Active Beauty
Ako si zafarbiť ryšavé vlasy
Text: Eva Pohn

Takto sa vám to podarí

Ako si zafarbiť ryšavé vlasy

Takmer každá z nás z času na čas prepadne túžbe zaexperimentovať s vlasmi, vyskúšať niečo nové. Farbenie ryšavých vlasov je náročnejšie, pretože vlasy tejto farby si zachovávajú červený pigment tvrdošijnejšie ako vlasy inej farby.

Prečo sa ryšavé vlasy farbia tak ťažko?

Ryšaví ľudia sú už dnes skutočnou raritou. Len jedno až dve percentá ľudí na celom svete majú prirodzene ryšavé vlasy. Zafarbiť si ich je skutočnou výzvou. Červené pigmenty sú totiž veľmi odolné. Dôvodom je, že sú značne menšie ako napríklad hnedé farebné pigmenty, a preto vo vlasoch veľmi pevne držia. Ak si teda túžite prefarbiť svoje prirodzene ryšavé vlasy, musíte sa posnažiť, aby ste sa červenkastého nádychu zbavili úplne.

Malé upozornenie vopred: Je celkom možné, že ryšavú farbu vlasov sa vám nepodarí úplne prekryť na prvýkrát tak dokonale, ako by ste si predstavovali. Nezúfajte však, ryšavé vlasy sa prefarbiť dajú!

Na čo by ste si mali dať pozor pri farbení ryšavých vlasov?


Farbenie na hnedo

Najjednoduchší spôsob, ako zafarbiť ryšavé vlasy, je zvoliť si nejakú tmavšiu farbu. Ak je vašou voľbou práve hnedá, odporúča sa zvoliť si odtieň aspoň o stupeň tmavší ako je východisková farba vašich vlasov. Stále tu však hrozí „nebezpečenstvo“, že pôvodná červená bude cez novú farbu presvitať. Môže za tým stáť fakt, že vo vybranom hnedom odtieni sa nachádzajú aj červené pigmenty. Tie sa často vo farbách na vlasy používajú, aby vlasom dodali trblietavý farebný nádych. Ak sa však takémuto „nezdaru“ chcete vyhnúť, vaša voľba by mala padnúť predovšetkým na popolavé farby. Zelené a modré pigmenty sa totiž postarajú o to, že farba vlasov pôsobí chladnejšie a zabraňujú tak červenkastému nádychu.

Farbenie na čierno

Ak ste pripravená zmeniť svoj look úplne, stavte na čiernu. Je to najlepší spôsob zafarbenia ryšavých vlasov. Čierne pigmenty sa rozmiestnia vo vlasoch rovnomerne, takže je možné dosiahnuť vysokú kryciu schopnosť bez akéhokoľvek červenkastého nádychu. Výber čiernej farby však treba poriadne zvážiť, pretože zosvetlenie čiernych pigmentov je pomerne komplikované, jedinou cestou je potom odfarbovanie, ktoré vlasom, čo do kvality, určite neprospieva.


Farbenie na blond

Zatiaľ čo ryšavé vlasy je pomerne jednoduché zafarbiť nahnedo a ešte ľahšie načierno, problém nastáva, keď sa rozhodnete pre blond farbu. Pri pokuse prefarbiť ryšavé vlasy na blond je už v podstate naprogramované, že sa vo vlasoch nevyhnete oranžovému nádychu. Najneskôr vtedy je nutné zveriť sa do rúk odborníkov. Len tak predídete neželaným farbám a tiež poškodeniu vlasov. Kaderníčka zvyčajne použije na odstránenie ryšavkastého podtónu z vlasov špeciálny tónovací prípravok. A následne sa pustí do odfarbovania.

Tip, ktorý sa dá realizovať ešte doma: pred farbením dožičte vlasom výdatnú starostlivosť, napríklad v podobe oleja alebo masky na vlasy.