Active Beauty
Letné recepty: takto chutí letný večer
Text: Carolina Forstner

Ľahké & chutné

Letné recepty: takto chutí letný večer

So zapadajúcim slnkom sa v nás prebúdza aj potreba vychutnať si príjemný večerný vánok aj so svojimi blízkymi. Takže šup šup, rozposlať správy a hor sa na prípravu týchto dvoch letných receptov.

Cesnakovo-bylinkový chlieb

Ingrediencie

2 hlavičky cesnaku
1 PL olivového oleja
150 g zmäknutého masla
soľ a korenie
1 bochník čerstvého kváskového chleba
čerstvý rozmarín, tymian, oregano a šalvia, zhruba 6-8 vetvičiek


Príprava:

Rúru si predhrejeme na 180 °C (horný a dolný ohrev). Každú hlavičku cesnaku položíme na kúsok alobalu, pokvapkáme olivovým olejom, zabalíme do alobalu a pečieme 30 minút, až kým cesnak nezmäkne. Pridáme maslo, soľ a korenie a roztlačíme vidličkou na pikantnú pastu. Upečené strúčiky potom vytlačíme zdola smerom nahor. Zhora urobím nárezy do bochníka, vždy v 2 cm odstupoch, pričom však vždy zarežeme len do hĺbky 3/4 chleba. Do rezov vtrieme cesnakové maslo a bylinky podľa chuti. Chlieb potom jemne zabalíme do alobalu a pečieme 15 minút, následne alobal odstránime a chlebík pečieme ďalších 5-10 minút, samozrejme, túto poslednú etapu môže chlebík absolvovať už aj na grile. Hotový bylinkovo-cesnakový chlebík si vychutnávame teplý.

Baklažánový dip s hranolkami

Ingrediencie

Dip:
2 veľké baklažány
1 strúčik cesnaku, prelisovaný
½ ČL mletej rasce
½ ČL mletého koriandra
2 ČL pasty Tahini
1 PL citrónovej šťavy
soľ, korenie

Toping:
2 PL jadierok z granátového jablka, 1 vetvičku čerstvej nasekanej mäty, 2 PL nasekaných vlašských orechov, 1 PL olivového oleja

Hranolky:
1 kg zemiakov nakrájaných na hranolčeky
6 PL olivového oleja
morskú soľ
červenú papriku v prášku

Príprava

Rúru predhrejeme na 200 °C (vrchný a spodný ohrev). Zemiakové hranolčeky namočíme do oleja a porozkladáme ich na dva plechy vystlané papierom na pečenie. Pečieme 30-40 minút a v polovici času potrebného na pečenie ich obrátime na druhú stranu.
Baklažán pečieme 20-25 minút na grile a otáčame ho, kým šupka nesčernie a dužina nezmäkne. (Alternatíva, ak pečieme baklažán v rúre: Baklažány prekrojíme na polovice, potrieme olivovým olejom, položíme na plech a v rúre vyhriatej na 200°C pečieme 20 minút). Baklažán potom necháme odkvapkať cez sitko, vychladnúť a pomocou lyžice z neho vydlabeme vnútro. Túto teplú zmes vymiešame s cesnakom, rascou, koriandrom, pastou Tahini, citrónovou šťavou, soľou a korením na dip krémovej konzistencie, ktorý ešte prípadne môžeme jemne popučiť. Dip potom naložíme do misky a posypeme jadierkami granátového jablka, mätou, vlašskými orechmi a pokvapkáme olivovým olejom. Hranolky dochutíme morskou soľou a červenou paprikou a servírujeme s dipom.

Trošku z náuky o surovinách: baklažán

Tmavofialové ovocie pravdepodobne pochádza z Ázie a Európu si údajne podmanilo v 13. storočí. Keďže v tom čase sa poväčšine pestovali žlté a biele odrody tohto ovocia, baklažán dostal prezývku „vaječné ovocie“. Chutné ovocie, ktoré rastie v noci, obsahuje veľa draslíka a v šupke sa skrývajú aj vitamíny skupiny B, rovnako ako vitamín C. Toto ovocie, často považované za zeleninu, obľubuje chlad, avšak nie príliš nízke teploty – takže ho skladujte určite mimo chladničky a so spotrebou neotáľajte.

Baklažány mimoriadne dobre chutia, ak sú opečené na ohni – a vo vnútri sú krásne mäkké!