Active Beauty
Novoročné predsavzatia: Zdravý nový rok!

Healthy New Year!

Novoročné predsavzatia: Zdravý nový rok!

Keď sa novoročné predsavzatia týkajú zdravia a športu, je mimoriadne dôležité, aby nám tieto novoročné plány niekde nestroskotali! Plnenie predsavzatí však nie je o vojenskej disciplíne či tvrdošijnom nasledovaní domnelých vzorov na sociálnych sieťach. Aby bol váš začiatok roka skutočne šťastný a zdravý, vysvetlíme vám, na čom stavať, aby ste svoje zdravé novoročné predsavzatia aj naplnili.

Fokus na zdravie a šport: Ako naplniť svoje novoročné predsavzatia?

Či už si zaumienime vypiť denne dostatok tekutín, skoncovať s fajčením, naplniť rozhodnutie, že si každé ráno pôjdeme pred prácou zabehať, alebo si jednoducho len častejšie vyraziť na bajk – keď si ľudia píšu zoznam svojich novoročných predsavzatí, fantázie teda majú pokojne aj na rozdávanie. Žiaľ, u mnohých sa tento zoznam opakuje rok čo rok, pretože realizácia plánov jednoducho rok čo rok z toho či oného dôvodu stroskotá. Nasleduje sebaobviňovanie a to ide ruka v ruke s podkopnutím sebavedomia. Porovnávanie sa s influencermi na Instagrame, ktorí si plnenie svojich predsavzatí spojených so zdravím či cvičením dokonale zinscenujú, celkovú situáciu len zhorší. Skôr, než upadneme do víru prokrastinácie a vybičovania seba samých, by sme sa mali bližšie pozrieť na príčiny neplnenia svojich novoročných predsavzatí.

Nie každé novoročné predsavzatie je autentické

Inšpiruje vás pri zozname novoročných predsavzatí externé prostredie? Stanovujú vám ciele iní ľudia alebo sa snažíte napodobniť predsavzatia svojich priateľov či vzorov zo sociálnych médií? Ak už vopred viete, že niektoré predsavzatie sa jednoducho na realitu premeniť nedá, položte si nasledovné otázky: Chcem to ja vôbec? A ak áno, prečo vlastne? Pretože ak želanie niečo dosiahnuť nevychádza z vášho vnútra, potrebná motivácia sa vyparí veľmi rýchlo. A to je ok, máte predsa viesť svoj vlastný život a zamerať sa na ciele, ktoré majú význam pre vás osobne. Novoročné predsavzatia, ktoré sa týkajú vlastného zdravia sú zmysluplné a motivačné len vtedy, ak naozaj vychádzajú z vášho vnútra. Ak vám však predsavzatie týkajúce sa vášho zdravia niekto či niečo nanúti a vy si poviete „Ja predsa musím...“, motivácia v tomto prípade u vás ani len nevznikne. Aj geniálne vytrénované telo ako cieľ je potom skôr len zbožným želaním, ktoré vás odzrkadľuje len zvonku. Ak si myslíte, že vďaka dokonalému telu budete populárnejší či úspešnejší, mali by ste radšej začať pracovať na budovaní vlastnej sebahodnoty.


Príliš ambiciózne: také sa nedá tak ľahko premeniť na realitu

Príliš veľa, príliš rýchlo, príliš ďaleko.. niektoré novoročné predsavzatia sú jednoducho prehnané a je dôležité, aby si to človek v prvom rade otvorene priznal. Ak svoje ciele príliš nadsadíte, ich realizácia skutočne obvykle stroskotá už v januári. Avšak pomoc existuje. Ak si stanovíte „veľký“ cieľ, napríklad zabehnúť maratón, skúste sa zamyslieť nad tým, aká časť tohto cieľa bude pre vás znamenať „potiť krv“ a aká bude naopak easy. Pomôže vám to naštartovať sa a krok po kroku sa zlepšovať. Najlepšie je postupovať strategicky a vopred si premyslieť, aké prekážky vám pri plnení cieľa stoja v ceste a ako ich je najlepšie z cesty odpratať. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že vás odradí už len tá prvá a vy novoročné predsavzatie pochováte skôr, ako stihnete vysloviť „Šťastný nový rok“.

Pomáhajú fixné časy tréningov

„Trénujem od zajtra“. Veľmi vágny zámer, ktorý sa na realitu transformuje v praxi len veľmi ťažko. Omnoho vyššia pravdepodobnosť úspechu je určiť si v kalendári vopred fixné časy (ideálne by bolo, ak sa budú počas určitého obdobia opakovať v rovnakých časoch) s vopred stanoveným miestom, kde chcete cvičiť či trénovať. Ak budete musieť raz tréning zrušiť, pretože jednoducho nemáte inú možnosť, je najlepšie mať v zálohe aj plán B, napríklad zacvičiť si v iný deň v priebehu týždňa alebo si zvoliť alternatívny tréning.

Spolu sa cvičí lepšie

„Veď nikto sa ani len nedozvie, že som nešla cvičiť.“ Najlepšie je, ak sa na cvičenie dáte v skupinke alebo s kamarátkou. Hľadanie výhovoriek je potom oveľa ťažšie, pretože ospravedlňovať sa, prečo nejdem cvičiť, nie je nutné len sama pred sebou ale aj pred „sparing partnerom“. Alternatívne môžete použiť aj napríklad tracking appku, ktorá vám pripomenie, že do cieľa vám ešte nejaký ten krok chýba...

Najbližšie, ako sa dá

Fitness štúdio by malo byť ideálne buď na ceste domov, alebo v blízkosti domova. Veci na prezlečenie si pripravte už deň vopred, aby sa nestalo, že v deň D vám hľadanie vhodného oblečenia zabije motiváciu.

Keď nám na zmenu chýba tá správna „výzbroj“

Náš mozog nemá záujem o zmenu. Chce, aby sme boli „hlavne v pohode a v bezpečí,“ a preto sa nás vždy bude snažiť udržať v našom aktuálnom statuse quo. Ako lenivú voš, ktorá sa rada vyvaľuje doma na gauči. To samozrejme robí plnenie novoročných predsavzatí ešte ťažším. Aby sme svoj život teda mohli zmeniť, potrebujeme na to okrem iného aj pozitívne nastavenie a sebalásku.
S dávkou optimizmu sa vám bude začínať pri dosahovaní vlastných cieľov omnoho ľahšie. Sebaakceptácia a sebaláska vám pomôžu prijať situáciu takú, aká v skutočnosti je. Nebude si treba vyčítať, že ste dnes tréning nedali. Jednoducho si treba povedať a v hĺbke duše uvedomiť, že ste len človek a po stresujúcom dni ste jednoducho už na cvičenie nemali energiu. Ak budete rozmýšľať takto, neohrozí to vaše sebavedomie a omnoho rýchlejšie sa zas nabudíte na ďalší pokus.

Premeniť novoročné predsavzatia na realitu so svojím budúcim ja

Čo tak začať plniť si svoje novoročné predsavzatia v koži svojho budúceho ja? Skúste si predstaviť, ako vyzerá vaše budúce zdravé ja. Ako sa správa? Ako sa cíti? Ak pred sebou máte obraz seba ako ženy s nadváhou, ženy, ktorá je v posilke nemehlo, a ženy fajčiarky, je veľká pravdepodobnosť, že v týchto zvyklostiach budete pokračovať aj naďalej. Zhmotnite svoju predstavu o sebe samej ako o zdravo zmýšľajúcom človeku, ktorý svoje zmýšľanie a správanie orientuje na budúcnosť. Samozrejme, ďaleko pohodlnejšie by bolo uvelebiť sa na gauči. Vaše budúce ja vám ale poďakuje, keď svojmu telu doprajete pohyb...