Active Beauty
Škola ilustrácie: Lekcia o farbách
Text: Diana Hežel

#inspiraciasdm

Škola ilustrácie: Lekcia o farbách

Pozývame do školy! Má celkom 5 lekcií, v ktorých nám ilustrátorka Sasha Chagina predstavuje zložky ilustrácie. Vo štvrtej lekcii sa pozrieme na to, ako farby zmenia atmosféru obrazu.
Sledujte inšpiratívnu videosériu na pokračovanie: Školu ilustrácie. Spoločne s umelkyňou Sashou Chaginou sme pripravili krátke a jednoduché cvičenia tvorivosti, ktoré vám pomôžu nájsť cestu za vlastnou fantáziou. Užite si to!


Farba je čarovným prvkom ilustrácie. Z rovnakého základu vytvorí obraz šťastia, nebezpečenstva, chladnej zimy aj hrejivej jesene. Farby výrazne ovplyvňujú atmosféru obrázku a teda aj emóciu, ktorú z neho máme.


Ako si vyberať farby?

Základné rozdelenie farieb používané v dizajne, umení, móde a mnohých iných oblastiach pracujúcich s farbami je rozdelenie na teplé a studené odtiene. Ich rozlišovanie je základom pre tvorbu vizuálne ladiacich dizajnov.

Teplé farby ako červená, oranžová, žltá, hnedá či ružová sa často spájajú s energiou, hrejivosťou a nadšením. Môžu vyvolávať pocit šťastia a optimizmu, ale pri nadmernom použití môžu byť rušivé.
Chladné farby, ako sú modrá, zelená, fialová, sivá či čierna, sa často spájajú s pokojom, vyrovnanosťou a tichom. Môžu vytvárať pocit pokoja a hĺbky, ale pri nadmernom používaní môžu byť vnímané aj ako chladné a nepríjemné.

Kontrast teplých a studených farieb môže vyzerať veľmi dobre, pretože sa farby budú vyrovnane dopĺňať. Kľúčom k úspechu je nájsť rovnováhu.


Atmosféru môže ovplyvniť aj intenzita a sýtosť farieb

Veľmi sýte farby môžu vytvoriť odvážnu a energickú atmosféru, zatiaľ čo tlmené, desaturované farby môžu pôsobiť tlmenejšie.

Prečo pri výbere farieb zvážiť aj kultúrne asociácie

  • Napríklad biela farba sa v západných kultúrach spája s čistotou a svadbami, ale v niektorých ázijských kultúrach sa spája so smútkom a pohrebom.
  • Červená farba sa v niektorých ázijských kultúrach spája so šťastím a prosperitou, zatiaľ čo v západných kultúrach sa môže spájať s vášňou alebo nebezpečenstvom.
  • Farebné preferencie sa môžu v jednotlivých regiónoch značne líšiť. Napríklad v Latinskej Amerike môžu byť obľúbené jasné a výrazné farby, zatiaľ čo v škandinávskych krajinách sa môžu uprednostňovať tlmenejšie a neutrálnejšie farby.

Zdieľajte s nami vaše dojmy zo Školy ilustrácie na >> activebeauty@mojadm.sk. Prehľad všetkých lekcií nájdete v tomto článku.