Active Beauty
Tehotná v štyridsiatke? Čo od tehotenstva očakávať, ak sa žena rozhodne mať deti vo vyššom veku?

Tehotenstvo v neskoršom veku

Tehotná v štyridsiatke? Čo od tehotenstva očakávať, ak sa žena rozhodne mať deti vo vyššom veku?

Zatiaľ čo mladé nastávajúce matky sa otázkou samotného tehotenstva mnohokrát nezaoberajú, tehotenstvo vo vyššom veku často sprevádza mnoho otázok, pretože nie každá žena si je vedomá rizík a tiež možností. Tehotná po 40-tke? Naša gynekologička vie, ako na to.

Dlhší čas na štúdium, lepšie vzdelanie, túžba niečo najprv zažiť, finančne sa najskôr postaviť na vlastné nohy, budovanie kariéry, hľadanie vhodného partnera... to sú len niektoré faktory, ktoré sa podieľajú na skutočnosti, že ženy sa stávajú matkami v čoraz vyššom veku a že tehotenstvo po 40-tke už nie je ničím výnimočným. Podľa rakúskeho štatistického úradu bude v roku 2022 matka každého 20. živonarodeného dieťaťa už 40-ročná alebo staršia. Gynekologička Dr. Eva Lunzer-Mühl odpovedala v rozhovore na všetky naše otázky týkajúce sa tehotenstva vo vyššom veku.

1. Pani doktorka, aká je pravdepodobnosť otehotnenia v 40-tke?

Plodnosť sa s pribúdajúcim vekom neustále znižuje. Od 40. roku života je pravdepodobnosť otehotnenia približne 5 - 10 % za cyklus. Dôvodom je ubúdajúca ovariálna rezerva, t. j. kapacita vaječníkov a množstvo vajíčok, ktoré sú vaječníky schopné vytvoriť. Počet vajíčok je stanovený už pri narodení a vekom sa nezvyšuje. To, ako rýchlo sa vyčerpá ovariálna rezerva, sa u žien individuálne líši. S pribúdajúcim vekom sa znižuje aj kvalita folikulových buniek, čo zvyšuje riziko potratu alebo genetickej zmeny.

2. Je vo vyššom veku ťažšie otehotnieť?

S pribúdajúcim vekom plodnosť po 35. roku života postupne klesá, pričom krivka plodnosti smeruje strmo nadol. Keďže ovariálna rezerva postupne klesá a v tele ženy nastupujú hormonálne zmeny, ovulačné cykly, t. j. cykly, kedy nastáva ovulácia, sa už nedostavujú tak často. Rozhodujúcim faktorom je aj kvalita vajíčka, či je vajíčko vôbec oplodniteľné. Ďalším faktorom je, že s pribúdajúcim vekom je väčšia pravdepodobnosť, že v jednotlivých vajíčkach nastupujú aj genetické zmeny a v takom prípade sa oplodnené vajíčka často vôbec ďalej nevyvíjajú a tehotenstvo sa tak ukončí v počiatočnom štádiu.

3. Aké ďalšie zdravotné riziká sú spojené s tehotenstvom vo vyššom veku?

V Rakúsku sa za rizikové tehotenstvo považuje tehotenstvo po 35. roku života - pokiaľ ide o prvé a nie ďalšie tehotenstvo. O tom, či ide o zvýšené riziko, rozhoduje aj zdravotný stav ženy. Čím je žena staršia, tým častejšie sa vyskytujú komplikácie ako gestóza, preeklampsia (vážna komplikácia spojená s vysokým tlakom), kardiovaskulárne ochorenia, tehotenská cukrovka, genetické ochorenia dieťaťa (napr. trizómia 21) alebo dokonca potraty či pôrody mŕtvych detí. V takýchto prípadoch sú rozhodne namieste podrobné vyšetrenia a intenzívnejšia starostlivosť. Vyššie riziko hrozí aj ženám, ktoré sa rozhodnú pre umelé oplodnenie. Hormonálna predoperačná liečba môže viesť ku komplikáciám, ako je hyperstimulácia vaječníkov alebo tvorba krvných zrazenín vedúca k trombóze. Ak je však žena, čo sa výživy týka, v dobrom zdravotnom stave a ak je aj celkovo v dobrej kondícii, tehotenstvo po 40. roku života pre ňu vo všeobecnosti nepredstavuje zvýšené riziko.

4. Čo pomáha, ak sa žena rozhodne otehotnieť po 40-tke?

Najlepším základom je zdravý životný štýl, dostatok pohybu a vyvážená strava. Na zdravie ženy významne vplýva, ak sa vyhýba stresu, má dostatok spánku, nepožíva alkohol a nefajčí. Kvalitu vajíčok môže zlepšiť aj dodatočný príjem doplnkov stravy, napríklad omega-3 mastných kyselín.
Ak aj napriek pravidelnému sexu nedôjde do 6 mesiacov k spontánnemu otehotneniu, je potrebné stav konzultovať s odborníkom. Hormonálny stav okamžite odhalí hormonálna analýza. V prípade potreby možno samozrejme prijať aj podporné opatrenia. Keď už pár vyčerpal všetky prirodzené dostupné možnosti, je na čase dohodnúť si konzultáciu na klinike pre liečbu neplodnosti.

Tip na ďalšie čítanie: Tu sa dozviete, čo môže znamenať falošne negatívny tehotenský test.

5. Čo hovoria štatistiky? Podarí sa po 40. roku života otehotnieť mnohým ženám?

U mladého zdravého páru do 35 rokov, ktorý má nechránený pohlavný styk na pravidelnej báze, je pravdepodobnosť otehotnenia počas jedného cyklu približne 20 %. To znamená, že vo väčšine prípadov dôjde k otehotneniu do jedného roka. Pravdepodobnosť otehotnenia sa však so stúpajúcim vekom znižuje a u 40-ročnej ženy je to zvyčajne na cyklus už len 5 až 10 %. Čoraz viac žien však odkladá otehotnenie z profesionálnych a kariérnych dôvodov, takže vek matky v čase prvého tehotenstva sa v posledných rokoch stále viac zvyšuje. Zatiaľ čo v polovici 80. rokov 20. storočia bol priemerný vek ženy v čase prvého tehotenstva ešte približne 26 rokov, v roku 2022 bol priemerný vek v Rakúsku už 31,8 roka.