Active Beauty
7 zázračných schopností ľudského tela

Supertelo

7 zázračných schopností ľudského tela

Vedeli ste, že človek dokáže rozlíšiť viac ako dva milióny farieb? Alebo, že deti majú o 100 kostí viac ako dospelí? Ľudské telo nás jednoducho stále dokáže udiviť tým, čo všetko dokáže.

Sedem úžasných faktov o ľudskom tele

Už viac nechceme ďalej napínať! Tu je niekoľko ohromujúcich faktov:

1. My ľudia dokážeme rozlíšiť viac ako dva milióny farieb.

Aby sme vôbec nejakú farbu dokázali rozoznať, chce to svetlo, ktoré dopadne na objekt, pričom časť svetla sa odrazí a tá druhá časť sa pohltí – to je základ. Celkovo je však ľudské oko schopné rozlíšiť 200 farebných odtieňov. Ak sa k tomu ešte bude meniť jas a biele zložky, vzniknú dva milióny viditeľných a navzájom od seba odlíšiteľných odtieňov. To všetko je možné, pretože fotoreceptory v oku reagujú na svetlo rôznych vlnových dĺžok. Avšak len vtedy, ak človek netrpí poruchou farebného videnia.

2. Dotyky vplývajú pozitívne na naše zdravie.

A reakcia tela na príjemný dotyk? Do tela sa uvoľňuje serotonín a ten vyvoláva pocity šťastia, ktoré pozitívne vplývajú na našu náladu. Dotyky môžu tiež znižovať krvný tlak a srdcovú frekvenciu, z čoho naše zdravie jednoznačne profituje.

3. Vedeli ste, že ľudské telo sa skladá zo 656 svalov?

Svaly rozdeľujeme (okrem srdcového svalu) na hladké a priečne pruhované. Prvé sa starajú o naše pohybové procesy, zatiaľ čo tie druhé riadia činnosť orgánov (dýchanie či trávenie). Na jedno zamračenie je potrebné zapojiť 43 svalov, zatiaľ čo na priateľský úsmev len 17.

4. Bábätká majú približne o 100 kostí viac ako dospelí.

Táto skutočnosť je spôsobená tým, že časti kostry u bábätiek ešte nie sú úplne zrastené do jedného celku a stále sa vyvíjajú. Ak sa teda spočítajú všetky časti, vznikne „prebytok“ v počte približne 100 kostí. Tieto kostičky však časom nezmiznú, len sa postupom času pospájajú s inými a stvrdnú, čiže vytvoria jednotlivé väčšie kosti.

5. V tele máme 100 000 kilometrov ciev.

Keby sme cievy využili ako cesty, mohli by sme niekoľkokrát obísť zemeguľu s priemerom približne 40 000 kilometrov.

6. Ženské srdcia bijú rýchlejšie.

Je to najmä preto, že sú menšie a preto na jeden úder napumpujú do tela menej krvi a tým aj kyslíka. Priemerná pokojová srdcová frekvencia žien je 60 úderov za minútu. V tejto súvislosti je dobré vedieť: Nezdravý životný štýl môže, čo sa kardiovaskulárneho systému týka, viac negatívne poškodiť ženám ako mužom. Podiel tichých infarktov, ktoré často človek prekoná bez povšimnutia, avšak zanechávajú vážne a trvalé poškodenie srdcového svalu, je u žien tiež výrazne vyšší, pretože ženy vykazujú často iné príznaky. Chodievajte preto na kardiologické prehliadky pravidelne a k lekárke, ktorej dôverujete, aby ste zbytočne neriskovali svoje zdravie. Je to dôležité hlavne v období menopauzy a po nej, pretože v tomto období klesá hladina estrogénu, ktorý zohráva úlohu ochrancu pred infarktom.

7. 3 000 000 000-krát.

Tak často udrie (zdravé) srdce počas trvania priemerného ľudského života. Každý deň sa cez naše cievy prečerpá až 10 000 litrov krvi – rýchlosťou 60 až 80 úderov za minútu. To predstavuje 4 200 úderov za hodinu, 100 000 úderov za deň a teda celkovo – tri miliardy úderov srdca za celý život.