Active Beauty
Ako si nájsť čas pre seba

Matky radia

Ako si nájsť čas pre seba

Popri deťoch, domácnosti a kariére zostáva mnoho potrieb matiek často bez povšimnutia. Napriek tomu jestvujú spôsoby, ako si nájsť čas na seba a urobiť pre seba niečo dobré. Tri silné ženy nám prezradia, ako prežívajú všedné dni sviežejšie a uvoľnenejšie.

Úprimne povedané, deň matky by hravo zniesol aj 36 hodín. V úlohe učiteľky, kuchárky, manažérky domácnosti, zdravotnej sestry, rozprávačky rozprávok alebo lovkyne duchov, s malými deťmi je človek v neustálom nasadení. Pre dve tretiny matiek k tomu ešte patrí aj profesionálna kariéra. Veľa času im tak pre seba neostáva. Preto ho využívajú o to intenzívnejšie – o tom rozprávajú tri matky s rôznym rodinným zázemím.

 

Dajte tomu málu času viac významu

„Stala som sa pozornejšou a teraz vedome vnímam oveľa viac to, čo sa kedysi dialo len tak pomimo,“ vraví Franziska, dizajnérka a matka dvojročného syna. „Uvoľňujúca sprcha alebo dobrý telový olej sú pre mňa ako meditácia.“ Spoločne so svojím mužom vedie rakúsku módnu značku FEMME MAISON, materskú dovolenku nemala.

Aj Katharina, trojnásobná mama a marketingová manažérka, to vidí podobne: „Teraz si vychutnávam čas v kúpeľni oveľa vedomejšie a používam hodnotné produkty. Každé dva až tri mesiace mám termín na kozmetiku alebo masáž.“ Ale aj šport, vzdelávanie a povyrazenie si sa napriek nedostatku času v Katharininom kalendári objavujú pravidelne. „Funguje to, pretože prijímam pomoc a občas dáva na deti pozor môj muž, starí rodičia alebo opatrovateľka.“ Chvíle pre seba jej dodávajú energiu a pomáhajú vypnúť, keď mental load, teda sústavného premýšľania, plánovania a organizovania počas všedných materských dní, je už príliš veľa.

 

Rozviňte v sebe nové povedomie o kráse

Dobrý manažment stresu musí zvládať aj 25-ročná Amany ako osamelá matka. Dcéru porodila v sedemnástich, ale nezabránilo jej to v tom, aby študovala germanistiku, pracovala popri tom ako odborníčka na stredoveké rukopisy a angažovala sa v združení rodičov. Jej obľúbené spôsoby na relax: dlhý kúpeľ, dať si pleťovú masku a sadnúť si s dobrou knihou k ohníku v krbe.

Vhodné kozmetické produkty si mieša sama alebo pochádzajú z bio kútika, ako prezrádza mladá Viedenčanka s egyptskými koreňmi. Rovnako ako Franziska a Katharina, aj ona od narodenia dieťaťa kladie veľký dôraz na prírodné obsahové látky.

Ale nie je to to jediné, čo sa zmenilo vo veciach krásy a starostlivosti. Všetky tri ženy sa zhodujú, že s materstvom sa stal pohľad do zrkadla hodnotnejším, a že dnes zaobchádzajú so svojím telom s väčšou láskou. Svoje osobné obľúbené beauty produkty a tipy na sviežosť a dobrý pocit prezrádzajú Franziska, Katharina a Amany v nasledujúcich rozhovoroch.

 

Katharina, 36: „Prijímanie pomoci a plánovanie času pre seba.“

Trojnásobná matka (1, 2 a 8 rokov) pracuje v oblasti marketingu/PR/predaja.

Zostáva vám popri troch deťoch, práci a domácnosti aj čas na seba?

Vlastne sotva. Stále treba niečo vybavovať. Napriek tomu nechcem nič prepásť. Veľmi si vychutnávam čas s deťmi, ale aj rada pracujem. Keby som bola len doma, nevydržala by som to.

Ako zvládate občas vypnúť?

Tým, že prijímam pomoc. Občas dáva na deti pozor môj muž, starí rodičia alebo opatrovateľka. Tento čas využívam na jogu, pilates, bicyklovanie alebo bežkovanie v prírode. Okrem toho sa pravidelne stretávam s kamarátkami, chodím na kurz a do divadla. Dáva mi to veľa energie. Na prečistenie hlavy sa mi osvedčilo aj písanie denníka.

Ako sa zmenila vaša skrášľovacia rutina odkedy máte deti?

Počas bežných dní musí ísť všetko rýchlejšie, na dlhé rituály starostlivosti už niet času. Preto si teraz vychutnávam čas v kúpeľni oveľa vedomejšie a používam hodnotné produkty. Patrí k nim dobrá starostlivosť o vlasy, voňavé sprchové gély a prírodná kozmetika. A každé dva až tri mesiace si doprajem termín na kozmetiku alebo masáž.

 

 

Zmenil sa váš postoj k téme krása?

Myslím, že pohľad do zrkadla je menej kritický a stúplo moje sebahodnotenie.

Máte v zásobe nejaké triky, ktoré po náročných dňoch a krátkych nociach zabezpečia sviežosť?

Mojimi favoritmi sú: vlasový sprej na vytvorenie textúry, korektor a riasenka pre bdelé oči a krikľavý rúž na odpútanie pozornosti.

 

Franziska, 36: „Ako mama som sa stala pozornejšou a veľa vecí vnímam vedomejšie.“

Mama dvojročného syna, so svojím manželom vedie módny podnik FEMME MAISON.

Čo bolo najväčšou výzvou od narodenia vášho syna?

Podnikám a so svojím manželom vediem módny podnik, preto nedošlo k žiadnemu prerušeniu práce. Po pôrode som sa hneď vrátila späť do firmy a najprv sme si nechali všetko dôjsť. Fungovalo to. Po prvé, lebo maličký dobre spával, po druhé, pretože mi pomáhal môj muž a neskôr opatrovateľka. Čas na začiatku bol pre nás nádherný, ale aj veľmi náročný a intenzívny. No mohli sme si vychutnávať chvíle s bábätkom, a zároveň ďalej viesť firmu, ktorá je našou vášňou.

Je niečo, čo vám chýba?

Áno, nezávislosť od času. Prežívať dni, môcť robiť a nerobiť, čo človek len chce. Teraz je bežný deň oveľa usporiadanejší. A v sobotu zostať v posteli a nič nerobiť, to už nezažívame. Ale mať bábätko je enormným obohatením a človeka to robí veľmi šťastným. Zmenilo a posilnilo nás to veľmi ako ľudí i ako pár.

Ako sa zmenil váš postoj ku kráse a kozmetike?

Stala som sa pozornejšou a teraz vedome vnímam oveľa viac to, čo sa kedysi dialo len tak pomimo. Keď si človek pomyslí na zázrak, ktorý učinil vlastným telom, tak by mu mal aj niečo dopriať.

 

Čo si doprajete, aby ste vypli?

Uvoľňujúca sprcha alebo dobrý telový olej sú pre mňa ako meditácia. Občas zájdem na manikúru a pedikúru. Myslím, že je dôležité trvať na takýchto chvíľach pre seba, a aj veľa iného.

Čo vám nemôže počas bežného dňa chýbať?

Môj červený rúž. Ten mám so sebou takmer vždy.

 

Amany, 25: „Krásu definujeme my samy, nie niekto zvonku.“

Mama 8-ročnej dcéry, študuje germanistiku a popri tom pracuje.

Mamou ste sa stali v 17, ako sa vám odvtedy zmenil život?

Keď prišlo dieťa, spočiatku som prerušila školu. Ale keď som sa stala matkou, zároveň som aj dospela. Zložila som kontrolnú skúšku na štúdium, začala som študovať germanistiku a pracovať ako odborníčka na medievistiku, čo znamená, že prekladám a interpretujem stredoveké rukopisy.

Ako ste to všetko zvládli – navyše, ako slobodná matka?

Nuž, bolo to namáhavé a náročné a často som bola značne unavená. Ale asi som aj chcela všetkým dokázať, že to dokážem zvládnuť. Našťastie bola Suna pokojné a poslušné bábätko. Kedysi som ju pravidelne nosievala so sebou v šatke na univerzitu.

 

 

 

Ostáva vám popri tom všetkom čo robíte ešte aj čas na wellness a oddych?

Áno, mávam taký, ale musím si ho vynucovať. Pravidelne chodievam do fitnes štúdia, rada sa kúpem vo vani a večer relaxujem doma pri ohni v krbe s pleťovou maskou, dobrou knihou a pohárom vína. Ráno si spolu s dcérou robíme pekné účesy. Obe si to užívame.

Zmenil fakt, že ste matkou, váš postoj k starostlivosti v oblasti krásy?

Teraz už viem, že krása je viac než ideál. Mám napríklad niekoľko strií, ktoré sa mi páčia.  S príchodom dieťaťa som však oveľa kritickejšia, čo sa týka obsahových látok. Najradšej nakupujem bioprodukty a sama si vyrábam prípravky starostlivosti.

Čo by ste chceli naučiť svoju dcéru vo veciach krásy?

Že mať rada samú seba je to najdôležitejšie. Krásu definujeme my samy, a nie niekto zvonku. Kto sa považuje za pekného, aj je pekný!