Active Beauty
Endometrióza ako možná príčina bolestí brucha

Ženské zdravie

Endometrióza ako možná príčina bolestí brucha

Za silnými bolesťami v oblasti podbruška a nenaplnenou túžbou stať sa matkou môže byť endometrióza. Hoci je ňou postihnutá približne každá desiata žena, často trvá roky až desaťročie, kým sa jej táto diagnóza konečne vôbec stanoví. O liečebných prístupoch, príčinách a diagnóze samotnej sa budeme rozprávať s odborníčkou.

Čo je to endometrióza?

Endometrióza je nezhubné ochorenie, pri ktorom sa tkanivo, ktoré je podobné výstelke maternice, vyskytuje mimo maternice. Imunitný systém na toto tkanivo reaguje a vzniká chronický zápal. Endometrióza postihuje približne 10-15 %všetkých žien v období plodnosti. „Počet nenahlásených prípadov však môže toto číslo radikálne zvýšiť,“ vysvetľuje Dr. Janschek, vedúca Centra pre liečenie endometriózy v rakúskom Villachu. „Sú aj ženy, ktoré toto ochorenie majú, avšak neprejavuje sa žiadnymi príznakmi.“ U mnohých žien je však toto ochorenie spojené so silnými bolesťami.

Tieto príznaky sú typické pre endometriózu:

  • Silné menštruačné bolesti,
  • bolesti v podbrušku, ktoré nesúvisia s menštruáciou,
  • nepodarené pokusy o tehotenstvo,
  • bolesti pri pohlavnom styku,
  • bolesti chrbta,
  • črevné ťažkosti alebo pocit plnosti v bruchu.

Ak bolesť obmedzuje kvalitu vášho života, mali by ste bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Čo toto ochorenie spúšťa?

O tom, ako endometrióza vzniká, existuje viacero teórií. Jedna možnosť je, že endometriálne bunky sa dostanú do oblasti brušnej dutiny, usídlia sa tam a ďalej sa vyvíjajú,“ vysvetľuje Janschek. „Ďalšou teóriou je, že počas kontrakcií svalov počas menštruácie dochádza k vnútorným poraneniam maternice a to spôsobuje, že kmeňové bunky sa dostávajú do hlbších svalových vrstiev, čo vedie k endometrióze maternice, zvanej aj adenomyóza. Iná teória zasa naznačuje, že niektoré kmeňové bunky v tele sa môžu transformovať na endometriálne bunky.“

Prečo je endometrióza často diagnostikovaná tak neskoro?

Cesta k stanoveniu diagnózy je často príliš dlhá. V súčasnej dobe čakajú ženy postihnuté týmto ochorením na vyslovenie diagnózy v priemere osem až desať rokov. „Endometrióza má mnoho tvárí,“ hovorí Dr. Janschek. „Podskupiny tohto ochorenia často spôsobujú príznaky, ktoré by si človek s endometriózou nemusel spájať vôbec. Okrem toho sa žiaľ menštruačné bolesti ešte stále považujú za bežnú normu, aj keď sú niekedy také silné, že majú vplyv na súkromný život, prácu a tiež školu. Bohužiaľ, mnoho kolegov toto ochorenie stále podceňuje. Pomaly, ale isto sa však povedomie o endometrióze zvyšuje.“

Ako sa diagnostikuje endometrióza?

Ak máte podozrenie, že by ste mohli trpieť endometriózou, najlepšie je hneď navštíviť gynekologičku alebo gynekológa, špecializujúcich sa na toto ochorenie.

„Na začiatku vyšetrenia sa vykoná potrebná anamnéza (vypočutie a zaznamenanie ťažkostí a história bolestí u pacientky), počas ktorej sa vylúčia iné príčiny bolesti,“ opisuje Janschek. „Potom nasleduje gynekologická palpácia a hĺbkové ultrazvukové vyšetrenie. Týmto vyšetrením je možné odhaliť väčšinu foriem endometriózy.“

Aký vplyv má endometrióza na plodnosť ženy?

Túžbu mať deti ovplyvňujú mnohé faktory tohto ochorenia. Endometrióza môže postihnúť stenu maternice alebo vaječníky. Zrasty a zápalové zmeny v brušnej dutine tiež predstavujú prekážku. Pri chirurgických zákrokoch, kedy sa endometriálne ložiská odstraňujú z vaječníkov, sa žiaľ vždy odstraňuje aj zdravé tkanivo. Každý prípad endometriózy musí byť teda patrične a individuálne posúdený, aby sa pacientke mohla nasadiť čo najadekvátnejšia liečba a aby sa tak pacientke dopomohlo k otehotneniu a donoseniu dieťatka. Z rôznorodých dôvodov môže endometrióza viesť aj k zhoršenému uhniezdeniu oplodneného vajíčka alebo spôsobiť komplikácie počas tehotenstva alebo pôrodu.

Ako teda zabojovať s endometriózou?

Liečba endometriózy závisí od jej typu a od želania pacientky. Pokiaľ pacientka netúži po deťoch a je postihnutá miernou formou endometriózy, dvom tretinám žien je možné nasadiť hormonálnu liečbu, ktorá môže spúšťať malé respektíve žiadne sprievodné ťažkosti. „V prvom rade pomáhajú prípravky s hormónom žltého telieska alebo klasické antikoncepčné tabletky,“ hovorí Janschek. „Tie síce nemôžu endometriózu odstrániť, ale pôsobia ako prevencia rozvoja ďalších endometrióznych ložísk. Ďalšou možnosťou liečby je uviesť telo postihnutej ženy do umelého klimaktéria. V tomto prípade je však pri dlhodobejšej liečbe nasadiť malé dávky ženských hormónov, aby sa tak predišlo vzniku silných vedľajších účinkov, typu návaly tepla, potenia a zníženie hustoty kostí. Od jesene 2023 bude takýto preparát možné užiť aj perorálne. V súčasnosti sa podáva len vo forme injekčnej.“

„Dôležité však je, aby ochorenie presne stanovila lekárka – špecialistka, ktorá neprehliadne závažné formy endometriózy. V niektorých prípadoch musí pacientka podstúpiť operáciu, aby sa zachovali funkcie niektorých orgánov,“ hovorí Janschek. „Medikamentózna liečba je však len jednou časťou liečby, pretože tá by mala byť v ideálnom prípade komplexná. Spektrum liečby dodatočne dopĺňa zdravá stredomorsky orientovaná strava, pravidelné vykonávanie vytrvalostných športov, TČM, akupunktúra a užívanie byliniek a ich zmesí, ktoré majú hormonálne vyrovnávajúce a protikŕčové účinky. Dôležité je osvojenie si zdravých stratégií na zvládnutie neštandardnej situácie.