Bezdomovectvo: situácia, ktorá sa týka nás všetkých
Na bežné fungovanie je práve domov dôležitým predpokladom. Či už ide o hľadanie práce alebo otvorenie bankového účtu - udanie trvalého bydliska je základným údajom, ktorý sa od vás vyžaduje. Okrem toho je byt aj osobným útočiskom, miestom na odpočinok a nabratie síl. Miesto, kam pozývate priateľov a rodinu. Miesto, kde si môžete uschovať svoj majetok a spomienky. Ľuďom bez domova chýba oveľa viac ako "len" fyzická strecha nad hlavou. Aké sú príčiny bezdomovectva a čo je potrebné zmeniť, aby bol dôstojný život možný pre všetkých ľudí?
Čo vlastne znamená byť človekom bez domova?
Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky z roku 2015 eviduje Slovensko približne 24-tisíc ľudí bez domova. Číslo je však ale väčšie, keďže evidencie nedokážu zaznamenať úplne každého.- Ľudia bez domova sú ľudia, ktorí žijú na verejných priestranstvách - t. j. na ulici alebo v núdzových nocľahárňach a ohrievacích miestnostiach.
- Ľudia bez bývania sú ľudia, ktorí žijú v dočasných ubytovacích zariadeniach - napríklad v azylových centrách alebo v útulkoch pre ženy.
- Nezabezpečené bývanie je prípad, keď osoba bez nájomného vzťahu býva u priateľov, rodiny alebo známych alebo jej hrozí vysťahovanie. Tento jav sa označuje aj ako skryté bezdomovectvo, ktoré postihuje najmä ženy.
- Neprimerané bývanie znamená, že niekto žije v provizórnom a netradičnom ubytovaní - napríklad v karavane alebo v obsadenej demolovanej budove. Patria sem však aj ľudia žijúci v preplnených bytoch.
Ako sa každý z nás môže stať človekom bez domova
Existujú rôzne dôvody, prečo ľudia strácajú domov. V spoločenskom vnímaní je to často zlom vo vlastnej biografii: rozchod, rozvod, choroba. Áno, aj takéto zásahy osudu a životné krízy môžu viesť k bezdomovectvu. Odborníci však za hlavný dôvod považujú iné faktory, napríklad aj kombinácia rastúcich nákladov na bývanie a stagnujúcich príjmov.Skutočnosť, že cenovo dostupné bývanie sa stáva čoraz viac nedostatkovým tovarom, sa týka predovšetkým rodín s nízkymi príjmami, osamelých rodičov, rodín s viacerými deťmi a mladých ľudí. Ľudia ohrození chudobou musia na bývanie vynakladať veľmi vysokú časť svojich príjmov. Bezdomovectvo však môže hroziť v podstate každému. A vždy príde veta: Nikdy som si nemyslel/-a, že sa mi to stane.
Aké sú riešenia bezdomovectva?
EÚ chce do roku 2030 ukončiť bezdomovectvo. Niektoré štáty už v tejto súvislosti vypracovali národnú stratégiu. Slovensko je jednou z posledných krajín EÚ, ktoré nemajú schválenú národnú koncepciu ukončovania bezdomovectva.Zariadenia pre ľudí bez domova predstavujú veľmi dôležitú podporu. K dispozícii sú ponuky v oblasti poradenstva a zdravia, ako aj zariadenia na núdzové prespanie, dočasné prístrešky a zariadenia, kde môžu ľudia bez domova zostať počas dňa. Odborníci považujú koncepciu "Housing First" za najúčinnejšiu: Tu sú ľudia s naliehavou potrebou bývania priamo umiestnení do cenovo dostupného bytu s vlastnou nájomnou zmluvou. Zároveň dostávajú presne také poradenstvo a podporu, akú sociálna práca potrebuje. Úlohou politikov je vytvoriť na to podmienky, požadovať od organizácií pomoc ľuďom bez domova.
Veď bývanie je samo osebe ľudským právom. Nie však na Slovensku, ako to žiaľ platí o ľudských právach aj pri iných marignalizovaných obyvateľoch. To je ďalšia okolnosť, ktorá sa musí urýchlene zmeniť. Štát nemusí zabezpečiť bývanie pre každého, ale má vytvoriť podmienky a systém, v ktorom bude bývanie možné pre každého. Inak povedané, je nevyhnutné vytvoriť trh s bývaním, na ktorom bude miesto pre všetkých - aj pre ľudí s veľmi nízkymi príjmami.
Ako viem pomôcť osobám bez domova?
Aj keď je ukončenie bezdomovectva predovšetkým politickou úlohou, každý jednotlivec môže urobiť niečo pre to, aby sa situácia v našej spoločnosti zlepšila. Začína to vnímaním ľudí, ktorí sú zjavne bez domova. Ľudí na ulici nepostihuje len zima, mokro a hlad, ale aj odmietanie a nepochopenie mnohých spoluobčanov. Osoby bez domova sú ľudia ako všetci ostatní, a do tejto situácie sa dostali predovšetkým kvôli štrukturálnym krivdám. Skúsili ste sa na to už takto pozrieť?- Veľmi konkrétnu pomoc môžete poskytnúť tým, že sa na uliciach v nejasných situáciách budete snažiť o dialóg a pýtať sa, či je všetko v poriadku. Napríklad v lete ponúknuť fľašu vody, v zime teplý čaj.
- V prípade potreby sa môžete obrátiť na tiesňovú linku, či kontaktovať relevantnú neziskovú organizáciu, akou je napríklad OZ Vagus.
- Možnosťou sú aj finančné dary či príspevky do materiálnych zbierok.
- Alebo sa môžete zapojiť do dobrovoľníckej činnosti v organizáciách.
- Môžete si od registrovaných predajcov kupovať časopis NOTA BENE či knihy vydávané združením Proti prúdu.
- Niekedy postačí, aj keď budete zdieľat výzvy, zbierky a formy podpory.