Menu

Syndróm Petra Pana: duša dieťaťa ukrytá v mužovi

Muži so syndrómom Petra Pana nechcú nikdy dospieť.

Home » Život » Syndróm Petra Pana: duša dieťaťa ukrytá v mužovi - 06.2020

Kto sú muži, ktorí nikdy nedospejú? A môžeme byť s nimi šťastné? Vzťahová poradkyňa Natascha Kollerová vysvetľuje, čo si treba všímať v partnerstve s „večnými chlapcami“ – a či ich ešte dokážeme zmeniť.

Túžba po dobrodružstve, spontánnosť a zmysel pre humor? Bezpodmienečne! Smiech robí človeka šťastným. No dospelý muž by mal vedieť aj prevziať zodpovednosť, keď ide do tuhého. Muži, ktorí nechcú nikdy dospieť, to dokážu len výnimočne. Ale čo sa ukrýva za večným dieťaťom v mužovi? Pocit viny voči rodičom – píše americký terapeut rodín a párov Dan Kiley vo svojej knihe Syndróm Petra Pana. Podľa Kileyho sa títo muži obávajú začať si s partnerkou, pretože majú pocit, že to nikdy nedokážu robiť dobre.

Syndróm Petra Pana: všetko, čo o ňom treba vedieť

Ktoré ženy priťahujú muži typu Petra Pana

Podľa vzťahovej poradkyne Natasche Kollerovej priťahuje tento typ mužov najmä tie ženy, ktoré museli veľmi skoro prevziať zodpovednosť za iných. „Potom cítia veľkú príťažlivosť práve od muža, ktorý vyžaruje ľahkosť a spontánnosť, lebo má predsa presne to, čo im v živote chýba. Tieto ženy si často zamieňajú lásku so zodpovednosťou.“

Ako spoznáme mužov so syndrómom Petra Pana?

Každý človek sa môže sám prirodzene rozhodnúť, či a kedy chce dospieť. Ale aj to, či chceme s niekým takým budovať vzťah, je dôležité rozhodnutie. Načúvať svojmu srdcu sa síce oplatí, pri určitých spôsoboch správania by však mali zaznieť varovné signály. Odborníčka vysvetľuje, podľa čoho spoznáte muža so syndrómom Petra Pana:

  • Často sú to muži, pre ktorých je nezávislosť nadovšetko, osamelí a hrdinskí kovboji, ktorí jazdia na koni po prérii a stále zostávajú nezávislí.
  • Mávajú vo väčšej miere problémy s hierarchiami, povinnosťami a pravidlami.
  • Často sa to ukáže aj v sexistickom alebo inak pohŕdavom postoji voči ženám.
  • Často uprednostňujú priateľstvá s mužmi a radšej sa zdržiavajú v skupinách.
  • Je pre nich ťažké nechať sa vážne vtiahnuť do konfliktov a pracovať spoločne konštruktívne na riešeniach.
  • Milujú pekne hovoriť o skutočnosti. Často im chýba schopnosť sebareflexie a sebakritiky.
  • Ak sa to doma skomplikuje, často vyhľadávajú potvrdenie v rýchlom dobývaní a potom majú zväčša pocit, že nič zlé neurobili. Vinu pripisujú partnerke, ktorá im zdanlivo zakazuje všetko pekné a ľahké.
  • V sexualite je to pre nich s rovnoprávnou partnerkou ťažké a sú zneistení, keď ona túži po naplnenej sexualite, ktorá bude podľa nich oboch.

Ako môžu ženy zmeniť mužov so syndrómom Petra Pana?

Nikto sa nezmení zo dňa na deň a ani dieťa v mužovi tak rýchlo nedospeje. Napriek tomu môžete ako partnerka dosiahnuť, aby aj on prevzal zodpovednosť, vraví potradkyňa. „Vysvetlite mu preto už na začiatku vzťahu veľmi jasne, čo na ňom milujete a čo by ste s ním rada spoločne prežili. Objasnite mu, že aj spoľahlivosť, zmysel pre zodpovednosť a spoločné angažovanie vo vzťahu je pre vás podstatné.“

Čím skôr to žena zreteľne vyjadrí, tým väčšie sú šance, že vzťah naberie dobrý kurz. Jestvujú totiž aj muži, ktorí sú si týchto charakteristických čŕt plne vedomí a ktorí by svoje správanie chceli zmeniť.

Hore
OKViac informácií