú vyvŕtať aj do suchého dreva. Hmyzie hotely by mali byť zavesené na slnečnom mieste, ideálne orientované od juhovýchodu až po juhozápad.


7. Ochrana príbytku aj počas zimy

Neodstraňujte zo záhrady staré kríky alebo odumreté konáre. Ponechajte ich v záhradke až do jari, hmyz si do nich bude môcť naklásť larvy. V odumretých vetvičkách stromov napríklad hniezdia hrdzavočervené včely murárky, samotárske včely rodu Hylaeus, včely druhu Megachile pluto a tiež rôzne druhy rovnokrídlovcov.