Active Beauty
Osem príznakov menopauzy, ktoré by ste mali poznať

Premena

Osem príznakov menopauzy, ktoré by ste mali poznať

Menopauza alebo menštruácia boli roky považované za tabu témy, našťastie sa to už zmenilo. V spoločnosti sa čoraz otvorenejšie hovorí o rôznych aspektoch ženského zdravia. A práve v tejto súvislosti by sme radi dostali do povedomia osem typických príznakov menopauzy.

Čo rozumieť pod pojmom menopauza?

Menopauza je koniec plodného obdobia života ženy. Táto fáza končí posledným menštruačným cyklom. Kedy presne k tomu došlo, sa dá s určitosťou stanoviť len spätne, pretože u žien v období menopauzy často vynecháva ovulácia a samotné cykly majú rôznu dĺžku.
Za typickými príznakmi menopauzy stojí činnosť vaječníkov, ktoré začínajú v období prechodu produkovať čoraz menej hormónov (estrogén a progesteron). A telo na tento stav reaguje, objavujú sa rôzne fyzické ťažkosti.

Prirodzené hormonálne prenastavenie organizmu trvá v priemere osem až desať rokov a možno ho rozdeliť do rôznych fáz:

  • Premenopauza: obdobie pred nástupom menopauzy
  • Perimenopauza: obdobie okolo ukončenia menštruácie
  • Postmenopauza: obdobie po menopauze

Predčasná menopauza

O nástupe predčasnej menopauzy hovoríme vtedy, keď menopauza nastane pred 40 rokom života. Príznaky predčasnej menopauzy môžu byť podobné príznakom tej normálnej, avšak absencia menštruácie môže v tomto prípade nastať aj celkom náhle, nečakane. Takáto skorá menopauza zväčša súvisí s ochoreniami a ich liečbou, napríklad rakovinou. Ak u vás nastúpia takéto príznaky pred 40. rokom života, je vhodné ich konzultovať s lekárkou. To, kedy reálne začína obdobie prechodu, vám rôznymi príznakmi oznámi vaše telo.

Príznaky oznamujúce menopauzu alebo klimaktérium

1. Návaly tepla

Obvykle najznámejším príznakom prechodu sú návaly tepla. Počas návalov tepla ženy náhle prepadnú vlny horúčavy po celom tele, ktoré nie sú schopné ovládať. Návaly tepla môžu viesť aj k vystúpeniu červených škvŕn, náhlemu zapoteniu, búšeniu srdca a záchvatom paniky, všetko príznakov, ktorá dokážu vážne narušiť celkovú pohodu. Po tom, ako vlny pominú, často ženám naskočia zimomriavky. Za návalmi tepla často stojí pokles pohlavného hormónu estrogénu. Tento stav môže spôsobiť, že do mozgu je vyslaný falošný signál, že telo sa prehrieva. Telo zareaguje rozšírením ciev a to následne spúšťa typické príznaky.

2. Poruchy spánku

V období okolo menopauzy sú poruchy spánku pomerne často sa vyskytujúcim príznakom, ktorý môže mať rôzne príčiny. Napríklad návaly tepla počas noci môžu viesť k nočnmému poteniu, ktoré následne výrazne znižuje kvalitu spánku. Menopauza však neovplyvňuje len hormóny estrogén a progesteron, ale aj spánkový hormón melatonín, čo často vedie práve k poruchám spánku.

3. Výkyvy nálady

Keď si má človek predstaviť ženu v období menopauzy, pred očami sa m či jej vybaví celkom určite akýsi klišé obraz: jemne podráždená osoba, ktorá sa každú chvíľku môže rozplakať, či inými slovami, žena, ktorá trpí výkyvmi nálad. Aj keď takéto vykreslenie je samozrejme prehnané, výkyvy nálad môžu skutočne súvisieť s príznakmi menopauzy. To samozrejme súvisí aj s hormonálnou rovnováhou: estrogén je hormón, ktorý sa stará o pozdvihnutie nálady. Ak telo produkuje menej estrogénu, môže to viesť k apatii, podráždenosti a skľúčenosti. V niektorých prípadoch môžu byť takéto hormonálne zmeny spúšťačom psychických ochorení, preto už aj na náznaky treba nazerať s vážnosťou a včas vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

4. Zábudlivosť

Niektoré ženy v strednom veku si zabúdanie okamžite spájajú s nástupom demencie. Keď však navštívia lekára, často sa dozvedia, že nie je dôvod na obavy a že ich problémy sú len neškodnými príznakmi menopauzy. Zrejme už tušíte, o čo ide: Aj za zvýšenú zábudlivosť počas obdobia menopauzy môže byť zodpovedný pokles hladiny estrogénu v organizme. Tento pokles môže narúšať asociatívne myslenie, čo môže viesť k problémom s pamäťou a tiež k ťažkostiam s hľadaním slov.

5. Priberanie

Nejete viac ako predtým, pohybovať sa tiež nepohybujete menej a napriek tomu číselka na váhe stále rastú. Nemusí to byť bezpodmienečne príznak, za problémom s narastaním váhy môže stáť aj pokles činnosti bazálneho metabolizmu. Ten vzniká redukciou svalovej hmoty. Nápadne zvláštne však je, že tuky sa v období menopauzy hromadia v iných častiach tela ako predtým: Zatiaľ čo mnoho mladších žien priberá predovšetkým do bokov, stehien a zadku, počas menopauzy začnú tukové vankúšiky pribúdať do oblasti brucha.

6. Vaginálna suchosť

Vaginálna suchosť sa môže prejavovať pálením, svrbením a dokonca bolesťou pri pohlavnom styku. Al vás trápia takéto príznaky, určite vyhľadajte pomoc u gynekologičky alebo gynekológa, ktorí vylúčia prípadné iné ochorenia, ako napríklad mykotické ochorenia pošvy. Ak nebude vyšetrením potvrdená žiadne iná príčina, suchosť pošvovej sliznice môže byť práve príznakom menopauzy. Pokles hladiny estrogénu môže viesť k atrofii vaginálnej sliznice, čím je narušená rovnováha vlhkosti v pošve.

7. Bolesti prsníkov

Bolesť v prsníkov môže mnohé ženy veľmi rýchlo vystrašiť, pretože mnohé si ju hneď asociujú s rakovinou prsníkov. Pocit napätých prsníkov, rovnako ako malé hrčky sa však tiež radia k častým príznakom menopauzy. Dôvodom je, že na začiatku menopauzy začne zvyčajne klesať hladina progesteronu, čím dochádza k narušeniu rovnováhy pomeru progesteronu a estrogénu. V dôsledku toho sa do pŕs dostáva príliš málo progesteronu a preto v prsníkoch môže dochádzať z zadržiavaniu vody a k tvorbe hrčiek. Aj keď pre bolesti v prsníkoch sú obvykle neškodné vysvetlenia, ako napríklad PMS, tehotenstvo alebo menopauza, tieto príznaky by ženy rozhodne nemali podceňovať a mali by podstúpiť vyšetrenie u odborníka, ktoré zvyčajne zahŕňa sonografické alebo mamografické vyšetrenie prsníkov.

8. Medzimenštruačné krvácanie

V dôsledku zmien menštruačného cyklu počas menopauzy sa často vyskytuje medzimenštruačné krvácanie. To je často spôsobené nepravidelnosťou hladiny estrogénu a zvyčajne sú úplne neškodné. Ak však dochádza k veľmi silnému krvácaniu alebo krvácate dlhšie ako dva týždne, mali by ste urýchlene navštíviť gynekológa, pretože krvácanie je tiež jedným z prvých príznakov rakoviny krčka maternice.

Ako sa popasovať s príznakmi menopauzy?

Príznakom klimaktéria sa nedá vyhnúť, možno ich však zmierniť. Mnohým ženám pomáha dostatok pohybu, vyvážená strava a čo najpozitívnejší prístup k telesným zmenám. Privítajte novú fázu života s radosťou a myslite na to, že čoskoro už nebudete čeliť nepríjemným problémom, ako sú menštruačné kŕče a antikoncepcia.

Špeciálne doplnky stravy s červenou ďatelinou a šalviovým čajom môžu poskytnúť úľavu od fyzických ťažkostí. Ak sú príznaky príliš veľké, poraďte sa so svojím gynekológom, či by pre vás nebolo vhodné užívať hormóny. Určite si nechajte v tejto veci dobre poradiť, pretože hormonálne prípravky môžu mať zvyčajne vedľajšie účinky.