Active Beauty
5 novoročných predsavzatí, ktoré sa dajú dodržať
Text: Elisabeth Sas, Claudia Wallner, Lena Jacobi

ŠNR!

5 novoročných predsavzatí, ktoré sa dajú dodržať

Hovorí sa, že stále existujú aj ľudia, ktorí si dávajú predsavzatia a jednoducho ich dodržiavajú - vrátane tých novoročných. A vraj aj dlhšie, než do druhej polovice januára!

Čo môžeme ešte naplánovať v neplánovaných časoch? Vôbec nepotrebujete veľké plány. Práve naopak: ak si zvolíte realistické predsavzatia, môžete oslavovať mnohé malé úspechy aj počas náročnejších dní a ľahko vniesť pozitívnosť do svojho každodenného života.

5 predsavzatí, ktoré sa dajú dodržať

1. Aktuálnu chvíľu prežívajte naplno a s chuťou

Neistota, strach a obavy o existenciu, zdravie a budúcnosť zaberajú v našich myšlienkach veľa miesta. Je to nielen neuveriteľne frustrujúce, ale tiež nám to bráni správne vnímať tu a teraz. A tým aj mnohé krásne okamihy každodenného života, ktorých je viac, ako sme si mysleli. Jednoduchý tip: Keď si všimnete, že sa vám myšlienky preháňajú, zhlboka sa nadýchnite. Sústreďte sa na to, čo vnímate, a uveďte dve veci, ktoré vidíte, počujete, cítite alebo pociťujete na koži. Vitajte späť tu a teraz!

2. Myslite čo najviac v pozitívnych slovách

Je váš novoročný pohár na šampanské poloplný alebo poloprázdny? Pesimista sa sústredí na to, čo mu chýba, optimista na to, čo má - a teší sa z toho. Sami sa môžete rozhodnúť, do ktorej skupiny patríte. Faktom je, že ľudia, ktorí sa snažia pozerať na veci z pozitívnej perspektívy, majú väčšiu dôveru v seba a v život. Podľa štúdií ľudia, ktorí myslia pozitívne, majú menej porúch spánku, viac športujú, menej fajčia a zdravšie sa stravujú. Okrem toho sa rýchlejšie zotavujú z operácií a majú dlhšiu životnosť. Stručne povedané: sú šťastnejší.

3. Aj nie je odpoveď - používajte ju

Áno, slovo "nie" je jedným z najťažších, ale zároveň najcennejších novoročných predsavzatí. Nemusíte tu byť pre ostatných neustále - dokonca ani ako rodič alebo člen rodiny. Plánujte si prestávky (aj malé), aby ste sa chránili pred preťažením. Doprajte si voľno: masáž, deň v kúpeľoch alebo na čítanie, nový koníček alebo sa naučte meditovať. Pamätajte, že "nie" pre druhých je vždy "áno" pre vás! Ak chcete mať silu pre ostatných, musíte z času na čas doplniť svoje energetické zásoby.

Predsavzatia pre všetkých: udržateľne a zodpovedne

4. Žite zodpovednejšie, aj keď je to pre vás nové

Menej jednorazových výrobkov, menšia spotreba energie, menej chemikálií: znie to ako príliš veľká námaha? Nie je! Aj malé zmeny pomáhajú nášmu životnému prostrediu.

4 rýchle tipy ako na to:
- Nakupujte len toľko potravín, koľko skutočne zjete.
- Doplňte si doma plastové fľaše s výrobkami pre domácnosť a starostlivosť o domácnosť pomocou opakovane plnených obalov. Aj vo vybraných predajniach dm si už môžete sami naplniť prací a čistiaci prostriedok.
- V ponuke obchodov sú už aj šampóny, sprchové gély a iné výrobky v pevných tyčinkách namiesto fliaš. Takto môžete svoju kúpeľňu postupne zbaviť plastov.
- Nahraďte hliníkovú fóliu a potravinovú fóliu utierkami z včelieho vosku, ktoré udržia potraviny rovnako čerstvé.

5. Užívajte si luxus - minimalizmu

Upratovanie je pre vás naozaj dobré! Najlepšie je začať s vecami, ktoré vzbudzujú málo sentimentu, ako napríklad kuchynský riad alebo uteráky. Minimalizmus nemusí nevyhnutne znamenať zbaviť sa všetkého materiálneho. Je to skôr myšlienková škola, ktorá sa nenúti zaobísť sa bez všetkého. Zameriavame sa na krásne zážitky alebo priateľstvá. Vedome si užívajte chvíle, v ktorých pociťujete šťastie, a pripomínajte si ich, keď sa vám nedarí.