Active Beauty
Kúpeľ na nohy: pre krajšiu pokožku a lepší spánok

Doprajte nohám relax

Kúpeľ na nohy: pre krajšiu pokožku a lepší spánok

Kúpeľ na nohy pomáha proti poteniu nôh, zrohovatenej koži na chodidlách a napomôže, aj keď vás trápia problémy so spánkom: vhodné produkty nájdete v dm. A tu je zopár geniálnych tipov. 


Keď si už konečne zas môžeme nahodiť sandále, mali by naše nohy vyzerať pekne a udržiavane. Ale vizuálna stránka veci nie je jediné, o čo má ísť pri dobrej pedikúre. Naše nôžky majú byť zdravé a mäkučké na ohmat. A presne kúpeľ na nohy je zrejme ten najefektívnejší prostriedok, ako k tomuto dospieť. Vhodné produkty nájdete v dm – a čítajte nižšie, poradíme vám, na čo sa pri ich výbere zamerať.   


Prečo dopriať nohám pravidelný kúpeľ 

  

Kúpeľ na nohy: pôžitok pre celé telo  

Kúpeľ na nohy nielen ošetrí nohy, postará sa aj o iné: v závislosti od teploty vody a prísady kúpeľ uvoľní svaly, ale aj revitalizuje krvný obeh. Okrem toho dokáže kúpeľ zmierniť ťažkosti, ak ľudí trápia kurie oká, plesne či zápaly.  

Niektorým ľuďom robí kúpeľ na nohy tak dobre, že si takto dokážu zmierniť aj problémy so spánkom a tiež bolesťami hlavy. Kúpele nôh sú jednoducho pôžitkom. Ale – a to je tiež dôležité – nie sú žiadnym zázračným liekom! Pri pretrvávajúcich a vážnych zdravotných problémoch prosím určite vyhľadajte lekársku pomoc!  
 

Teplé či studené: akú teplotu vody zvoliť pri kúpeli na nohy?  

Akú teplotu vody zvoliť, to záleží od želaného či požadovaného účinku. O teplých kúpeľoch na nohy hovoríme pri teplote vody v rozsahu od 38 do 40 stupňov. Odporúčaná dĺžka kúpeľa je 10 až 20 minút. Teplé kúpele rozširujú cievy, znižujú krvný tlak, uvoľňujú svalový tonus a celkovo ukľudnia celý organizmus. Výborne sa hodia na regeneráciu po športe, pred zaspávaním alebo jednoducho len tak sem tam na relax.    

Pri studených kúpeľoch má voda teplotu od 8 do 18 stupňov, takúto procedúru sa odporúča absolvovať v troch intervaloch, ktoré by mali trvať od 30 sekúnd až po dve minúty. Studené kúpele na nohy pôsobia predovšetkým aktivizujúco. Vďaka chladnej teplote vode sa sťahujú cievy, stúpa krvný tlak a organizmus sa vitalizuje. Studené kúpele šikovne zabojujú s únavou, ale aj s ťažkými a opuchnutými nohami.  

Kúpeľ na nohy: ktoré prísady ako pôsobia? 

Na pultoch predajní dm si ten vhodný kúpeľ na nohy nájde podľa svojich vlastných potrieb naozaj každý. Zloženie prísad je fixné a každá zmes je špeciálne zameraná podľa požiadaviek zákazníkov. S prísadami do kúpeľa sa dá samozrejme aj experimentovať a pokojne si môžete namixovať svoj vlastný ponorný koktail.  

Kúpeľ na nohy proti poteniu  
Kúpeľ na nohy môže pomôcť aj proti poteniu nôh, nohy však takto treba ošetrovať pravidelne. Ideálne by sa mal kúpeľ praktizovať denne a to vo vlažnej vode s prísadami ako brečtan, tymian, šalvia alebo vŕbová kôra. Zmes účinných látok pôsobí adstringentne na potné žľazy, čím môže jemne obmedziť ich aktivitu.   

Kúpeľ na nohy proti zhrubnutej koži chodidiel  
Na zrohovatenú pokožku nôh sa odporúčajú osvedčené kúpele na nohy, do ktorých sa pridá štipka mandľového mlieka ako aj pár kvapiek levanduľového oleja. Po zhruba 20 minútach v teplej vode sa dá zrohovatená pokožka poľahky odstrániť pemzou.      

Kúpeľ na nohy proti plesniam a zápalom  
Ak vás trápi zapálená pokožka alebo plesňové infekcie, prejavy dokáže zmierniť soľný kúpeľ. Dôležité: ak nenastúpi očividné a rýchle zlepšenie stavu, je potrebné bezpodmienečne vyhľadať lekársku pomoc. Pri príprave soľného kúpeľa mimochodom soľou šetriť určite nemusíte. Ideálne je do vody pridať štyri kopité polievkové lyžice.    

Kúpeľ na nohy proti opuchom  
Predovšetkým v teplých mesiacoch mnohých trápia opuchy chodidiel, členkov a vôbec celých nôh, človek má potom nepríjemný pocit napnutia. Čo ale pomáha: do studeného kúpeľa na nohy pridajte  trošku francovky alebo mätového oleja a potom, ako nohy z kúpeľa vyberiete, si ich minimálne na 15 minút vyložte do horizontálnej polohy. 

Kúpeľ na nohy proti problémom so spánkom  
Teplé kúpele uvoľňujú. Mnoho ľudí lepšie zaspáva, ak si bezprostredne pred uložením sa do postele ponoria nohy zhruba na 20 minút do príjemne teplého kúpeľa. Dobrému spánku ako aj celkovému ukľudneniu by mali ešte k tomu prispieť prísady do kúpeľa ako rozmarínový alebo levanduľový olej. A potom zostáva už len: šup do postele a vychutnať si príjemné teplé mravčenie v nohách. Tak relaxačné!