Active Beauty
Kľúčový stred tela: posilňovanie panvového dna

Nosná rola

Kľúčový stred tela: posilňovanie panvového dna

Pre mnoho žien začína byť oslabené panvové dno témou až vtedy, keď sú po pôrode.Pôrod spolu s tehotenstvom totiž predstavujú pre tento podporný aparát maternice obrovskú záťaž. Posilňovanie svalov panvového dna hrá preto v rámci popôrodnej gymnastiky nesmierne dôležitú rolu a pomôže predchádzať zdravotným problémom typu inkontinencia či prolaps orgánov. Hodí sa ale aj tým, ktorých sa tehotenstvo netýka.

Prečo je silné panvové dno tak dôležité?

Ako svalstvo medzi kostrčou, lonovou a oboma hrbolmi sedacej kosti ohraničuje panvové dno dolný okraj brušnej dutiny, jeho funkciou je tlmiť záťaž. S močovou trubicou, konečníkom a vagínou má tento podporný aparát u žien tri otvory. „Panvové dno preto plní dôležité funkcie pri vylučovaní, sexualite a pôrode,“ vysvetľuje viedenská fyzioterapeutka Andrea Hofbauer.

Prečo tehotenstvo a pôrod tak veľmi zaťažujú panvové dno?

Panvové dno je u žien vystavené mimoriadnej záťaži. Ich panva je prirodzene širšia ako panva u mužov – a to má samozrejme vplyv aj na svalstvo panvového dna. Tehotenstvo a pôrod sú pre podporný aparát brušnej dutiny ešte väčšou výzvou: „Na jednej strane sa s rastúcim obvodom brucha zvyšuje hmotnosť, ktorá na panvové dno tlačí zhora,“ hovorí Hofbauer. „Zároveň tu svoju prácu odvedú aj hormóny, ktoré uvoľňujú tkanivo a robia ho pružným – a tým pripravujú telo na pôrod.“

Odporúča sa počas tehotenstva posilňovať svalstvo panvového dna cvičením?

Odborníčka ženám odporúča posilňovať svalstvo panvového dna už počas obdobia tehotenstva, aby si správne pohyby pri cvičení dámy natrénovali už vopred, cviky sú pritom jednoduché, avšak efektívne: „Panvové dno pritom nesmie byť napäté, naopak, musí sa dať uvoľniť. Príliš napäté panvové dno bezproblémovému priebehu pôrodu neprospieva.“

Panvové dno je u žien mimoriadne namáhané hlavne vtedy, ak majú viac detí. V prípade, že je interval medzi dvomi pôrodmi príliš krátky, sa stáva, že si staršie dieťa vyžaduje aktívnu podporu a matka ho často dvíha na ruky. Správne cviky na posilnenie svalstva panvového dna však môže takejto záťaži tela napomôcť. „Dôležité je dbať na správne dýchanie,“ zdôrazňuje odborníčka. „Nadychujeme sa automaticky, avšak mnoho z nás zabúda vydychovať. Pri záťaži – napríklad ak niečo musím zdvihnúť – treba vždy aj vydýchnuť! Pretože ak zadržím dych, v brušnej oblasti vzniká veľký tlak.“


Je precvičovanie svalstva panvového dna nutné len po vaginálnom pôrode?

Fakt, že pri pôrode sekciou žena nemusí precvičovať svalstvo panvového dna, je mýtus. „Avšak kvôli prerezanému svalstvu brušnej dutiny a jazve po cisárskom reze začínajú ženy s cvičením o niečo neskôr. K poraneniam však môže dôjsť aj pri prirodzenom vaginálnom pôrode. Napriek týmto rozdielom je regenerácia svalstva panvového dna po tehotenstve a pôrode dôležitá pre všetky ženy,“ zdôrazňuje odborníčka.

Oslabené svalstvo panvového dna zostáva častokrát dlho bez povšimnutia. „Mnoho žien si problém s panvovým dnom uvedomí až vtedy, ak sa u nich v neskoršom veku objavia zdravotné problémy spojené s inkontinenciou alebo prolapsom (poklesom) orgánov. A práve preto je prevencia mimoriadne dôležitá.“ Okrem vhodných cvikov na posilnenie panvy by ste sa mali zamerať pri cvičení aj na aktivovanie svalstva trupu a chrbta.

Kedy je panvové dno po pôrode v stave, ako pred záťažou?

To, že panvové dno necítite po pôrode hneď tak, ako pred tehotenstvom, nie je veľký problém. „Jeho regenerácia a návrat do pôvodného stavu si jednoducho vyžaduje čas. Čas, ktorý by ste mali svojmu telu určite dožičiť – v číslach približne toľko, koľko trvá tehotenstvo, teda deväť až dvanásť mesiacov,“ ubezpečuje fyzioterapeutka. Hlavne vtedy, ak ženy dojčia a nevrátil sa im ešte cyklus, telo je v stave hormonálnej pohotovosti. „Znamená to, že počas tohto obdobia sa vôbec netreba príliš stresovať, ak veci nefungujú tak, ako by mali."

Ak sa už však objavia prvé signály problému, s návštevou odborníka či odborníčky by ste určite otáľať nemali: „Únik moču po pôrode normálny nie je. Ak vás inkontinencia trápi pri každodenných bežných aktivitách – napríklad pri smiechu, kýchaní či kašľaní, alebo aj pociťujete bolesť, jednoznačne je nutné vyhľadať odbornú pomoc,“ hovorí Hofbauer. Pod profesionálnym dohľadom a vedením môžete posilniť svalstvo panvového dna pomerne rýchlo.