Active Beauty
Izbové rastliny: S týmito tipmi vaša interiérová zeleň prežije zimu

Držíme palce!

Izbové rastliny: S týmito tipmi vaša interiérová zeleň prežije zimu

Zelená farba predstavuje mnoho pozitívnych vecí: nádej a spokojnosť, no najmä sviežosť a prírodu. Niet divu, že sa mnohí ľudia rozhodnú mať doma malú džungľu. S trochou vedomostí môžete svoje izbové rastliny v pohode previesť cez zimu. Tu sa dozviete, čo je dôležité.

Aké je ideálne zimné prostredie pre moje izbové rastliny?

Najlepšie im je tam, kde majú najviac svetla a správnu teplotu. Až na niekoľko výnimiek rastú rastliny v období vegetačného pokoja a vegetačného obdobia. To prvé prebieha v zime a je nevyhnutné na to, aby mohli na jar opäť kvitnúť. V tomto období potrebujú menej vody a hnojív, ale vyvážený pomer tepla a svetla. A to dostanú len vtedy, ak myslíte na miesto.

Teplý vykurovací vzduch zavádza rastliny a stimuluje ich metabolizmus. Ten dáva rastlinám signál, že majú dostatok tepla na rast. Aby teda nejakým spôsobom získala slnečné svetlo, po ktorom túži, ale nemá ho, prechádza do skutočného rastového rozmachu a vo veľmi krátkom čase vytvára dlhšie ako priemerné, nestabilné výhonky. Tento rastový špurt sa však nedá dlhodobo udržať. Výhonky odumierajú - v odbornom žargóne sa tomu hovorí "zakrpatenie". Aby k tomu nedošlo, rastliny potrebujú miesto, kde sa spája teplo a svetlo - ideálne na vyvýšenom mieste pri okne bez prievanu, napr. na peknej drevenej stoličke. Ideálna je izbová teplota 18 až 24 stupňov Celzia. Pri kvitnúcich rastlinách však buďte opatrní: Pri teplote 16 až 20 stupňov Celzia majú vo všeobecnosti rady o niečo chladnejšie, a preto je pre ne najvhodnejšie umiestnenie v miestnostiach s malým vykurovaním, napríklad v spálni.

Pomoc - je to pleseň? Ako ju rozpoznať a čo s ňou môžete urobiť?

Biely povlak na pôde rastlín nemusí nevyhnutne znamenať pleseň - môže ísť aj o vápenaté usadeniny alebo iné minerály. Ak chcete zistiť, s čím presne máte do činenia a čo s tým môžete urobiť, odstráňte trochu zeminy z vrchnej vrstvy pôdy - napr. špáradlom alebo drevenou paličkou. Tvrdá a drobivá znamená minerály a je úplne neškodná. Nadýchaná, mäkká vrstva však naznačuje rast plesní. To znamená, že pôda potrebuje osviežiť:

  • Ak je zamorenie mierne, stačí odstrániť vrchnú vrstvu a povrch kvetináča zasypať vrstvou piesku, aby sa viazala vlhkosť.
  • Ak sa pleseň rozšírila vo veľkom rozsahu, rastlina sa musí vybrať z kvetináča, s výnimkou koreňového balu, a substrát sa opláchne vlažnou vodou. Najbezpečnejšie je presadiť ju do nového kvetináča - s čerstvou, kvalitnou zeminou vhodnou pre rastlinu. Ak nemáte po ruke inú nádobu, môžete použiť aj starú. Treba ju však dôkladne vyčistiť zvnútra aj zvonku, napr. octovým roztokom. Ak na záver pridáte do zeminy pre rastliny trochu aktívneho uhlia alebo škorice, znížite tým pravdepodobnosť nového napadnutia plesňou.

Škvrny na listoch: Čo znamenajú?

Vlhkosť sa stráca nielen pri vykurovaní v zime - stúpajúci teplý vzduch je tiež neustále v pohybe a víri prach, ktorý sa nahromadil v obytných priestoroch. V dôsledku toho dopadá na listy rastlín a bráni tomu, aby zelené listy dostali dostatok svetla. To môže spôsobiť, že listy zožltnú a v najhoršom prípade sa na nich dokonca zahniezdia škodcovia - v tomto období sú obzvlášť aktívne roztoče pavúkov a háďatká. Preto sa odporúča dôkladná starostlivosť o listy každých niekoľko týždňov.

  • Rastliny s veľkými listami (banánovník, monstera atď.) oprášte mäkkou utierkou na prach - na hornej aj dolnej strane listov.
  • Na rastliny s malými a tenkými listami sú vhodnejšie bavlnené rukavice.

Potom dôkladne vyčistite všetky použité pomôcky, aby sa pri ďalšom oprašovaní nepreniesli škodcovia. Alternatívou k oprašovaniu by mohla byť sprcha rastlín, pri ktorej sa listy mierne navlhčia vlažnou vodou pomocou rozprašovača. Táto metóda sa však neodporúča v prípade rastlín s chlpatými, voskovitými listami.

Digitálna podpora cez appky

Kedy som naposledy polieval? A čo sú tie nové škvrny na mojej monstere? Starostlivosť o rastliny môže vyvolať veľa otázok:

  • Pomocou "PictureThis", rastlinného lekára riadeného umelou inteligenciou, možno napríklad rozpoznať viac ako 17 000 druhov rastlín. Aplikácia dokáže rozpoznať aj choroby a poskytnúť vhodné tipy na starostlivosť.
  • "Blossom" vám pripomenie, že je potrebné zalievať, a poskytuje merač svetla na nájdenie ideálneho miesta pre vašu obľúbenú rastlinu.
  • A "Garden Answers" spája hobby záhradkárov s odborníkmi na záhradkárstvo, ktorí poskytujú odpovede na všetky ich otázky.
Všetky aplikácie sú k dispozícii pre systémy Android aj iOS.