Active Beauty
Päť nápadov, ako sa s deťmi na Silvestra zabaviť a zahrať
Text: Eva Pohn

ŠNR!

Päť nápadov, ako sa s deťmi na Silvestra zabaviť a zahrať

Akonáhle dosiahnu deti určitý vek, túžia osláviť posledný deň v roku rovnako ako dospelí. Avšak či vydržia do polnoci, to sa ešte uvidí. Tak či onak, máme pre vás päť skvelých nápadov, ako sa s deťmi na Silvestra zabaviť a ako zaručene premeniť posledný deň roka na hit – bez ohľadu na to, kedy sa zábava, pre veľkých a aj tých menších, skončí.

Deti obyčajne milujú párty a nemusia to byť len narodeninové párty. A Silvester? No jednoducho skvelý čas na zorganizovanie skutočnej párty. Čo všetko k takejto párty ale patrí? Chic oblečenie, dobré jedlo, prípadne „téma“ večierka, podľa ktorej sa celá rodina oblečie a podľa ktorej si pripraví aj večerný program tak, aby hodiny do polnoci pekne odsýpali ako po masle. A ako by takýto program mohol vyzerať? Prezradíme vám našich päť obľúbených nápadov, ako sa s deťmi na Silvestra zabaviť a zahrať!

Ide sa na to: Skvelé silvestrovské nápady a hry

Lietajúce želania

Každý prelom rokov so sebou prináša niečo magické. Čo si pre nás pripravil nový rok? Práve „lietajúce želania“ sú skvelým spôsobom, ako zhmotniť všetko to krásne, čo si želáme, aby nám v novom roku vstúpilo do cesty a jednoducho to pustiť do neba. Ako na to? Vezmeme si papier a napíšeme naň svoje želania. Papier potom pokrčíme, opäť rozložíme, následne zvinieme do zvitku a položíme na nehorľavú podložku. Teraz dospelý (!) zapáli horný koniec zvitku. Plamene pomaly postupujú smerom nadol a tesne predtým, ako sa plamienky dostanú k podložke sa „želanie“ akoby zázrakom vznesie do vzduchu a začne stúpať do výšky. Magický okamih. Ako alternatíva k papieru na želania poslúžia aj nepoužité čajové vrecúška (čo možno najtenšie) alebo jednotlivé vrstvy papiera zo servítky.

Liatie vosku

Staré dobré sviatočné liatie olova je v rámci rizika poškodenia zdravia z hry jednoznačne von. Bezpečnou alternatívou a zároveň novoobľúbenou silvestrovskou zábavkou je liatie vosku. Ideálne sa na to hodí dlhá sviečka, ktorú narežeme na malé kúsky. Tie potom položíme na lyžicu a zohrievame ich nad otvoreným plameňom, napríklad nad čajovou sviečkou (pod dohľadom dospelej osoby). Keď sa potom vosk po roztopení bleskurýchlo naleje do studenej vody, vzniknú nám z neho divoké tvary, veľmi podobné ako v prípade olova. Samozrejme, fantázii sa tu medze nekladú.

Mystické hľadanie pokladu

Len máloktoré dieťa povie nie zábavnému hľadaniu pokladu. Ešte mystickejšie a ešte viac cool je hľadanie indícií k pokladu po tme. Takže buď doma pozhasínajte alebo sa vydajte za pátraním do záhrady. S trochou fantázie môžete hľadanie pokladu naplánovať sami alebo sa jednoducho spoľahnite na kreatívne hlavičky, ktoré to vymysleli za vás a kúpiť si vopred pripravenú sadu na plánovaný lov pokladu.

Balónové odpočítavanie

Napriek dobrej silvestrovskej nálade a zábave sa čakanie na vytúženú polnoc môže niekedy s pribúdajúcim časom začať vliecť – a netýka sa to vždy len našich najmenších. Skvelý spôsob, ako odpočítavať hodiny do polnoci, je odpočítavanie balónov. Stačí len naplniť päť alebo šesť balónov (podľa toho, o koľkej sa odpáli silvestrovská zábava) konfetami, nafúknuť ich a zavesiť. Na každý balón napíšeme konkrétny čas, teda 19.00, 20.00, a tak ďalej až do polnoci. Potom hodinu po hodine stále jeden balón praskneme. Takto plynú hodiny veselším a konfetovo-farebným spôsobom.

Rozlúčka so starým rokom

Obzrieť sa späť a popremýšľať nikdy nie je na škodu veci. So starým rokom sa možno krásne rozlúčiť práve spoločným zaspomínaním si, prelistovaním digitálneho fotoalbumu, teda fotiek v mobile. Uzavrieť to staré a otvoriť dvere tomu novému, to sa dá aj akýmsi vedomým prehodnotením minulosti. Pomôžu nám pri tom otázky typu: „Čo bolo tento rok naozaj pekné, čo sa nám podarilo? Čo sa nám naopak nepodarilo tak, ako sme si to predstavovali? Čo nové sme sa naučili? Na čo z tohto roka nikdy nezabudneme?“.