Active Beauty
Vianočné sviatky bez starých rodičov: Najlepší spôsob, ako im to vysvetliť

Rodinná téma

Vianočné sviatky bez starých rodičov: Najlepší spôsob, ako im to vysvetliť

Pre mnohých z nás sú Vianoce najdôležitejším rodinným sviatkom v roku. Rodina sa stretne a trávi spolu nádherné a harmonické chvíle, hodiny či dni. Ale čo ak sa vianočný čas stane pre najbližšiu rodinu akousi skúškou odolnosti, pretože každý má jednoducho o trávení sviatkov vlastnú predstavu? A čo ak chce rodinka tráviť Vianoce proste bez starých rodičov? Naša odborníčka radí, ako aj napriek odovzdávaniu možno nie tých najpríjemnejších správ stráviť Vianoce v pokoji a mieri.

Odborníčka na rodinné záležitosti:

Sandra Teml-Wall je pedagogička, psychologická poradkyňa, individuálna a párová koučka a poradkyňa pre rodičov a celé rodiny. Jej kniha „Odstrihnime sa! Ako prekonať citovú závislosť od rodičov a konečne žiť sami“ vyšla v septembri 2023. Odborníčka odpovedala na naše otázky o tom, ako na to, ak chceme oslavovať Vianoce bez starých rodičov.

Starí rodičia očakávajú, že Štedrý večer strávime spolu. My s manželom by sme však Vianoce najradšej trávili sami, len my s deťmi. Ako starým rodičom šetrne povedať, že by sme Vianoce radi oslávili bez nich?

1. Fakt, že Vianoce túžite stráviť osamote, treba povedať nahlas

Ak si neželáte nič iné, ale stráviť Vianoce len v kruhu Vášho partnera a detí, mali by ste mať možnosť toto svoje prianie vyjadriť aj nahlas. Dajte starým rodičom jasne najavo, že Štedrý večer by ste chceli osláviť doma, v úzkom rodinnom kruhu bez nich.

2. Pustite emócie

Pre starých rodičov sú ich vnúčatá často tým najväčším životným šťastím. Je preto logické, že ak nie sú pozvaní stráviť s deťmi a vnúčatami také výnimočné sviatočné chvíle, ako sú Vianoce, sú sklamaní. Tieto ich emócie treba vnímať, ale vydierať by ste sa nechať rozhodne nemali. Veď predsa návštevu si môžu u vás vychutnať kľudne aj o pár dní neskôr.

3. Pri svojom rozhodnutí zotrvajte

Keď ste už raz svoje želanie vyslovili nahlas, treba pri ňom aj zotrvať. Jasná komunikácia uľahčuje situáciu obom stranám.

4. Osláviť Vianoce bez starých rodičov: Ponúknite im alternatívu!

To, že ste sa rozhodli stráviť 24. december bez starých rodičov, ešte samozrejme neznamená, že babka a dedko neuvidia svoje milované vnúčence celé vianočné sviatky. Dohodnite sa spolu na milej návšteve v jeden z ostatných vianočných dní a tú návštevu si môžete spoločne zorganizovať vo veľmi špeciálnom móde. Čo tak sa stretnúť a upiecť si s babkou vianočné pečivo alebo zájsť si s dedkom na prechádzku.

Čo hovorí odborníčka:

Sklamania sú neoddeliteľnou súčasťou zmysluplných vzťahov. Nie nadarmo raz jedna múdra hlavička vyslovila: „Ak niekoho šetríme, zneisťujeme ho!“ Berte preto svojich rodičov vážne a vnímajte ich ako dospelých ľudí, ktorí sa dokážu vyrovnať so sklamaním. Počítajte s tým, že vám rodičia za vaše rozhodnutie nebudú tlieskať a prípadne využijú na zvrátenie situácie všetky dostupné prostriedky, napríklad citové vydieranie, vyhrážanie, lákanie detí či prehováranie. Teraz je už len a len na vás, aby ste vytrvali pri svojom láskyplnom „nie“.