Active Beauty
Akné v dospelosti: čo pomáha
Text: Margret Hoffmann

Znečistená pleť a vyrážky

Akné v dospelosti: čo pomáha

Opäť v rozkvete? Pomoc! Acne tarda je chronické zápalové ochorenie kože v tvárovej časti, ktoré sa vyskytuje prevažne medzi 20. a 45. rokom života. Typickými príznakmi tohto ochorenia sú vyrážky, mastná pokožka a čierne bodky v oblasti tváre, na chrbte a na pleciach.

Ak si myslíte, že téma nečistej pleti je uzatvorená s ukončením obdobia puberty, tak to sa pekne mýlite. Pretože aj vo veku, kedy má človek teenage časy za sebou, sa môžu na pokožke znova objaviť viditeľné neduhy typu čierne bodky alebo vyrážky. Príčiny ich vzniku sú rôzne – môže ich vyvolať stres, hormonálne zmeny alebo tiež nesprávne stravovanie.

Akné v dospelosti: Podľa čoho ho spoznáte

Pre akné v dospelosti sa zvyčajne používa výraz „acne tarda“ alebo neskoré akné. Pritom sa jedná o rovnaké prejavy ako pri kožnom ochorení acne vulgaris, resp. pri pubertálnej forme akné. „Zatiaľ čo sa akné v pubertálnom veku vyskytuje zväčša v oblasti brady, na hornej časti líc a na pokožke nosa, vyrážky a iné nečistoty na pokožke v rámci akné v dospelosti putujú nižšie, do oblasti spodnej čeľuste, brady a okolo úst,“ dodáva dermatologička Kerstin Ortlechner z Viedne. Ako pri každom kožnom ochorení, aj v prípade výskytu „acne tarda“ sa pacientovi či pacientke odporúča, aby im lekár určil diagnózu a pokožku následne patrične ošetril.

Akné v dospelosti: 7 otázok na odborníčku

Dermatologička Kerstin Ortlechner odpovedá na najčastejšie otázky súvisiace s kožným ochorením „acne tarda“ alebo neskoré akné.

1. Čo je príčinou vzniku akné v dospelosti?

Akné u dospelých je zväčša vyvolané hormonálnymi výkyvmi. Napríklad počas tehotenstva, pri vysadení piluliek alebo v období menopauzy. Takáto hormonálna nerovnováha vedie k zvýšenej produkcii androgénov, ktoré spôsobujú zvýšenú produkciu kožného mazu a tým aj k upchaniu mazových žliazok.

2. Ktorý typ pleti akné postihuje?

Najnáchylnejšia na výskyt akné v dospelosti je mastná pleť s rozšírenými pórmi, ale koniec koncov, toto ochorenie sa nevyhýba žiadnemu typu pleti. „Acne tarda“ postihuje prevažne ženy. Jednou z príčin vzniku akné je život plný stresu. Je dokázané, že hladina stresu vplýva aj na hormóny a tak sa začína začarovaný kruh.

3. Ako vyzerá správna starostlivosť o aknóznu pleť?

Dôležitým základom je dôkladné čistenie pleti, ráno ako aj večer. Po vyčistení pleti sa na ňu môže naniesť sérum znižujúce tvorbu mazu. V rámci dennej starostlivosti o pleť by som odporučila ľahké fluidum, na noc zas produkty s obsahom účinných zložiek ako retinol alebo glykol. Dokážu totiž z pokožky odstrániť odumreté kožné bunky.

4. Odporúča sa používať v prípade aknóznej pokožky pílingy na tvár?

Áno, ale každopádne by to nemal byť hrubozrnný píling. Lepšie je dopriať si dvakrát do týždňa enzymatický píling alebo jemný píling s ovocnými kyselinami.

5. Škodí v prípade aknóznej pokožky v dospelosti make-up?

Nie. Každopádne pokožka by nemala byť uväznená pod hrubou vrstvou make-upu, nakoľko sa tým upchávajú jej póry. Mimoriadne dôležité je dôkladné vyčistenie pleti večer. Ďalšie hygienické odporúčania pri tomto kožnom ochorení zahŕňajú: každý deň čistý uterák na tvár a každý druhý deň čistá obliečka na vankúš.

6. Môže k zmierneniu prejavov akné v dospelosti napomôcť zdravá strava?

Racionálne stravovanie a zdravá strava pôsobí na pleť pozitívne. Neodporúča sa konzumovať mliečne výrobky a potraviny s vysokým glykemickým indexom ako aj s obsahom mastných kyselín.

7. Vytláčať vyrážky – je to dobrý nápad?

„Nie, určite nie. Neodborným zásahom si môžete zápal rozniesť a v najhoršom prípade si dokonca môžete privodiť jazvy.“