Active Beauty
Jarná očista pre telo a dušu
Text: Laura Ari

Detox

Jarná očista pre telo a dušu

Jar je najvhodnejší čas na zbavenie sa zbytočnej záťaže. Telo sa nám za odľahčenie detoxikáciou poďakuje novými silami.

Jar je tu! Slnečné lúče lákajú von, príroda sa prebúdza zo zimného spánku. A my? Cítime sa unavení a slabí. Dôvody jarnej únavy sú rôzne. Začína to spánkovým hormónom melatonínom. V tme sa ho totiž tvorí viac. Epifýza, ktorá je zodpovedná za vylučovanie melatonínu, týmto spôsobom riadi denný a nočný cyklus. Na jar musí telo svoj mierne nastavený systém nastaviť na väčšie množstvo slnečných hodín, čo však môže chvíľu trvať. To znamená, že po tmavom ročnom období je melatonínu často príliš veľa a musí sa ustáliť. Tento nadbytok môže okrem únavy spôsobovať aj podráždenosť alebo nechuť púšťať sa do nových vecí.

Čo robiť? Aj keď to znie lákavo, viac spánku by nebola tá správna cesta. Zázračný spôsob, ako telu uľahčiť tento prechod, je aktivita. Prechádzka alebo beh na čerstvom vzduchu stimuluje krvný obeh. Príjem slnečného žiarenia bojuje proti jarnej únave, pretože keď sa svetlo dostane do oka, vylučovanie melatonínu sa spomaľuje.

Aj Vianoce oslabili telo. Najviac však utrpela pečeň. Príliš veľa tuku, cukru, fast foodu, alkoholu, ale aj liekov a stresu, vyčerpáva tento detoxikačný orgán. Všetky tie koláče, punč, silvestrovská noc, po tom všetkom veselé fašiangy a plesy so šampanským, ktoré ale neboli až tak veselé pre vašu pečeň.

Rovnováha ako očista

Želanie udržať telo a dušu v rovnováhe je spoločným znakom mnohých tradičných medicínskych systémov, ako napríklad tradičnej tibetskej, čínskej a európskej medicíny či ajurvédy. Pečeň má často významnú úlohu. Základný princíp tibetskej medicíny pozostáva v udržaní rovnováhy medzi tromi energiami v tele: lung (vietor), tripa (oheň) a badkan (zem a voda, prípadne blato). Ak sa tento senzibilný systém dostane z rovnováhy, človek ochorie. „V zime dochádza k nahromadeniu badkanu, ktoré môže viesť k spomalenému tráveniu a priberaniu,“ tvrdí doktor tradičnej čínskej medicíny a tibetológ Dr. Florian Ploberger. „Na jar sa táto nerovnováha opäť vyrovná a to aktivitou a vyhýbaním sa sladkému, slanému a tučným jedlám.“ Pečeň sa považuje za stredobod „tripy“, ktorá sa stará o oheň, teda vitalitu. Ak sa pečeň zaťažuje, môžu sa objaviť spomínané symptómy jarnej únavy.

Aj v ajurvéde je významná rovnováha troch energií (dóš): váta (vzduch), pitta (oheň) a kapha (zem a voda). V zime dominuje vo všeobecnosti kapha, ktorá sa na jednej strane stará o stabilitu, na druhej strane však môže viesť k malátnosti a k priberaniu.

V tradičnej čínskej medicíne sa pečeň, ktorá spadá pod element jin, nepovažuje za detoxikačný orgán, ale za sídlo emócií. To znamená, že stres spôsobuje dodatočnú stagnáciu prietoku energií a má negatívne účinky na pečeň.

Tradičná európska medicína sa podľa „teórie telesných štiav“ usiluje o rovnováhu chole (žlč), sanguisu (krv), flegmy (hlien) a melanchole (čierna žlč). Tieto popisy sa dodnes odzrkadľujú v používaní nášho jazyka. Máme na mysli cholerikov a flegmatikov. Aj v „starej“ európskej medicíne boli telo a duša vnímané jednotne.

Jar, a to najmä obdobie pôstu, je ideálnym obdobím, aby sme sa zbavili tejto „flegmy“ a odľahčili sa telesne i duševne. V našich zemepisných šírkach existuje jedna detoxikačná tradícia už niekoľko stoviek rokov: kresťania držia 40 dní (od Popolcovej stredy až po Bielu sobotu) pôst.

Detox pomocou byliniek

Aj príroda má dôležitý vplyv na rovnováhu telesných energií. Podľa ročného obdobia a tradičnej európskej medicíny ponúka jednoduchú bylinkovú kúru. Bylinky dodajú telu navyše minerálne látky a vitamíny. Niektoré rastliny si môžete nazbierať jednoducho aj sami.

Sedmokráska je znakom prichádzajúcej jari, no len málo ľudí vie, aká je zdravá. Obsahuje minerálne látky a vitamíny ako draslík, železo, vitamín A a C ako aj horké látky a éterické oleje. Čaj zo sedmokrásky prečisťuje krv a posilňuje pečeň.

Púpava posilňuje pečeň a „vyprázdňuje“ žlč. Jej čerstvé listy chutia v šaláte a pripomínajú rukolu. Čaj z listov alebo koreňov (čerstvý alebo sušený) podporuje trávenie. Popri svojich očisťujúcich účinkoch obsahuje aj množstvo vitamínov, horkých a minerálnych látok.

Žihľava sa na čaj dá použiť čerstvá i sušená. Pôsobí odvodňujúco a podporuje prekrvenie. Jej obsah vitamínu C a E podporuje imunitný systém a skrášľuje pleť.

Zbavte sa negatívneho

Aj duša potrebuje očistu, väčšinou od negatívnych emócií, ktoré nás ťažia a spôsobujú, že sme cholerickí alebo flegmatickí. Negatívne emócie aj unavujú, lebo nás stoja veľa energie a spánku. To všetko nás nabáda k prejedaniu sa, pretože jedlo nám poskytuje krátkodobú útechu. Dr. Florian Ploberger hovorí: „Našu dušu môžeme očistiť tak, že sa budeme vedome zdržiavať v prírode, meditovať či modliť sa, alebo keď obmedzíme návykové látky ako alkohol, kávu a cigarety a samozrejme závislosti moderného životného štýlu, ako je konzum médií.“

Dr. Gerhard Kögler, vedúci lekár Akadémie pre tradičnú európsku medicínu, dopĺňa: „V duševnej rovine je jar obdobím začiatku a kreativity. Využite energiu tohto obdobia a zbavte sa blokád. Vedome si vyberajte prostredie a informácie, ktoré ovplyvňujú vaše myslenie a vašu kreativitu.“

Aby ste sa sústredili, je potrebný pokoj a uvoľnený duševný stav. Joga sa postará o telesnú i duševnú úľavu. „Detox joga“ je nový trend. Pri nej sa cviky, pri ktorých sa otáča telo (predovšetkým trup), postarajú o aktivizáciu brušných orgánov a nabudenie trávenia. Aj hlboké dýchanie pôsobí upokojujúco, čo má svoj význam, pretože v dnešnej hektickej dobe často dýchame plytko.

Na dýchanie sa v meditácii kladie veľký dôraz. Hlbokým dýchaním do brucha sa pozitívne stimulujú orgány, prekrvenie, trávenie a imunitný systém. Duša je pokojnejšia a čistejšia. Dôležité pritom je, aby sme sa do dýchania nenútili, ale pozorovali svoj vlastný rytmus. Ak ale chceme dosiahnuť stav čistej mysle, pozornosť by sme nemali venovať len dýchaniu.

Dôležité je dopriať si čas a nájsť pokoj. Až potom sa nám podarí sústrediť sa na to podstatné. Tým, že sa duševne ale aj telesne zbavíme nepotrebného, si vytvoríme miesto pre nové veci.