Active Beauty
Vypratať šatník: S našimi 5 tipmi žiadny problém!
Text: Carolina Forstner

Viac miesta

Vypratať šatník: S našimi 5 tipmi žiadny problém!

Šatník praská vo švíkoch a vy máte napriek tomu stále problém, čo si obliecť? Žiadny problém! S týmito 5 tipmi šatník hravo vypracete a urobíte si v ňom poriadok.
Prieskum organizácie Greenpeace ukázal, že v našich šatníkoch ležia milióny oblečenia, ktoré nenosíme. Prišiel čas nájsť si chvíľu, uvoľniť priestor a zamyslieť sa nad vlastnými spotrebiteľskými rozhodnutiami.


5 tipov, aby vás nezaplavilo vlastné oblečenie

Príprava nadovšetko

Dobre si akciu naplánovať znamená polovicu úspechu. Predtým, ako šatník vypracete a urobíte v ňom poriadok, by ste sa na to mali dobre pripraviť. Na vytriedené oblečenie si zaobstarajte veľké vrecia a kartónové krabice. Vyradené oblečenie tak do nich môžete rovno uskladniť.


Aby nič nezostalo nazvyš

Teraz je čas získať ten správny prehľad. Čo je dosť dôležité: Šatník či skriňu úplne vypracte, získate tak dobrý prehľad a nehrozí, že nenosené veci zostanú ležať skryté hlboko v útrobách šatníka.


Položiť si otázky & vyskúšať

Každý kus oblečenia vezmite do rúk a položte si otázku: „Mala som toto za posledný rok na sebe aspoň raz?“ Ak si na túto otázku odpoviete „nie“, je vysoko pravdepodobné, že tento niekedy obľúbený top si už nikdy neoblečiete. Ak si nie ste istá, pomôže, ak si na seba oblečenie rýchlo nahodíte: Sedia mi tie rifle ešte vôbec?

Vyčistiť

Veci ste už vypratali a premysleli ste si, ktoré kúsky darujete a ktoré prípadne posuniete kamarátkam? Super. Kým však dáte veci naspať do poličiek a na vešiaky, ešte chvíľku počkajte. Prázdny šatník je ideálna príležitosť na to, aby ste jeho útroby vyutierali vlhkou handričkou.


Veci správne uložiť

Zásuvky sú čisté, oblečenie vytriedené, rovnako systematicky by ste teraz mali postupovať aj pri ukladaní oblečenia. Oblečenie, ktoré nosíte často, by ste mali mať poruke, no flitrovaný top, ktorý vás skrášli na ďalšej párty, môže na svoju príležitosť pokojne počkať aj hlbšie v skrini. Dobrému prehľadu poslúžia v šatníku aj efektívne organizéry.

Okrem toho, že si na upratovanie vyčleníte dosť času, by ste si mali na túto akciu pripraviť aj ten správny playlist. Doprajte si obľúbené evergreeny alebo si vypočujte nejaký zaujímavý alebo zábavný podcast, uvidíte, triedenie vecí vám potom pôjde skutočne od ruky.

Dôkladné vypratanie a upratanie šatníka možno nepatrí k tým najzábavnejším víkendovým aktivitám, avšak akcia „vyprataný šatník“ vás možno bude inšpirovať k tomu, aby ste v budúcnosti nakupovali menej, udržateľnejšie a uvedomelejšie.


Skončime s rýchlou módou

Fashion reťazce prinášajú ročne viac ako 20 kolekcií a pre zákazníčky vytvárajú stále nové a nové podnety, ako investovať do nového oblečenia. Aktuálna správa organizácie Greenpeace ukázala, že spotrebitelia dnes nakupujú o 60% oblečenia viac ako pred 15 rokmi. Mimovládne organizácie typu Greenpeace už roky vyzývajú na prijatie programu právnej regulácie, ktorý by zabránil nadprodukcii a „likvidácii“ rýchlej módy. Ako môžeme prispieť k dobrej veci ako spotrebiteľky? Celkom jednoducho: Menej nakupovať.