Active Beauty
Ako na čistenie koberca: ľahko a účinne

Domáca čistota

Ako na čistenie koberca: ľahko a účinne

Pravidelne po ňom chodíme sem a tam, z času na čas mu dožičíme nejakú tú škvrnu od jedla či nápoja a v mnohých domácnostiach slúži ako obľúbené miesto štvornohého miláčika, na ktorom si s radosťou ohlodáva kosť. Ako čo najlepšie vyčistiť koberec? Máme niekoľko jednoduchých a účinných možností.

Cenné rady pred čistením

Najprv skontrolujte materiál koberca. V niektorých prípadoch je čistenie vo vlastnej réžii vyslovene nevhodné. Napríklad pri modeloch z hodvábu je lepšie to nechať na odborníkov. Okrem toho existujú tekutiny, ktoré je možné ako znečistenie z koberca odstrániť len s profi know-how, napríklad taká ovocná šťava.

Existujú dva spôsoby, ako čistiť koberce:

  1. Základné čistenie: Sem patrí pravidelné vysávanie koberca vysávačom (prosím vždy použite najnižší stupeň, aby ste nepoškodili povrch či štruktúru koberca). Okrem toho by sa mal koberec z času na čas vyklepať a vyprášiť, zbavíme ho tak najhrubšej špiny. Nepríjemné pachy sa dajú pomerne dobre odstrániť pravidelným vetraním na čerstvom vzduchu. Podľa toho, aké informácie uvádza výrobca, niektoré koberce možno prať aj v práčke.
  2. Hĺbkové čistenie: Koberce by sa mali dávať profesionálne čistiť každé tri až päť rokov. Nielenže budú pôsobiť sviežejšie, ale odstránia sa z nich aj hlboko usadené nečistoty. Ak je čas na profesionálne čistenie, určite si treba vopred pozrieť recenzie spoločnosti na čistenie kobercov – človeku to ušetrí čas aj peniaze.

Ako vyčistiť koberec: najúčinnejšie (domáce) prostriedky

Dôkladné čistenie si vyžaduje čas. Počas toho, kým sa koberec za pomoci špeciálnych čistiacich prostriedkov osvieži, by mal byť umiestnený tam, kde naň nebudú môcť stúpať ľudia ani zvieratá. Predtým, ako koberec začnete cielene čistiť, dôkladne ho povysávajte.

  • Soľ: Koberec ako celok je často ešte v dobrom stave, len okraje má vyblednuté. Aby ste ich poriadne vyčistili, položte na podlahu trochu starého papiera alebo kartón, strapce potom navlhčite vodou a dôkladne vytrite. Potom ich hojne posypte soľou a počkajte, kým sa soľ rozpustí. Strapce potom niekoľkokrát pretrite hubkou alebo kefou. Nakoniec už len strapce nechajte poriadne vyschnúť, opatrne odstráňte podklad a koberec môžete ďalej používať ako zvyčajne.
  • Vlažná voda a prostriedok na umývanie riadu: Na miernejšie znečistenie postačí aj roztok vody s prostriedkom na umývanie riadu. Do misky s 200 ml vody nakvapkajte dve až tri kvapky tekutého prostriedku na umývanie riadu, premiešajte, následne v roztoku navlhčite bavlnenú handričku (nenamočte ju však úplne!) a znečistené miesto ňou niekoľkokrát pretrite. Potom utrite dlážku opäť suchou handričkou a koberec nechajte dôkladne vyschnúť.
  • Pena na holenie: Účinným prostriedkom, ako z koberca dostať nečistoty, je biela pena na holenie. Penu naneste na ošetrovanú plochu, nechajte ju krátko pôsobiť a handričkou ju starostlivo votrite do koberca. Škvrnu vždy čistite tak, aby ste handričkou smerovali zvonku dovnútra, inak by ste škvrnu mohli rozniesť. Podľa toho, ako je veľmi špina zažratá, nechajte penu pôsobiť 2 až 24 hodín. Zaschnutú penu potom z koberca vykefujte – ak chcete, môžete miesto, kde je škvrna aj na najnižšom stupni povysávať. Ak je však koberec stále vlhký, mali by ste ho dôkladne nechať vyschnúť na čerstvom vzduchu, vyhnite sa však pri tom priamemu slnku, mohlo by sa totiž postarať o vyblednutie farieb na koberci.
  • Pena na koberce a kefa na škvrny: Práve pri odolných škvrnách a nepríjemných zápachoch má zmysel na čistenie kobercov používať špeciálne prípravky na to určené. Aby ste však predišli poškodeniu tkaniny, vyskúšajte pred samotným čistením veľkej plochy koberca prostriedok na čistenie na malej, nenápadnej ploche. Na vyčistenie škvŕn naneste na koberec penu, vôbec ňou pri tom nešetrite a rozotrite ju na ploche kefou. Po uplynutí času pôsobenia, podľa odporúčaní výrobcu, koberec dôkladne povysávajte. V prípade potreby je nutné postup zopakovať.
  • So špeciálnymi kefkami možno z koberca odstrániť aj nečistoty, ktoré sa koberca držia ako kliešť, napríklad škvrny od červeného vína alebo fľaky spôsobené domácimi zvieratami. Počas čistenia by však nemali byť v blízkosti koberca deti ani domáce zvieratá a po vyčistení by sa mal koberec dôkladne vyvetrať. Tieto prípravky by sa mali držať vždy mimo dosahu detí a domácich zvierat!

Tip: Koberce s vysokým vlasom sú vďaka svojim dlhým vláknam mimoriadne náchylné na znečistenia, ktoré sa ťažko odstraňujú. Aby ste si ušetrili prácu, kobercami s dlhým vlasom jednoducho nezútulňujte silne frekventované miestnosti, v ktorým sa veľa stravuje alebo napríklad hrá. Lepšie je ich umiestniť do spálne – kde svojím príjemným vzhľadom zabezpečia príjemnú atmosféru.