Active Beauty
Hormonálne akné: Čo pomáha na pupienky pred menštruáciou

Čistá pleť

Hormonálne akné: Čo pomáha na pupienky pred menštruáciou

Hormonálne akné spôsobujú hormonálne výkyvy, napríklad aj počas menštruácie. Vzhľad pleti ale možno zlepšiť starostlivosťou, ktorá sa orientuje podľa jednotlivých fáz menštruačného cyklu.

Čo je hormonálne akné?

Hormonálne akné a vyrážky spôsobené hormonálnou nerovnováhou nie sú jedno a to isté: Zatiaľ čo akné je kožné ochorenie, vyrážky a pupienky sa považujú za kožný problém. Obe však majú spoločného menovateľa: hormonálne výkyvy, napríklad počas menštruácie alebo výkyvy spôsobené vysadením hormonálnej antikoncepcie. Vzájomné pôsobenie hormónov progesterónu, estrogénu a testosterónu je potom v nerovnováhe.


Čo pomáha na hormonálne akné?

Na prinavrátenie hormonálnej rovnováhy sa používa vitex jahňací, ľudovo nazývaný mníšske korenie: vďaka svojim vyrovnávajúcim účinkom sa s obľubou používa nielen na zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS), ale aj v boji proti vyrážkam, za výskytom ktorých stoja hormóny v nerovnováhe. Pri ťažších formách akné je ale nutné navštíviť dermatológa, pretože na tie zaberá len medikamentózna liečba. Ak sa však potýkate len s miernejšou formou hormonálneho akné, nápomocné môže byť, ak prispôsobíte starostlivosť o pleť menštruačnému cyklu. Pleť má totiž v jednotlivých fázach cyklu úplne odlišné potreby.

Optimálna starostlivosť o pleť podľa menštruačného cyklu

Menštruačná fáza: výdatnejšia hydratácia

Cyklus sa začína prvým dňom menštruácie. Počas menštruácie v tele klesá hladina estrogénu. Pokožka je preto citlivejšia a produkuje menej kožného mazu. To prispieva k jej vysušovaniu. Počas tejto fázy cyklu je preto dôležité pokožku výdatnejšie hydratovať.


Folikulárna fáza: dokonalý čas na vyčistenie

Po menštruácii hladina estrogénu v tele znova stúpa a zvyšuje sa aj produkcia kolagénu. To má na pleť pozitívny účinok – pleť má pekný ružovkastý vzhľad a pôsobí vypnuto. Rovnováha vlhkosti pokožky sa vracia do normálu. A to je ideálny čas na hĺbkové vyčistenie pleti, napríklad prostredníctvom pílingu.


Ovulácia: rozžiarená pleť

Počas ovulačnej fázy do hry hormonálne akné, vyrážky a iné nedokonalosti pleti zväčša nevstupujú: Hladina estrogénu dosahuje svoje maximum. Progesterón popritom tlmí mužský hormón androgén, ktorý môže prispievať k vzniku vyrážok a iných nedokonalostí pleti. Pokožka je teda v tejto fáze cyklu mimoriadne odolná a čistá, a preto, ak chcete vyskúšať nové produkty starostlivosti o pleť, v tomto momente je na to ten správny čas. Ak o novátorské experimenty nemáte záujem, zotrvajte pri svojej zaužívanej rutine.


Luteálna fáza: nástup vyrážok

Práve v tejto fáze cyklu väčšina žien bojuje s nečistou pleťou a hormonálne akné sa zhoršuje. Dôvodom je, že ak nedošlo k oplodneniu vajíčok, telo sa pripravuje na ďalšiu menštruáciu. Hladina estrogénu rapídne klesá a do hry vstupuje testosterón. Ten stimuluje činnosť mazových žliaz, pleť je preto mastnejšia, póry sa upchávajú a to vedie v predmenštruačnej fáze k vzniku vyrážok. Vyrážky a iné kožné neduhy sa objavujú hlavne v dolnej polovici tváre, avšak postihnúť môžu aj pokožku na chrbte či hrudníku. Pokožku je v tejto fáze vhodné čistiť len veľmi šetrne, napríklad pomocou tvárovej sauny, enzymatickým pílingom alebo pleťovou maskou s aktívnym uhlím.