Active Beauty
Ustavične sladkosti: Ako zastaviť starých rodičov bez konfliktu
Text: Birgit Brieber

Otázka výchovy

Ustavične sladkosti: Ako zastaviť starých rodičov bez konfliktu

Rodičia to niekedy naozaj nemajú ľahké: chcú pre svoje dieťa to najlepšie a v konaní musia byť preto vždy konzistentní. Starí rodičia si toho naopak môžu dovoliť o niečo viac a niekedy potajme podstrčia deťom sladkosti, aj keď im to mamina a ocino vyslovene zakázali. Aby nevznikol rodinný konflikt, chce to jediné – hovoriť a ešte raz hovoriť a zároveň veriť v to, že deti poznajú svoje hranice aj vtedy, keď mamina a ocino nie sú práve nablízku.

Odborníčka na rodinné záležitosti:

Sandra Teml-Wall je pedagogička, psychologická poradkyňa, individuálna a párová koučka a poradkyňa pre rodičov a celé rodiny. Jej kniha „Odstrihnime sa! Ako prekonať citovú závislosť od rodičov a konečne žiť sami“ vyšla v septembri 2023. Odborníčka nám zodpovedala na otázky na tému: Čo robiť, ak naše deti dostávajú od starých rodičov príliš veľa sladkostí.

Dbáme o to, aby naše ratolesti nejedli príliš veľa sladkostí. Napriek tomu ich starí rodičia neustále kŕmia čokoládou či sušienkami. Rozčuľuje ma to, pretože to podkopáva našu autoritu. Čo robiť a ako to odkomunikovať tak, aby debata o sladkostiach neskončila rodinnou hádkou?

1. Pojedanie sladkostí musí mať svoje jasné pravidlá a hranice

Úplný zákaz sladkostí je nereálny a v praxi sa dá realizovať len ťažko. Lepšie by bolo, aby si rodičia stanovili, ktoré sladkosti sú pre ich deti v poriadku a príslušne túto správu odovzdali aj starým rodičom. Tým totiž ide o jedno, urobiť vnúčatám radosť a nie vás rozhnevať.

2. Pravidlá pre maškrtenie pre deti: Určiť si presné časy maškrtenia

Maškrtiť počas celého dňa je samozrejme nezdravé a nemalo by sa stať akýmsi bežným javom či zvykom. Ak je tá či oná maškrta povolená ako dezert po jedle, prípadné ostatné sladkosti potom strácajú na príťažlivosti.

3. Pravidlá pre maškrtenie pre deti: Sem-tam sa maškrtiť určite má

Byť stále tým, čo dáva zákazy a príkazy, to teda nie je žiadne terno a z dlhodobého hľadiska ani žiadna zábava. Raz za čas povoľte opraty a dovoľte deťom sladkosti. Ďalšie dni predsa môžu byť „nasucho“, bez sladkostí.

Toto hovorí naša expertka:

Ak ide naozaj o autoritu, mali by ste si uvážiť, či by sa vaše dieťa nemalo naučiť zaobchádzať s rôznymi súbormi pravidiel a či by sa nemalo naučiť akceptovať rôzne autority. Táto schopnosť závisí od štádia vývoja vášho dieťaťa. Najneskôr od školského veku by malo byť vášmu dieťaťu jasné, že doma platia jednoducho iné pravidlá ako u starých rodičov, ale že tento fakt v žiadnom prípade nevedie k tomu, že jedna alebo druhá strana potom stráca u detí na autorite. Ak však máte pocit, že vaše dieťa konzumuje sladkého naozaj veľa, môžete mu to samozrejme zakázať. Koniec koncov, pre vaše dieťa majú byť prvoradé tie vaše pravidlá!