Active Beauty
Ako predísť kŕčovým žilám: Čo sa dá robiť

Zdravé nohy

Ako predísť kŕčovým žilám: Čo sa dá robiť

Hneď na úvod dobrá správa: Kŕčové žily sú zvyčajne len estetickým problémom. Podceňovať by sa však napriek tomu nemali. Z dlhodobého hľadiska môžu byť totiž pri neliečení dôsledkom otvorené rany a vredy, prípadne nebezpečná embólia. Preto je naším cieľom kŕčovým žilám predchádzať. A vďaka týmto radám sa to aj podarí.

Čo sú to kŕčové žily?

Kŕčové žily, tiež nazývané varixy, sú povrchové žily, ktoré sú rozšírené, kľukaté a uzlovité. Tvoria sa najmä na nohách. Najčastejšími príčinami vzniku kŕčových žíl sú:
  • genetická dispozícia,
  • ​hormóny (napríklad užívanie antikoncepcie),
  • tehotenstvo,
  • vek,
  • zamestnanie, pri ktorom sa veľa sedí a stojí,
  • nadváha,
  • pohlavie (ženy postihujú kŕčové žily častejšie ako mužov),
  • nedostatok pohybu,
  • nesprávne stravovacie návyky,
  • nosenie príliš tesného oblečenia.
Konkrétne vznikajú kŕčové žily vtedy, ak žilové chlopne viac nie sú schopné (alebo sú schopné len čiastočne) zabezpečiť tok krvi smerom k srdcu, deje sa to v stoji alebo sede. To spôsobuje, že krv sa vracia späť do nohy, čo následne vedie k prekrveniu a vzniku nepríjemných kŕčových žíl. Aj napriek faktu, že 90 % pacientov s kŕčovými žilami je na to geneticky predisponovaných, stále existujú možnosti, ako zabrániť ich vzniku.

Sú kŕčové žily nebezpečné?

Vo väčšine prípadov ich možno považovať za problém kozmetický a zdravotné riziko nepredstavujú. Napriek tomu, ak sa vám kŕčové žily objavia, je dobré tento problém konzultovať s vašou lekárkou alebo lekárom. Riziko pri kŕčových žilách nastáva vtedy, ak je žila čiastočne alebo úplne uzavretá (venózna trombóza). Krvná zrazenina sa potom môže uvoľniť a putovať do pľúc, kde môže spôsobiť pľúcnu embóliu. Správnou liečbou však tieto riziká možno minimalizovať. A ak sa vám (ešte) kŕčové žily neobjavili, oplatí sa staviť na prevenciu ich vzniku.


Aké rôzne typy kŕčových žíl existujú?

Primárna varikóza

Táto povrchová forma kŕčových žíl je formou najrozšírenejšou. Je spôsobená vyššie uvedenou stázou krvi v žilách v dôsledku nesprávnej funkcie žilových chlopní. Do tejto skupiny patria napríklad aj neslávne známe pavúčie žily či metličky. Z hľadiska medicínskeho sú bezvýznamné a nanajvýš kozmeticky rušivé.

Sekundárna varikóza

Typický obraz kŕčových žíl vzniká vtedy, keď krv v hlbokých žilách nôh nemôže odtekať vôbec, prípadne odteká len nedostatočne (žilová trombóza). Krv sa preto odvádza do povrchových žíl, ktoré na to nie sú uspôsobené a množstvo krvi v nich potom vedie k rozšíreniu týchto žíl.

Aké sú sprievodné príznaky kŕčových žíl?

Okrem zhrubnutých, modrofialových žíl na nohách môžu kŕčové žily sprevádzať aj ďalšie typické príznaky:
  • zadržiavanie vody a z toho vznikajúce opuchy členkov a chodidiel,
  • ​unavené a ťažké nohy,
  • napätie v nohách,
  • svrbenie, pálenie nôh a pichanie v nohách,
  • nočné kŕče v chodidlách a lýtkach.
Ak spozorujete jeden alebo viac takýchto symptómov, mali by ste vyhľadať obvodnú lekárku či lekára, ktorí vás v prípade potreby pošlú za špecialistom. Čím skôr rozpoznáte prvé príznaky, tým skôr môžete vzniku kŕčových žíl aj predísť.

Ako vieme varixom predísť?

Predísť vzniku kŕčových žíl je pomerne ťažké. Čiastočne preto, že toto ochorenie je podmienené geneticky a čiastočne preto, že ohrozené kŕčovými žilami sú najmä niektoré profesijné skupiny, ide o ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, respektíve v zamestnaní veľa stoja. Napriek tomu je niekoľko vecí, ktoré môžete učiniť, aby ste vzniku kŕčových žíl predišli.

1. Hýbte sa

Ak máte zamestnanie, kde sa hýbete málo alebo vôbec, by ste sa mali snažiť nedostatok pohybu patrične kompenzovať vo svojom voľnom čase. Robte si prechádzky, pokojne aj na menšie vzdialenosti, kedykoľvek je to možné. Namiesto výťahu napríklad radšej vždy využite schody. Na predchádzanie vzniku kŕčových žíl sú veľmi prospešné aj športy, ako je bicyklovanie a plávanie. Je naozaj dôležité, aby ste tieto aktivity zaradili do svojho každodenného života a vykonávali ich na pravidelnej báze.

Ak svoj pracovný deň trávite v kancelárii, je užitočné občas vstať a poprechádzať sa. Vyhýbať sa rovnako treba aj prekrižovaniu nôh, sťažuje to totiž cirkuláciu krvi. So svojím lekárom alebo lekárkou sa určite tiež poraďte aj ohľadom nosenia kompresných pančúch či návlekov, tie poskytujú pri tomto probléme úľavu.

2. Striedajte teplotu sprchy

Striedavá sprcha je tiež veľmi jednoduchá záležitosť. Osprchujte si nohy teplou vodou a následne ich opláchnite studenou. Teplá voda cievy otvára, studená ich naopak zase sťahuje. Práve toto striedanie podporuje správne fungovanie krvného obehu.

3. Stravujte sa zdravšie

Zdravá vyvážená strava prináša telu mnoho výhod a môže byť aj prevenciou vzniku kŕčových žíl. Zdravá strava, po prvé, uľahčuje udržiavanie telesnej hmotnosti, čo prospieva aj žilám na nohách. Po druhé, niektoré druhy potravín, ako napríklad tučné ryby, zvyšujú elasticitu žíl. A nezabúdajte, pite dostatok vody.

4. Osvojte si babské recepty

Ak je vaším cieľom prevencia alebo ak sú už kŕčové žily v počiatočnom štádiu, existuje niekoľko domácich vychytávok, po ktorých môžete siahnuť.
  • Tvarohový obklad: Na postihnuté miesta naneste studený tvaroh a okolo nohy potom obviažte uterák alebo bavlnenú látku. Obklady z tvarohu majú protizápalový a tiež dekongestívny účinok.
  • Zábal na lýtka so silicami: Do studenej vody jednoducho nakvapkajte pár kvapiek silice (napr. levanduľovej) a do vody potom namočte uterák alebo bavlnenú látku. Látku potom omotajte okolo lýtok a nechajte pôsobiť až do 30 minút. Na obklady na lýtka je vhodný aj nechtíkový čaj.
  • Produkty na zdravie žíl: V kombinácii s cvičením a zdravou stravou môžu na kŕčové žily pomôcť aj špeciálne produkty, ako sú krémy, balzamy, gély a spreje na žily.
  • Vitamín C: Vďaka svojim protizápalovým účinkom môže vitamín C zabrániť vzniku kŕčových žíl.
  • Cesnak: Keď varíte, zapracujte do jedál čo najčastejšie cesnak, mierne totiž pôsobí na zriedenie krvi.
  • Petržlenová vňať: Ak vám práve nevonia cesnak, môžete použiť aj petržlenovú vňať. Aj ona podporuje správne fungovanie krvného obehu.
  • Jablčný ocot: Na prevenciu vzniku kŕčových žíl môžete vnútorne, ako aj zvonku používať jablčný ocot. Piť ho však možno len vo veľmi zriedenej forme. Tiež ho možno natierať na nohy.
  • Ďalšie potraviny: Dobré účinky sa v tejto záležitosti javia aj pri hroznovej šťave, paprike, šípkach alebo zázvore.

Dajú sa kŕčové žily aj vyliečiť?

Ak sa už raz kŕčové žily objavia a domáce recepty nezaberajú, vždy existuje možnosť ich operatívne odstrániť. Aktuálne je k dispozícii operatívne chirurgické odstránenie, zapečatenie a skleroterapia.

1. Chirurgické odstránenie kŕčových žíl

Tu sa aplikujú dva bežné postupy:

  • Stripping kŕčových žíl: Žila sa tu odstraňuje celá. Táto metóda sa používa najmä v prípade väčších a hrubších žíl.
  • Flebektómia: Tento postup je vhodný pri menších žilách. Pri zákroku sa vykoná niekoľko malých rezov a žila sa odstráni po častiach.

2. Zapečatenie kŕčových žíl

Pri tejto metóde sa žila neodstraňuje, ale sa zapečatí zvnútra vložením sondy, ktorá generuje teplo.

3. Skleroterapia kŕčových žíl

Pri skleroterapii žíl sa do postihnutej žily vstrekuje špeciálna pena alebo tekutina. Tie premenia stenu žily na spojivové tkanivo, čím sa žila zároveň uzavrie.

O tom, ktorá metóda bude tá najvhodnejšia pre vás, sa informujte u svojej lekárky alebo lekára. V zásade sa všetky tieto zákroky môžu vykonávať kedykoľvek v priebehu roka. Je však dôležité pamätať na to, že po zákroku by mal pacient nejaký čas nosiť podporné kompresné pančuchy a tiež by sa mal vyhýbať saunám a soláriám. Práve preto je najobľúbenejším obdobím na odstránenie kŕčových žíl október až máj. Kedy a či vôbec podstúpiť operáciu, o tom vždy rozhoduje lekárka alebo lekár. Ak je u vás kvôli kŕčovým žilám zvýšené riziko trombózy a pľúcnej embólie, operáciu sa odporúča vykonať čo najskôr.