Active Beauty
Farbiť si vlasy doma?
Text: Christina Omlor, Alexandra Degn

To zvládnete!

Farbiť si vlasy doma?

Plne motivované si zaobstaráte trendy farbu, usilovne začnete robiť prípravy v kúpeľni a tešíte sa, že zajtra vám budú všetci závidieť. Myšlienka dobrá, výsledná premena však dopadla zle: namiesto blond kučeravej hrivy máte zrazu oranžové hniezdo. Alebo ste snívali o medených odleskoch a zrazu máte zelené pramene vlasov. Existuje pár tipov, na ktoré si musíte dávať pozor, keď si chcete doma farbiť vlasy sami.

4 tipy, ako si farbiť vlasy doma

1. Ujasnite si svoje očakávania

Vždy ste túžili byť aspoň na čas blondínou alebo brunetou s krásnou hrivou? Skvelá myšlienka, avšak od takej zásadnej premeny by vás to malo radšej odradiť. V horšom prípade totiž skončíte oranžová alebo zelená. A aj keď to znie lákavo, techniky ako Ombré, Balayage alebo Colour Blocking vyžadujú omnoho viac skúseností – nechajte to preto radšej na profesionálov. Ale keď ide len o to, prejsť z tmavšej blond na svetlú alebo z popolavej blond vyčarovať hnedú čokoládu, tomu by vo vašom DYI projekte nemalo stáť v ceste nič.

2. Otestujte si vlasy

Sú vaše vlasy z neustáleho žehlenia alebo kulmovania poškodené alebo sú vďaka častému farbeniu alebo zosvetľovaniu krehké? Náš tip: dajte od myšlienky farbiť si svoje vlasy sama rýchlo ruky preč. Riziko, že neskôr budete musieť vyjsť z domu s fľakatou hrivou, je príliš vysoké.

3. Pripravte si potrebný materiál

Poriadok je polovica života, rovnako to platí aj pre farbenie vlasov. Predtým ako začnete, majte teda po ruke všetky potrebné pomôcky. Potrebné príslušenstvo pre váš projekt nájdete aj v predajniach dm. Kto si chce vlasy farbiť sám, bude potrebovať:

 • staré oblečenie
 • jednorazový plášť
 • uterák
 • jednorazové rukavice
 • štetec na farbu
 • vatu a trochu vazelíny
 • plastové sponky do vlasov
4. Dôležitá je príprava!

Je naozaj veľmi lákavé, ísť do toho hneď po nákupe. Otvoriť farbu, premiešať ju, pol hodiny čakať a voilá! Nebuďte však takí nedočkaví. Ak farbenie pokazíte, je to najčastejšie práve kvôli zlej príprave. Preto:

 1. Pred nákupom si zistite, koľko farieb na vlasy vlastne potrebujete. Pravidlo hovorí, že všetci, ktorí majú vlasy dlhšie ako po plecia, potrebujú aspoň 2 balenia farby. Premyslite si tiež, akú farbu vlastne chcete použiť. V súčasnosti je na trhu veľmi veľa prípravkov na farbenie vlasov, napríklad farby na báze oleja, farby s amoniakom alebo bez amoniaku, prírodné farby na vlasy alebo henna.
 2. Jeden až dva dni pred farbením si vlasy umyte hĺbkovo čistiacim šampónom, aby ste odstránili starú farbu. Inak bude výsledok fľakatý.
 3. Jeden až dva dni pred farbením si spravte aj test na ruke. Ak vám pokožka nesčervená alebo nezačne svrbieť, farba by vám nemala spôsobiť žiadnu reakciu na pokožke.
 4. Banálne, ale dôležité je, aby ste si pred farbením prečítali návod na použitie. Je potrebné dodržať postup pri nanášaní aj dobu pôsobenia, inak to môže viesť k nepeknému výsledku.