Instagramový trend makramé

Makramé sa opäť uchytil ako úžasný DIY trend. Na Instagrame môžete pod hashtagom #makramé prípadne #macrame obdivovať kopec prepracovaných makramé projektov. Špeciálne roztomilé sú malé dúhové prívesky na kľúče pod hashtagom #rainbowkeychain. Nevyžadujú si zložité vzory pletenia a ponechávajú priestor individuálnej tvorivosti, pri nápade i jeho realizácii.

Upcyklácia: a zo zvyškov dúha bola

.Ak teraz uvažujete, že zabehnete do najbližšieho obchodu a nakúpite si potrebný materiál na výrobu kľúčenky, hneď sa aj zastavte! Prehľadajte najprv domácnosť a do obchodu si odskočte len v prípade, že vám na výrobu naozaj niečo chýba. Ako hrubé základné šnúrky skvele poslúžia aj staré šnúrky do topánok alebo akékoľvek iné motúziky. Na obmotanie dúhových prúžkov jednoducho využijeme zvyšky vlny, pozostatky z posledného pletenia. Ak nemáte práve poruke drôtik na upevnenie, možno postačí aj tenší aranžérsky drôtik z kytičky. Karabínku kľúčenky môžete samozrejme použiť z niektorej staršej nepoužívanej kľúčenky. Upcyklácia je často taká jednoduchá a vedie, podobne ako „visible mending“ alebo „kintsugi“ k tým najkrajším dielam – v tomto prípade k dúhe.

Tip: DIY kľúčenka je skvelá aj ako darček na poslednú chvíľu, vyrobiť sa dá mihnutím oka.

Makramé kľúčenka

Materiál

 • 1 prívesok na kľúče s karabínkou
 • bavlnené lanko (rovnako dobre poslúžia aj guľaté šnúrky do topánok alebo motúzik s priemerom 6 mm)
 • zvyšky vlny v rôznych farbách alebo bavlnka makramé
 • dekoračný drôt
 • nožnice
 • pravítko
 • ihla a nite
 • lepidlo na textil

Návod na výrobu

 1. Z bavlneného lanka odstrihneme štyri rovnaké dvanásťcentimetrové šnúrky, ktoré poslúžia ako dúhové pruhy.
 2. Rovnako štyri dvanásťcentimetrové drôtiky odstrihneme aj z dekoračného drôtu.
 3. Na spevnenie priložíme ku každej šnúrke drôtik a každú potom pevne obmotáme vlnou alebo makramé bavlnkou. Na oboch koncoch necháme zhruba 1 cm voľnej bavlnky na zauzlenie. Aby sme vytvorili krásne farebnú dúhu, každá šnúrka by mala byť inej farby.
 4. Dúhové prúžky teraz poukladáme jeden na druhý a vytvoríme tak dúhu. Prúžky potom buď zošijeme (podľa individuálnej zdatnosti) alebo zlepíme lepidlom na textil.
 5. Voľné konce šnúrok potom rozmotáme pomocou ihly, uhladíme ich a zastrihneme dorovna. Drôtiky z každej strany zastrihneme tak, aby ich nebolo vidieť.
 6. Visiacu časť kľúčenky potom prišijeme alebo upevníme.
 7. Dúhu možno dozdobiť podľa vkusu, napríklad kamienkami, perličkami, mini záplatami alebo výšivkami.
 8. Dúhová kľúčenka je hotová!