Active Beauty
Mandľový olej: 7 použití v kúpeľni & kuchyni
Text: Annalina Jegg

Postarané o všetko

Mandľový olej: 7 použití v kúpeľni & kuchyni

Hľadáte jemný všestranný olej, ktorý môžete použiť na starostlivosť o telo - ale možno aj na varenie? Potom je mandľový olej z dm tým pravým!
Poznáme už veľa olejov a ich účinkov, či už arganový, jojobový alebo kokosový olej. Všetky majú pozitívne účinky na pokožku alebo vlasy. Mandľový olej nie je výnimkou, má skutočne priaznivý účinok pre suchú pokožku a poškodené vlasy - ale nielen to.


Mandľový olej nie je len mandľový olej

Mandľový olej sa delí na olej z horkých mandlí a olej zo sladkých mandlí. Olej z horkých mandlí je éterický olej zo semien rôznych druhov horkých mandlí. Môžeme ho použiť na pečenie, ale horký mandľový olej nie je vhodný na starostlivosť. Mandľový olej z dm, ktorý používame napríklad na starostlivosť o pokožku, sa v skutočnosti nazýva olej zo sladkých mandlí. Tento mastný rastlinný olej sa získava lisovaním za studena horkých a sladkých mandlí. Pri nákupe hľadajte za studena lisovaný olej zo sladkých mandlí v bio kvalite.

Mandľový olej z dm: čo je v ňom?

Mandľový olej obsahuje veľa pozitívnych zložiek: napríklad nenasýtené mastné kyseliny, ktoré dodávajú vlhkosť a majú protizápalové účinky. Okrem toho je mandľový olej skutočnou vitamínovou bombou: vitamíny A, B, D a E sú súčasťou mandľového oleja. Ako vieme, vitamín E má antioxidačný účinok. Olej tiež obsahuje minerály ako vápnik, draslík a horčík.


Mandľový olej funguje: 7 možných použití

Sami sa musíte rozhodnúť, či chcete mandľový olej uchovávať v kuchyni alebo v kúpeľni. V každom prípade sa uistite, či je fľaša dobre uzavretá a na chladnom mieste. Potom olej vydrží dlhšie a môžete ho použiť napríklad takto:

1. Priaznivý účinok pre suchú pokožku

Mandľový olej je obzvlášť vhodný pre suchú pokožku alebo citlivú pokožku - mimochodom aj pre detskú pokožku. Pretože platí, že sa dobre znáša, nedráždi pokožku a nie je komedogénny. To znamená, že neupcháva póry a zabraňuje vzniku vyrážok. Mandľový olej pôsobí ako zvlhčovač a udržiava pokožku pružnú. Okrem toho sa dá použiť aj na ochranu proti starnutiu. Pretože tak, ako už bolo spomenuté, mandľový olej obsahuje vitamín E, silný antioxidant.


2. Zbohom, strie!

Keďže mandľový olej je veľmi šetrný k pokožke a dobre znášaný, môžete ho používať aj počas tehotenstva. Pravidelné natieranie pomáha udržiavať pokožku pružnú a zabraňuje vzniku strií. Hneď ako sa dieťa narodí, pokožka ratolesti sa občas poteší aj z malej porcie mandľového oleja. Nebojte sa, je tiež vynikajúci pre detskú pokožku a je dokonca súčasťou mnohých výrobkov pre starostlivosť o dieťa.


3. Ochrana a lesk pre vlasy

Nielen pokožka má radosť z poriadnej porcie mandľového oleja, ale vlasy milujú aj jej vyživujúci účinok: Nenasýtené mastné kyseliny pokrývajú vlasy ako ochranný plášť bez toho, aby ich zaťažovali. Vlasy sú tak lepšie chránené pred UV žiarením a chladom. Mandľový olej navyše dodáva vlasom extra porciu lesku. Svrbivá a podráždená pokožka hlavy sa poteší starostlivosti o pokožku s mandľovým olejom. Za týmto účelom vmasírujte večer mandľový olej do pokožky hlavy a podľa potreby do celých vlasov. Zábal nechajte pôsobiť cez noc a nasledujúce ráno opláchnite jemným šampónom.

4. V kuchyni

Mandľový olej je vhodný nielen na starostlivosť, ale aj na prípravu jedál: Zvlášť dobre chutí v zelenine, müsli alebo v dresingu na šalát. V orientálnej kuchyni sa mandľový olej často používa na dezerty. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek do cesta na sušienky, aby ste získali viac orechovej nóty. V každom prípade je to zdravé. Pretože, ako ukazujú štúdie, mandľový olej môže podporovať srdce a krvný obeh - a dokonca môže predchádzať rakovine prsníka.


5. Na (partnerskú) masáž

Stále hľadáte vhodný masážny olej, ktorým by ste mohli rozmaznávať seba alebo svojho blízkeho? Aj tu je mandľový olej veľmi dobrou voľbou: do pokožky sa vstrebáva len pomaly. To znamená, že olej nemusíte neustále natierať, ale môžete sa plne sústrediť na masírovanie.


6. Upchaté uši? Pomôcť môže mandľový olej

Mandľový olej má vlastnosti rozpúšťajúce tuk. Preto môže pomôcť odstrániť ušný maz. A to zase môže uľaviť od bolesti v ušiach. Za týmto účelom sa olej zahreje a kvapká do ucha - stačí pár kvapiek. Ucho sa potom uzavrie vatou a olej funguje najlepšie cez noc. Potom ucho opláchnite teplou vodou.


7. Ako mastná zložka v krémoch na domácu kozmetiku DIY

Ak dávate prednosť výrobe vlastných kozmetických výrobkov, mandľový olej je vynikajúcim doplnkom vášho repertoáru. Pretože: Mandľový olej je vhodný aj ako mastná zložka do krémov alebo mastí. Mimochodom, vlastná výroba masti je jednoduchšia, ako by ste čakali: Prečítajte si, ako ľahko si vyrobíte nechtíkovú masť sami.