Active Beauty
V ústrety jarnému slnku: Profi tipy, ako si opraviť bicykel

Hor sa na bicykle!

V ústrety jarnému slnku: Profi tipy, ako si opraviť bicykel

Čo všetko potrebujem k tomu, aby bol na jar môj bicykel opät patrične pripravený jazdiť? A ako zistím, či mám už opotrebované brzdy? Keď sa rozprávame o oprave bicyklov, ide o dve z najdôležitejších otázok. Aby ste tento rok mohli vyraziť na bicykli v ústrety slnku včas a bez nepríjemných zbytočných prekvapení, skúsení odborníci na opravy z Viedne vám prezradia, ako na to.

Čo hovoria čísla?

Na jar a v lete roku 2023 sadlo na bicykel niekoľkokrát denne viac ako 39% Rakúšanov – vyplýva to z výsledkov prieskumu Intersport Bikereport 2023. Prieskum však ukázal aj to, že každý tretí nadšenec nie je schopný vykonať drobné opravy bicykla vo vlastnej réžii. Mnohé si však človek dokáže spraviť aj sám. Aby sme mali bicykel patrične pripravený na prvý jarný slnečný deň, získali sme niekoľko tipov od „velo pea-ches“ - kolektívu cyklistickej dielne z Viedne.

Štyri profi tipy, ako na opravu bicykla

1. tip na opravu bicykla: Nastavenie a vyčistenie

Pred dofúkaním pneumatík a utiahnutím matiek je potrebné bicykel najprv dôkladne vyčistiť. Len tak vieme zistiť, či niektorá časť bycikla nepotrebuje našu pozornosť. „Mimoriadne dôležité sú reťaz, prehadzovačka a prevodník, t. j. predný náprotivok prehadzovačky. Pre tieto tri súčiastky existujú špeciálne čistiace prostriedky. Na zvyšok, teda rám či vidlice v kolesách, nám postačí voda s trochou umývacieho prostriedku," vysvetľuje Mischa Ehrne z tímu "velo peaches" - a zároveň vysvetľuje, aké náradie a vybavenie je na kontrolu potrebné: „Je dobré mať doma sadu imbusových a momentových kľúčov, páku na pneumatiky, čistiaci prostriedok na reťaze, olej na reťaz a tiež jemný olej. A samozrejme ešte handričku na čistenie."

Tip: V súčasnosti existuje bohatý výber biologicky odbúrateľných olejov na reťaze a tiež celá škála čistiacich prostriedkov. K tomu už len potrebujeme vhodný priestor na čistenie a opravu (napr. garáž, dvor či širší chodník) a môžeme začať.

2. tip na opravu bicykla: Pneumatiky a ráfiky

Najskôr dôkladná inventúra: „Aby sme vedeli skontrolovať stav pneumatík, je potrebné ich dofúkať (teda nahustiť). Len tak sa dajú odhaliť prípadné praskliny a poškodenia. Na koľko barov alebo psi je nahustenie potrebné, nájdete na boku pneumatiky. Ak je už pneumatika pórovitá, treba ju vymeniť," hovorí Ehrne, ktorý má s pneumatikami dlhoročné skúsenosti. Avšak druhým dychom dodáva, že sa nájdu veci, ktoré laik dokáže opraviť len ťažko, prípadne vôbec - napríklad, ak sa koleso nepravidelne krúti a vytvára takzvanú "osmičku". Vtedy je totiž na kolese poškodený ráfik. „V takomto prípade potrebujete na opravu špeciálne náradie a centrovacie stojany. Istejšie bude určite zájsť do najbližšieho servisu bicyklov".

3. tip na opravu bicykla: Brzdy a svetlá

Brzdy sú položkou, pri ktorej je dobré sa pristaviť a venovať im dostatok času. „Ak chce majiteľ bicykla zistiť, či sú brzdy správne funkčné, mal by ich obe naraz stlačiť a podržať a zároveň tlačiť bicykel dopredu. Ak pocíti odpor, brzdy sú v poriadku. Ak si cyklista nie je istý, či je naozaj všetko tak, ako má byť, odporúčame kontrola bŕzd v servise," radí odborník na opravy Ehrne. Rovnako dôležitý je tiež funkčný systém osvetlenia. Pred každou jazdou na bicykli by sme mali skontrolovať, či obe svetlá svietia. Našťastie, ak sa žiarovka alebo halogénová žiarovka rozbije, dá sa pomerne ľahko vymeniť bez väčších znalostí alebo zručností. Užitočné návody nájdete napríklad na YouTube.

4. tip na opravu bicykla: Reťaz a prevody

Teraz sa pozrime na reťaz. Aj tu má Mischa Ehrne odporúčanie: "Olej na reťaz nanášame vždy na vnútornú stranu reťaze, pretože práve tu je mazací účinok najpotrebnejší. Dôležité je tiež zotrieť prebytočný olej handričkou. Ak tak neurobíme, na reťazi sa môžu nahromadiť nečistoty a "prilepiť" sa na ňu." Novú reťaz je potrebné namontovať len vtedy, ak je stará opotrebovaná alebo zhrdzavená. V prípade stredne silnej hrdze môžeme reťaz namočiť do horúcej mydlovej vody (na 15 až 20 minút) alebo do mierneho roztoku kyseliny citrónovej. Mimochodom: Za normálnych podmienok vydrží reťaz bicykla približne 2 000 kilometrov.
Na záver test radenia: Dokážete bez problémov preradiť všetky prevodové stupne? Výborne, potom je všetko v poriadku. V prípade chybného radenia sú však potrebné odborné znalosti - a tie možno získať len v servise.

Keď už máte všetko vyčistené a nastavené, odrazky a zvonček sú na svojom mieste a sedadlo správne nastavené, môžete konečne začať točiť pedálmi – smer náruč jarného slnka...