Active Beauty
Izbové vône sú takéto všestranné: Návod, ako ich správne používať

Hmm, to ale pekne vonia!

Izbové vône sú takéto všestranné: Návod, ako ich správne používať

Ovocná vôňa pomarančovej kôry okorenená štipkou závanu cédrového dreva: Izbové vône krásne rozvoňajú domácnosť, avšak nielen to, izbové vône dokážu v človeku vyvolať aj pozitívne emócie. Pozitívne však rozhodne pôsobia aj na vizuálne zmysly. Ako presne však jednotlivé vône pôsobia? Zozbierali sme pre vás všetky zaujímavé informácie.

Od sviečok až po elektrické difuzéry: Krátky prehľad izbových vôní

1. Klasické izbové vône: Vonné sviečky

Princíp: Vosk sviečky je premiešaný s vonnými olejmi a po zahriatí uvoľňuje molekuly vône. Podľa toho, aká je sviečka veľká a aký má tvar, môže byť takto doba horenia až sedemdesiat hodín. Aby sviečka horela čo najdlhšie, nemala by byť vystavená prievanu a mala by byť umiestnená na rovnom, tepelne odolnom povrchu. Veľmi teplé miesta, takže napríklad blízko zdrojov kúrenia alebo na slnku by sviečka položená byť nemala, vosk sa totiž ľahko môže začať roztápať. Hoci efektom rýchlejšieho roztápania bude nádherná vôňa, je to na škodu veci, pretože sviečka horí nerovnomerne a nevydrží dlho.
Možnosti, kam ju umiestniť: Kdekoľvek – len nie v blízkosti horľavých materiálov, ako sú napríklad záclony alebo čalúnenie.

2. Efektívne izbové vône: Osviežovače vzduchu v spreji

Účinok rozvinú okamžite po nastriekaní, čím v krátkom čase neutralizujú nepríjemné pachy. Vďaka tomu sú ideálne, keď potrebujeme vyriešiť situáciu šup šup. Praktické: Výrobky s integrovaným časovým intervalom, ktoré rozvoňajú priestor (napr. kúpeľňu, WC) a robia tak v pravidelne nastavených časových intervaloch.

3. Štýlové izbové vône: Difuzéry

V tomto prípade rozlišujeme dva typy: Difuzéry bez prívodu vody, ktoré sú naplnené len silicami (a niekedy drevenými trieskami). Existujú aj difuzéry, ktoré sa plnia vodou – často sú to práve ultrazvukové difuzéry. Tie využívajú vysokofrekvenčné ultrazvukové elektrické vibrácie a práve tieto vlny v kombinácii so silicami vytvárajú rozprašovanú a voňavú vodnú paru, ktorá čistí a zároveň zvlhčuje vzduch. Difuzéry poháňané vodou by sa nemali umiestňovať na elektrické spotrebiče alebo blízko nich, pretože uniknutá vlhkosť alebo vodná para by na nich mohla spôsobiť značné škody. Pre oba varianty platí aj toto: So silicami len striedmo, pri nadmernom dávkovaní môžu dráždiť sliznice. Avšak v domácnostiach, kde žijú deti a zvieratá, by sa izbové vône nemali používať ideálne vôbec, ak predsa, tak výhradne len v otvorených a dobre vetraných miestnostiach.

4. Originálne izbové vône: Vonné kocky

Aj kocky si možno zaobstarať dvojaké: Voskové vonné kocky, ktoré uvoľňujú vôňu pôsobením tepla, napr. vo vonnej lampe. A keramické kocky: Tu sa silice nakvapkajú do priehlbinky, ktorá je na to určená, kde sa odparia a šíria vôňu po celej miestnosti. Keďže intenzita vôní v tomto prípade nie je príliš výrazná, sú vhodné na použitie najmä do šatníka, zásuviek a krabíc, prípadne do auta.

5. Ľahké a vznešené izbové vône: Vonné tyčinky

Pekný bytový doplnok, v ktorom sú tenké tyčinky vyrobené z bambusu, balzového dreva alebo ratanu namočené do zmesi vonných olejov a alkoholu. Vône drží až šesť týždňov. Tyčinky sa môžu v tomto prípade používať aj opakovane, vôňa bude stále rovnako výrazná. Po použití ich stačí len opláchnuť horúcou vodou a očistiť kefou. Umiestniť ich je optimálne do miestností, ktoré sú dobre vetrané, napríklad do obývačky alebo spálne.