Active Beauty
Konopné semienka: päť dôvodov, prečo si ich nasypať do müsli

Proteínová bomba

Konopné semienka: päť dôvodov, prečo si ich nasypať do müsli

Sú bohaté na živiny a rôzne účinné látky: Konopné semená. Tento zdravý malý balíček živín  je dokonalým doplnkom vyváženej stravy. Čo sa skrýva v tejto mnohostranne využiteľnej superpotravine?
Konopné semienka sú malé semienka rastliny konopy siatej. Obsahujú veľa tukov, vitamínov, bielkovín, vlákninu a minerálov. Nakoľko semená konope neobsahujú lepok ani laktózu, sú skvelou pochúťkou pre alergikov.
 
Lisovaním semien vzniká konopný olej. V takto tekutej forme semená dobývajú kozmetický priemysel a sú považované za skutočný všestranný talent v starostlivosti o telo a tvár.
 
V lúpanej forme sa konopné semená dajú použiť pri príprave takmer všetkých jedál. Výborne chutia v šalátoch, smoothies alebo ako toping na rannom müsli.

Päť dôvodov, prečo milovať konopné semienka

Skvelý zdroj bielkovín

Konopné semienka majú priemerný obsah bielkovín viac ako 25% a preto sú pre organizmus skutočnou bielkovinovou bombou. Tieto malé zázračné semienka obsahujú všetkých 8 esenciálnych aminokyselín, základného stavebného kameňa bielkovín. Telo si ich nedokáže syntetizovať samo, čo znamená, že mu ho musíme dodávať vo forme stravy. Konzumácia týchto semienok je prospešná najmä pre vegánov a vegetariánov.


Výživnejšie ako losos

Konopné semienka neobsahujú len veľa bielkovín, ale aj množstvo pre organizmus zdravých tukov: mono- a polynenasýtených tukov, akými sú napríklad omega-3 mastné kyseliny. Vďaka tomu sú konopné semienka skvelou alternatívou práve pre ľudí, ktorých jedálniček bežne neobsahuje ryby, ako losos, makrela či tuniak!


Jadrá s vysokým obsahom živín

Konopné semienka bodujú značnou energetickou a výživovou hodnotou. Obsahujú dôležité minerálne látky, ako horčík, vápnik a železo. Majú teda výrazný vplyv na dobrý zdravotný stav organizmu.


It’s a gut feeling: Zdroj vlákniny

Konopné semienka sú bohaté na vlákninu. Sú mimoriadne prospešnou potravinou, ak sa človek rozhodne zhodiť pár kíl. Vláknina tiež stojí sa rozmnožovaním zdravých baktérií, ktoré v tele urýchľujú proces trávenia. Vláknina okrem toho v tele reguluje hladinu cukru a cholesterolu.


Zmiernenie ťažkostí pri PMS

Poznajú ho takmer všetky ženy: PMS – predmenštruačný syndróm. Ženy v plodnom veku môže potrápiť citlivosť prsníkov, zadržiavanie vody, únava alebo depresívne nálady. Predpokladá sa, že za vyššie uvedené príznaky je zodpovedný hormón prolaktín.
 
Superpotravina konopné semeno je bohatým zdrojom nenasýtenej omega-6 mastnej kyseliny (gama-linolénovej). GLA dokáže zatočiť so zápalmi v tele a stimuluje produkciu biologicky aktívnej látky, prostaglandínu E1. Práve táto látka dokáže zabojovať proti negatívnym príznakom spôsobeným hormónom prolaktínom, takže sa stáva pomocníkom pri zmierňovaní symptómov PMS.