Active Beauty
Kokosový olej pre krajšie vlasy a pokožku
Text: Astrid Doppler

Všestranný olej

Kokosový olej pre krajšie vlasy a pokožku

Prírodné produkty sú vo svete skrášľovacej kozmetiky stále obľúbené. Jedným z najobľúbenejších je kokosový olej so svojím skvelým účinkom na vlasy a pokožku.

Kokosový olej: skvelý pre pokožku

Vďaka svojim rozmanitým možnostiam použitia je kokosový olej už tisíce rokov považovaný za ideálny produkt pre starostlivosť o pokožku. Jeho najdôležitejšou zložkou, ktorá mu dáva starostlivé vlastnosti, je mastná nasýtená kyselina laurová. Prírodný kokosový olej pôsobí pozitívne na vlhkosť v pokožke, čím vyrovnáva pH rovnováhu pokožky. Kokosový olej alebo čistá kyselina laurová sa často vyskytuje aj ako zložka spracovaných kozmetických výrobkov.

Ošetrenie pleti kokosovým olejom

Kokosový olej sa skvele hodí na starostlivosť o suchú, menej mastnú pleť. Už malé množstvo stačí na to, aby bola pleť krásne vypnutá a vláčna. Ak vás trápi nečistá pleť, práve kokosový olej so svojimi protizápalovými účinkami môže pomôcť zbaviť sa nepríjemných vyrážok. Avšak pozor: Kokosový olej by sa nemal používať na mastnú a pórovitú pleť, pretože môže upchávať pory a opäť tak vyvolávať tvorbu vyrážok.

Kokosový olej ako balzam na pery

V našej kozmetickej rutine v starostlivosti o pleť by sme nemali zabúdať ani na pery. Aké má teda výhody používanie tohto oleja na tieto účely? Keďže ide o potravinu, ktorá neobsahuje žiadne spochybniteľné zložky, ako napríklad parafíny a silikóny, pokojne sa môže dostať aj do úst. Jeho antibakteriálne účinky dokážu zabrániť aj nepríjemným herpesovým vírusom.

Kokosový olej chráni pokožku aj v sprche

Máte po sprche pocit napnutej pokožky? Vyskúšajte teda jednoduchý trik: Pred sprchovaním si vtrite do pokožky kokosový olej, nechajte ho chvíľku pôsobiť a potom sa osprchujte ako zvyčajne. Olej vytvorí na bunkách vrstvu ochranného filmu, čím pri kontakte buniek s vodou zabráni ich nadmernému vysušovaniu.

Ošetrujúce nakopnutie aj počas dňa

Ak sa vám žiada nakopnúť a výživne osviežiť pokožku aj kedykoľvek počas dňa, jednoducho zmiešajte jeden diel kokosového oleja s dvomi dielmi vody a zmes potom nalejte do nádobky s rozprašovačom. Kokosovou vodou potom kedykoľvek prestriekajte pokožku a počkajte, kým sa esencie vsiaknu do pokožky. Ošetrujúci „kick“ padne vhod najmä vtedy, ak veľa času trávite v klimatizovaných alebo vykurovaných miestnostiach, pokožke takto dodáte vyživujúce a ošetrujúce látky.

Kokosový olej na vlasy: Tipy, ako ho správne použiť

Vďaka vitamínom a minerálnym látkam, ktoré olej obsahuje, posilňuje vlasy, hydratuje ich a dodáva im nádherný lesk.

Aké účinky má kokosový olej na pokožku hlavy?

Masáž hlavy s malým množstvom oleja je účinná proti tvorbe lupín, posilňuje vlasové korienky a zmierňuje možné podráždenia.

Ako používať kokosový olej ako kondicionér?

Ak by ste chceli použiť kokosový olej ako kondicionér, skúste tento jednoduchý trik: Kokosový olej naneste na vlasy ešte pred umytím šampónom – nie po ňom, takže presne naopak, ako je to pri bežných kondicionéroch.

Ako nechať kokosový olej pôsobiť vo vlasoch cez noc?

Ak sa vám žiada dodať vlasom intenzívnu starostlivosť, kokosový olej ako prírodný produkt možno použiť aj ako masku na noc. Olej sa tu po umytí vlasov – najlepšie jemným šampónom - vmasíruje do vlasov. Okolo hlavy si potom oviňte uterák. Teplo totiž napomáha rozvinúť účinky kokosu. Masku je najlepšie nechať pôsobiť vo vlasoch cez noc. Nasledujúce ráno si potom vlasy umyte opäť šampónom. Aby boli vlasy zásobené živinami optimálne, túto vlasovú kúru stačí na vlasy aplikovať približne raz mesačne, v žiadnom prípade však nie častejšie ako raz za týždeň.