Active Beauty
Vianoce sa blížia: Rady ako znížiť rodinný stres
Text: Eva Pohn

Menej pary

Vianoce sa blížia: Rady ako znížiť rodinný stres

Sú obdobia v živote alebo v roku, ktoré môžu rodinu vystaviť veľkému stresu - napríklad Vianoce, ktoré sú už za rohom. Heidemarie Eder, psychoterapeutka špecializujúca sa na systémovú rodinnú terapiu, vie, prečo je to tak, ako sa na to pripraviť a ako účinne znížiť stres.

Pri prechádzke po adventnom trhu vám hneď padne do oka jedno príslovie: "Čas na ticho, na počúvanie, na introspekciu. Len tí, ktorí ovládajú ticho, môžu stále vidieť zázraky, ktoré ľuďom dáva duch Vianoc."
Pokoj, čas, ticho, počúvanie, introspekcia: Veci, ktoré zvyčajne nie sú prvými vecami, ktoré rodičom napadnú, keď myslia na Vianoce. Mentálny zoznam úloh je príliš dlhý, príliš veľa toho treba ešte urobiť, kým malé zvončeky na Štedrý večer ohlásia dlho očakávaného Ježiška. Stresom vyťažení rodičia zvyčajne dlho čakajú na chvíle rozjímania a spomalenia.

Od psychoterapeutky Heidemarie Ederovej chceme zistiť, prečo môžu byť Vianoce pre mnohé rodiny také stresujúce a aké nástroje potrebujeme na zníženie stresu.

Pani Eder, pomaly, ale isto sa blížia Vianoce. Prečo "sviatky lásky" stresujú toľko rodín?

Dôvodov môže byť niekoľko:

  • Vianoce sa často spájajú s veľkými očakávaniami: Vianočné sviatky sú vykresľované ako čas čistej radosti, dokonalého pokoja a dokonalého rodinného stretnutia. To môže vytvárať nerealistické očakávania a tlak - musíte pripraviť bohatú hostinu, upratať a vyzdobiť dom, nájsť tie správne darčeky...
  • Vianoce sú tiež nákladným obdobím. Mnohí ľudia pociťujú tlak, aby našli a nakúpili darčeky pre celú rodinu a priateľov.
  • Sviatočné obdobie v sebe skrýva aj potenciál pre konflikty, pretože sa stretávajú členovia rodiny, ktorí sa bežne nestretávajú - a to z dobrého dôvodu. Ak už v rodine existuje napätie, Vianoce sú často časom, keď sa vyostrí.
  • Mnohí ľudia majú náročný pracovný a každodenný život. Ďalšie požiadavky počas sviatkov môžu viesť k ešte väčšiemu časovému tlaku a stresu. Okrem toho je potrebné zorganizovať a zúčastniť sa na ďalších spoločenských podujatiach, ako sú školské vystúpenia, firemné večere a vianočné večierky.

Čo konkrétne pomáha znižovať stres?

Moja rada je aktívne sa zbaviť tlaku. Prispôsobte tradície svojmu životnému štýlu: Aké sú vaše priority, aké sú vaše potreby? Dôsledne zrušte všetko, čo už nechcete. Urobte si Vianoce takými sviatkami, akými ich tajne chcete mať. A upratujte až potom! Toto všetko vám pomôže, ak chcete znížiť stres.