Active Beauty
Intímna starostlivosť žien: Toto potrebujete vedieť

O vagíne a vulve

Intímna starostlivosť žien: Toto potrebujete vedieť

Už žiadne tabu: čas hanby sa skončil. Praktické a faktické informácie o intímnej hygiene sú nevyhnutné pre vaše zdravie.

Ženskosť znamená aj zložitý mikrosvet vaginálnej flóry. Hrubá sliznica, ktorú obývajú neškodné baktérie (100 miliónov na mililiter vaginálneho sekrétu!), tvorí jedinečnú ochrannú bariéru proti škodlivým baktériám, hubám a vírusom. Zatiaľ čo všetky ostatné časti tela majú hodnotu pH 5,5, vaginálne prostredie kultivuje kyslé hodnoty nižšie ako 4,5, čo znemožňuje množenie baktérií. Za normálnych okolností si citlivá vulva vystačí len s každodennou starostlivosťou s teplou vodou. Ak sa však dostane z rovnováhy, sprevádza to množstvo príznakov. Vysvetlíme vám, čo pomáha.

Intimná hygiena: Čo prináša úľavu od zápalu a svrbenia?

Nebojte sa, začervenanie alebo svrbenie sa môže občas objaviť bez príčiny a zvyčajne rýchlo zmizne samo. Ak príznaky pretrvávajú, často sa dajú zmierniť domácimi prostriedkami. Medzi ne patrí kúpeľ vo vlažnej vode, do ktorej bolo pridaných 100 ml jablčného octu alebo vrecúško ovsených vločiek - v prvom prípade kyselina pomáha obnoviť hodnotu pH; vločky obsahujú posilňujúce vitamíny a stopové prvky. K obnoveniu rovnováhy vaginálneho prostredia môžu prispieť aj voľne predajné krémy s aktívnymi zložkami, ako je kyselina mliečna. Dôležité sú priedušné bavlnené nohavičky, pretože pálenie a svrbenie môže spôsobiť aj príliš tesné oblečenie (vždy perte pri 60 °C, aby ste zničili choroboplodné zárodky). Ak príznaky napriek všetkému pretrvávajú, odporúča sa návšteva gynekologičky či gynekológa.

Výrazný zápach - čo sa za ním skrýva?

Zápach je úplne normálny a mení sa počas menštruačného cyklu. Môže sa to stať aj po sexe, pretože kontakt so semenom krátkodobo zvyšuje hodnotu pH vaginálnej flóry. Nadmerný zápach sa dá zvyčajne ľahko znížiť používaním kondómu; chodením na toaletu bezprostredne po pohlavnom styku; každodenným čistením vulvy teplou vodou; rýchlou výmenou oblečenia po športe a prechodom na priedušnú bavlnenú spodnú bielizeň. Ak je vaginálna flóra v nerovnováhe, krémy s kyselinou mliečnou môžu pomôcť obnoviť normálnu hodnotu pH. Ak nadmerný zápach trvá dlhšie ako týždeň a vyskytuje sa v kombinácii s pálením alebo svrbením, navštívte lekára! Mohlo by ísť o bakteriálnu vaginózu.

Čo pomáha pri suchosti v genitálnej oblasti?

Vaginálna suchosť postihuje väčšinu žien v priebehu ich života. Vyskytuje sa najmä v obdobiach hormonálnych výkyvov, napríklad počas tehotenstva a dojčenia alebo počas menopauzy. Spúšťačom však môže byť aj nadmerná intímna hygiena alebo stres. Metódy liečby sú rovnako rozmanité ako príčiny: existujú napríklad špeciálne zvlhčujúce krémy bez hormónov, ktoré sú prispôsobené hodnote pH vaginálneho prostredia a udržujú sliznicu pružnú. Úľavu môžu priniesť aj domáce prostriedky. Olivový olej a desaťminútové sedacie kúpele vo vlažnej octovej vode často pomáhajú obnoviť vaginálne prostredie. Počas menštruácie sa tiež odporúča používať menštruačný kalíšok namiesto tampónov, ktoré absorbujú vaginálny sekrét aj krv. "U starších žien je príčinou vaginálnej suchosti často nedostatok estrogénu," vysvetľuje Gudrun Lorenz-Eberhardt, gynekologička v Grazi a Heiligenkreuzi. "To sa dá liečiť hormonálne pomocou estrogénových krémov a vaginálnych čapíkov, ako aj bylinnou liečbou pomocou mastí, krémov a čapíkov s obsahom sóje, levandule alebo kanabidiolu."

Šetrná intímna starostlivosť: ako sa vyhnúť pupienkom a začervenaniu po holení?

Pri holení intímnych partií by ste mali vždy používať produkty špeciálne vyvinuté pre túto oblasť, pretože bežný sprchovací gél môže pokožku podráždiť a spôsobiť začervenanie a malé pupienky.

Tip pre obzvlášť citlivé typy pokožky: Stačí zmeniť smer holenia. Namiesto holenia proti smeru rastu chĺpkov ako zvyčajne pomáha viesť čepeľ jemne a s malým tlakom v smere rastu chĺpkov. Táto technika znižuje riziko podráždenia, pretože strnisko môže ľahšie vyjsť, nezarastá a nezapáli sa.

Čepeľ pravidelne vymieňajte! Tupé čepele ťahajú za chĺpky a odstraňujú ich neúčinne. Mimoriadne šetrné je aj holenie v sprche. Chĺpky dôkladne namočte. Tým napučia cievy a čepeľ ľahšie kĺže po pokožke. Vyznávači holenia na sucho môžu dosiahnuť rovnaký účinok priložením teplého, mokrého flanelu na niekoľko minút. Po holení intímnu oblasť jemne osušte, pretože vo vlhkom prostredí sa môžu rýchlo množiť baktérie alebo plesne. Potom sa navlhčite jemným prípravkom po holení bez parfumácie.

Ako môžete podporiť vaginálnu flóru zdravou stravou?

Nikotínu, alkoholu a cukru by ste sa mali vyhýbať, ak máte intímnu infekciu, pretože podporujú rast škodlivých baktérií alebo húb. Ľanové semienka a sójové potraviny, ako napríklad edamame alebo tofu, zabezpečujú zdravú vaginálnu flóru. Sú bohaté na fytoestrogény, ktoré môžu doplniť chýbajúci estrogén. Prebiotické potraviny, ako sú cesnak, cibuľa, pór, jogurt, kimči, nakladaná zelenina alebo kyslá kapusta, ako aj orechy, olivový olej a avokádo, ktoré obsahujú zdravé tuky, prispievajú k stálej hladine estrogénu. A celkom klasicky sa odporúča pravidelná konzumácia jabĺk: sú bohaté na sekundárne rastlinné látky, ktoré stimulujú krvný obeh, a tým podporujú aj intímnu oblasť.