Active Beauty
Čo dokáže power nap? Užite si dennú mini-pauzu

Čas zdriemnuť si

Čo dokáže power nap? Užite si dennú mini-pauzu

Niektorí si to bez popoludňajšieho spánku ani nevedia predstaviť, iní nevedia, na čo by power nap mohol byť dobrý. Existuje mnoho štúdií, ako aj názorov, ktoré sa venujú významu power nap-u, siesty či popoludňajšieho spánku. Aby bol popoludňajší spánok zmysluplný a prínosný, je potrebné zohľadniť pár vecí.

Kde sa vlastne vzal power nap?

V Španielsku je „siesta“ nenahraditeľnou kultúrnou hodnotou, ktorá slúži nielen na oddych, ale aj ako únik pred teplom počas najhorúcejších hodín v dni. Medzičasom sa však táto expresná pauzička etablovala aj v iných krajinách sveta. Power nap, ako ho poznáme dnes, vychádza z poznatkov dvoch amerických vedcov: Jedným bol Thomas Edison – vynálezca žiarovky, telegrafu, filmovej kamery a niekoľkých ďalších vecí. Pán Edison bol presvedčený, že krátky spánok nielen zvyšuje hladinu energie, ale má aj pozitívny vplyv na kreativitu a produktivitu. Vždy, keď si cez deň šiel zdriemnuť, do ruky si vzal ťažší predmet, ktorého pád z ruky po zaspatí ho vytrhol zo spánku skôr, ako by stihol zaspať hlbšie.

V roku 1998 potom sociálny psychológ a odborník v oblasti výskumu spánku James B. Maas zaviedol pojem „power nap“, pričom zadefinoval, aký spánok musí byť, aby mal pozitívny vplyv na zdravie.

Ako funguje táto mini-pauza?

Aby power nap pôsobil pozitívne a aby priniesol namiesto únavy uvoľnenie a oddych, dbajte na toto:

  • Trvanie: Nespite dlhšie 30 minút. Po 30 minútach v spánku prechádzame do hlbokej fázy. Ak sa počas nej preberiete, organizmus potrebuje veľa sily a energie, aby vás znovu naštartoval. V najhoršom prípade to môže dopadnúť tak, že po takomto dlhom spánku už budete po zvyšok dňa nemožní a nebudete schopní dokopy nič urobiť, takže z dodávateľa energie sa razom stane jej zlodej.
  • Vyhnite sa podriemkávaniu: Keď sa vyspíte, ihneď vstaňte a krátky spánok nepredlžujte. Všetci vieme, že vyspávanie nám nepomôže cítiť sa viac nakopnutí energiou, práve naopak.
  • Pravidelnosť: Podľa nedávno realizovanej štúdie vo Švajčiarsku je power nap prospešný pre zdravie len vtedy, ak ho človek zaradí do každodennej rutiny raz alebo dvakrát do týždňa.
  • Čerstvý vzduch a studená voda: Aby sa človek po krátkom zdriemnutí dostal opäť do tej správnej pohody, pred spánkom sa odporúča dôkladne prevetrať miestnosť a nechaj do nej vprúdiť dostatok kyslíka. A ak sa chystáte si poobede ľahnúť, izbu si príliš nezatemnite a po prebudení vypite namiesto kávy pohár studenej vody – skvele vás to osvieži a nakopne nielen telo, ale aj dušu.
  • Atmosféra: Na kvalitný power nap potrebujete hlavne vhodné miesto. Dôležité je, aby ste neboli ničím rušení a aby vám bolo pohodlne, ľahnite si s mierne vyvýšenou hlavou, aby neutrpel krk a šija. Ak práve nemáte poruke vankúš, ako podhlavník postačí aj pulóver alebo bunda. No a potom už len nastaviť budík, nechcete predsa prepnúť do hlbšieho spánku, však?

Popoludňajší spánok má tieto tri výhody

Power napping by ste si nemali dopriať každý deň a tiež by mal trvať striktne vymedzený čas. Po zohľadnení všetkých doteraz spomenutých faktorov, ak si človek dopraje nachvíľku si sem-tam poobede zavrieť oči, docieli nasledovné:

  • zvýši sa nám kreativita: Krátkym a ľahkým spánkom vytvárame priestor pre nové tvorivé riešenia a nápady, ktoré vznikajú pri prechode z fázy bdenia do fázy spánku a na rozdiel od hlbokej fázy spánku ich možno po prebudení obnoviť.
  • posilňuje sa náš kardiovaskulárny systém: Viaceré štúdie ukázali, že krátky spánok môže znížiť hladinu stresového hormónu noradrenalínu a tým výrazne znížiť riziko infarktu alebo mŕtvice.
  • zvyšuje sa miera tolerancie voči frustrácii: Ak si sem-tam nachvíľku zdriemneme, zvyšuje sa produktivita, čo nám zasa dodáva pokoj pri riešení náročných úloh či vecí, ktoré nás znervózňujú.

Prečo power napping nefunguje u každého

Fakt, že u mnohých ľudí popoludňajšie zdriemnutie jednoducho nefunguje, môže mať niekoľko dôvodov. V dobrom odpočinku nám napríklad môže brániť nesprávna teplota v miestnosti – tá optimálna je 16 až 20 stupňov. Svoje tu zohrávajú aj svetelné podmienky a tiež hluk – relaxu totiž dokáže brániť aj príliš veľa svetla v miestnosti či rušivý hluk v pozadí, napríklad televízor alebo rádio. A nakoniec je tu aj nájdenie si správnej polohy, v ktorej vieme správne zrelaxovať (možno aj vy patríte k ľudom, ktorí si radi zdriemnu v sede?) a skutočnosť, že mnohí ľudia majú tendenciu vyvaľovať sa dlho, čo ale v konečnom dôsledku prinesie len vyčerpanosť, nie relax.

Takže: Power napping si potrebujete nacvičiť. Rady od nás si vyskúšajte ešte raz a ktovie, možno sa vám podarí výdatne si zdriemnuť. A ak máte podozrenie, že s vaším spánkovým režimom niečo vo všeobecnosti nie je v poriadku, obráťte sa na lekárku alebo lekára a pokúste sa spolu zistiť, v čom tkvie problém. Vedzte však, že power nap nie je určený na kompenzovanie pretrvávajúcich a opakujúcich sa spánkových porúch.